Nowy wymiar ogrzewania – grzejniki kanałowe

Współczesny design charakteryzuja się dużymi przeszklenimi zarówno w odniesieniu do okien sięgających od podłogi po sam sufit, jak i całkowicie przeszklonych ścian. Taki wystrój dodaje wnętrzom uroku i oferuje wiele zalet, z których podstawową jest duża ilość światła w pomieszczeniu. Jednakże tego typu projekty są dosyć wymagające, również pod kątem grzewczym.

Nowy wymiar ogrzewania…

Szkło to piękny materiał dekoracyjny, ale również wymagający „przeciwnik” dla architektów i projektantów wnętrz. W pomieszczeniach, w których dominuje, warto przemyśleć temat właściwego dogrzania. W takim przypadku nie zdadzą egzaminu ani zwykłe grzejniki ścienne, nawet w większych rozmiarach, ani też ogrzewanie podłogowe. Dodatkowym problemem jest bowiem chłód, który odczuwamy przebywając w pobliżu dużych przeszkleń. Należy przemyśleć także wydajność systemu wentylacji w pomieszczeniu. Jeżeli nie działa ona poprawnie, wówczas musimy liczyć się z kolejnym problemem, jakim będzie rosa zbierająca się na szybach. Grzejnik kanałowy umiejscowiony w posadzce stanowi idealne rozwiązanie dla takich wnętrz. Będzie on również doskonałą propozycją tam gdzie nie mamy miejsca na tradycyjny grzejnik lub zwyczajnie chcielibyśmy zastosować urządzenie będące bardziej efektywną alternatywą.

Grzejnik kanałowy, który działa na zasadzie tworzenia ściany ogrzanego powietrza, umieszczamy w specjalnie przygotowanych kanale. Kurtyna cieplna doskonale niweluje uczucie zimna przy oknach. Dodatkowo, takie urządzenia ogrzewa całe pomieszczenie, nie zajmując przy tym powierzchni na ścianach i nie zasłaniając dostępu do np. drzwi tarasowych.

REKLAMA


Dla użytkowników widoczna jest jedynie kratka grzejnika, dostępna w wersji aluminiowej lub drewnianej i wielu wersjach kolorystycznych. Wkomponowanie urządzenia w aranżację wnętrza ułatwia fakt, że wanna, przegroda kanału i wymiennik, pozostają niewidoczne. Grzejniki podłącza się do instalacji grzewczej z prawej lub lewej strony i można je regulować za pomocą głowic termostatycznych, które z reguły montuje się na ścianie.

– Grzejnik tego typu dobieramy na podstawie wyliczonej, potrzebnej nam mocy grzewczej. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się wyjątkowo duże przeszklenia, zapotrzebowanie to jest większe. Należy pamiętać, że minimalna głębokość grzejników kanałowych Zehnder wynosi dziewięć centymetrów, a im płytszy model potrzebujemy, tym będzie on musiał być szerszy. – tłumaczy Jerzy Stosiek, dyrektor generalny Zehnder Polska.

Do głównych zalet takich grzejników należy krótki czas nagrzewania, bezgłośna praca oraz możliwość połączenia z systemem wentylacji mechanicznej, przy zastosowaniu rur systemowych.

Decydując się na grzejniki kanałowe, musimy pamiętać, by nie zasłaniać kratek dywanem i nie stawiać na nich mebli, ponieważ utrudnimy tym przepływ powietrza. Nie należy też zaniedbywać ich czyszczenia i konserwacji. Na szczęście jest to niezwykle proste, wystarczy bowiem przed sezonem grzewczym dokładnie odkurzyć całe urządzenie.

Opinie, iż jest to rozwiązanie kosztowne i nie warte uwagi są zdecydowanie błędne. Przy całym spektrum zalet oraz przystępnej cenie grzejniki kanałowe stanowią niebywale atrakcyjną ofertę, a także rozwiązanie, którego przy pewnych projektach architektonicznych nie można zastąpić bardziej efektywną alternatywą, ponieważ żadne inne produkty nie będą ani tak wydajne ani tak skuteczne.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *