Strona główna Archiwum Fachowego Instalatora

Archiwum Fachowego Instalatora

Wydawałoby się, że koniec roku to zamknięcie pewnego etapu. W gruncie rzeczy tak nie jest. Jest to tylko – jakże przyjemna i potrzebna – przerwa od codzienności, możliwość spędzenia czasu w inny, świąteczny sposób. Kilka chwil po odkorkowaniu szampana wracamy w wir stałych obowiązków. Stwierdzenie „coś się kończy – coś...
OD REDAKCJI
Ciepło, coraz cieplej… atmosferę podsyca nie tylko pogoda, ale i rozkręcony sezon budowlany. Powstają zarówno obszerne rezydencje, jak i skromne domy o powierzchni nie przekraczającej 100 m2. Mimo znaczących różnic finansowych inwestorów obu grup łączy jedno – oczekują domu optymalnego w eksploatacji i bezawaryjnego. Pomagają w tym nowe technologie, ale nie pomaga wielość możliwych rozwiązań. Każda decyzja dotycząca wyboru rodzaju np. instalacji, wymaga zgłębiania wiedzy i szukania systemów dostosowanych do konkretnych potrzeb.
Na szczęście współczesna technika daje wybór pomiędzy rozwiązaniami gotowymi i „szytymi na miarę”. Ważne by ich montaż był właściwy, bo nic nie doskwiera tak, jak system wadliwy od chwili uruchomienia. A o błędach wykonawczych i ich skutkach lepiej tylko czytać niż się z nimi zmagać.
Miłej lektury życzy
Redakcja
OD REDAKCJI
Targi i spotkania branżowe to najlepsze miejsca na poznanie nowych trendów i kierunków rozwoju branży. To też najlepsze miejsca do obejrzenia najnowszych rozwiązań i urządzeń. Tej wiosny wiele się w tej dziedzinie wydarzyło. Niewątpliwie największe znaczenie miały odbywające się co dwa lata targi ISH we Frankfurcie. Wnioski jakie płyną po ich odwiedzeniu nasuwają się same. Branża kieruje się w stronę ekologii, energooszczędności i ułatwiania życia. Większość urządzeń, wykorzystując automatykę i programowanie, może być niemal bezobsługowych. Tylko co to znaczy? Czy możemy pozostać bezmyślni i zdać się na technologię. Gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Czy jego rola ogranicza się tylko do naciśnięcia guzika OFF/ON? Na te pytania już każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć.
Miłej lektury życzy
Redakcja
OD REDAKCJI
Słuchając ostatnio wiadomości w radiu czy TV wydawać by się mogło, że najczęściej powtarzanym słowem jest „smog”. Problem jakości powietrza w naszym kraju wreszcie stał się tematem ważnym nie tylko uwagi dziennikarzy ale również władz lokalnych. I nic dziwnego. Kłęby czarnego dymu wydobywające się z komina to już nie tylko stary obrazek z Bytomia czy Katowic. Z powodu smogu, zimową porą, cierpimy wszyscy.
Z czego to wynika? Przyczyn jest wiele – stare kotły, złej jakości paliwo, traktowanie kotłów na paliwo stałe jak domowych spalarni śnieci. Ale to są tylko przyczyny bezpośrednie. Na to wszystko można zaradzić ustawami i programami wspierającymi zakup nowoczesnych, ekologicznych urządzeń.
Gorzej jest z przyczynami pośrednimi – czyli głównie świadomością ekologiczną, w właściwie jej brakiem. Edukacja w tym temacie powinna rozpocząć się jak najszybciej, tak by dorastające pokolenie nie popełniało błędów rodziców i wzrastało w przekonaniu, że to od nich zależy jakość życia na ziemi. A zapał do dbania o najbliższe otoczenie zaszczepiali już teraz swoim dziadkom i rodzicom.
Miłej lektury życzy
Redakcja
Wydawałoby się, że koniec roku to zamknięcie pewnego etapu. W gruncie rzeczy tak nie jest. Jest to tylko – jakże przyjemna i potrzebna – przerwa od codzienności, możliwość spędzenia czasu w inny, świąteczny sposób. Kilka chwil po odkorkowaniu szampana wracamy w wir stałych obowiązków. Stwierdzenie „coś się kończy – coś się zaczyna” nie jest tu trafione, zwłaszcza w odniesieniu do branży instalacyjnej. Zmiany jakich jesteśmy świadkami to ciągła ewolucja.
Rozwój, który dąży do minimalizacji niemalże wszystkiego. Nie tylko gabarytowo – minimalizujemy zużycie energii, emisję szkodliwych substancji, wykorzystanie surowców naturalnych, a nawet wkład naszej pracy np. w instalację i obsługę systemów.
I właśnie – mając na uwadze to ostatnie – życzę Wam, Drodzy Czytelnicy, byście w ten świąteczny czas energię zużywali tylko na przyjemności, a napełnione w ten sposób akumulatory przygotowali na przyszłoroczne ciekawe wyzwania.
Miłej lektury życzy
Redakcja.
Brrrr… sezon grzewczy czas zacząć! Przez ostatnie lata wiele się w branży grzewczej zmieniło. Z dużą pewnością miała na to wpływ dyrektywa ErP, ale nie tylko. Wyższy standard życia i coraz większe oczekiwania inwestorów co do komfortu obsługi instalacji grzewczych wymusiły na producentach rozwiązania pozwalające na niemal „bezobsługowość” tych systemów. Priorytetem przy projektowaniu nowych rozwiązań jest też energooszczędność i… wygląd. Jak się okazuje, estetyka ma duży wpływ na decyzję zakupową. Sterowanie ogrzewaniem nie wymaga już przełączania zaworów i regulowania skomplikowanych układów. Wystarczy przycisk na panelu sterowania lub wejście w specjalną aplikację na smartfonie. Aby więc rozpocząć sezon grzewczy wystarczy jeden klik… z dowolnego miejsca na świecie.
Miłej lektury życzy
Redakcja.
Świat pędzi do przodu, co chwilę pojawiają się nowe technologie. To co kiedyś było nowinką budzącą zdziwienie dziś jest częścią codziennych rytuałów. Nie inaczej jest z branżą instalacyjną. Urządzenia, które parę lat temu z trudem przekonywały inwestorów i budziły obawy instalatorów (również wysoką ceną przypisaną do nowości) teraz montowane są jako standardowe wyposażenie np. kotłowni. Jak bardzo zmieniają się znane nam produkty najlepiej można się przekonać podczas różnego rodzaju targów i prezentacji. Z tych powodów właśnie warto wybrać się w kwietniu do Poznania na odbywające się co dwa lata targi INSTALACJE. Wydarzenie to będzie prawdziwą areną, na której zobaczymy najnowsze i najlepsze produkty oraz rozwiązania przeznaczone dla branży instalacyjnej i grzewczej. Dodatkowo spotkamy tam najlepszych polskich instalatorów. Będą oni rywalizowali w piątych już Mistrzostwach Polski Instalatorów. Emocji z pewnością nie zabraknie.
Miłej lektury życzy
Redakcja.
Nowy rok rusza z kopyta. Intensywny monitoring rynku i poznawanie nowości rozpoczniemy w Poznaniu na targach BUDMA już na początku lutego.
Później pojedziemy do Warszawy na Forum Wentylacja Salon Klimatyzacja. Tegoroczne, marcowe, spotkanie branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej szykuje się bardzo interesująco ze względu na zapowiadane premiery produktowe i wartościowe seminaria.
W kwietniu wrócimy do Poznania na odbywające się co dwa lata targi INSTALACJE. To wydarzenie będzie idealnym początkiem sezonu budowlano-instalacyjnego. Tym bardziej, że będzie to już piąta okazja na śledzenie zmagań instalatorów w drodze do zdobycia tytułu Mistrza Polski Instalatorów. Mam wielką nadzieję, że spotkamy się podczas targów.
Jeśli wam się nie uda zorganizować wyjazdu na którąś z tych imprez z pewnością przeczytacie o nich na naszych łamach. Miłej lektury życzy Redakcja.
Na nadchodzące tygodnie, a nawet miesiące, ciepłe skarpety i herbata z imbirem już nie wystarczą. Potrzebować będziemy wsparcia urządzeń grzewczych, które w tym momencie powinny już być po sezonowym przeglądzie. Wiadomo bowiem nie od dziś, że regularna ich konserwacja i serwisowanie to nie tylko sprawne działanie przez cały okres grzewczy, ale również optymalizacja kosztów związanych z wykorzystaniem pobieranej przez nie energii. Systemem grzewczym, na który chcemy zwrócić uwagę w tym numerze Fachowego Instalatora jest kominek z płaszczem wodnym. To nie tylko efektywne, ale wyjątkowo efektowne rozwiązanie. A czy dla każdego? O tym dowiecie się czytając odpowiedzi udzielone przez naszych ekspertów na pytania zadane przez czytelników. Zachęcam do lektury i nadsyłania pytań oraz wątpliwości dotyczących Waszej działalności zawodowej. Na naszych łamach postaramy się udzielić na nie odpowiedzi przy pomocy specjalistów z różnych branż.
Miłej lektury życzy
Redakcja.
Grzanie czy chłodzenie? To w naszym klimacie często pojawiające się pytanie. Letnie upały wywołują w nas rządzę posiadania klimatyzacji, zimą zaś chętnie przytulamy się do ciepłego grzejnika. Przydatne jest więc jedno i drugie. Przeraża tylko ilość urządzeń i konieczność rozprowadzania dwóch instalacji. Można jednak prościej. Współczesna technika przychodzi nam z pomocą. W naszym umiarkowanym klimacie wystarczą systemy, które gwarantują uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu bez względu na porę roku. Są to np. pompy ciepła czy wodne nagrzewnice powietrza. Doskonale sprawdzają się one zarówno podczas gorących letnich dni jak i w trakcie mroźnych zimowych nocy. Wystarczy tylko odpowiednio zaprojektować i wykonać ich instalację. Tym właśnie urządzeniom poświęcamy część tego wydania Fachowego Instalatora. A jak nadejdą wiosenne roztopy albo jesienne ulewy niezbędne będą systemy rozsączająco-retencyjne. Warto o nich poczytać i przygotować się na nadchodzące miesiące już dziś.
Miłej lektury życzy
Redakcja.

Zobacz także