Pompy ciepła typu powietrze-woda – komfort i realne oszczędności dla portfela i środowiska

Pompy ciepła typu powietrze-woda zapewniają komfort korzystania z ciepłej wody i ogrzewania przy stosunkowo niskim zapotrzebowaniu na energię.


W nowoczesnych pompach do przygotowywania c.w.u. stawia się na szerokie możliwości w zakresie funkcji poprawiających komfort użytkowania instalacji. Np. specjalna funkcja pozwala na ekspresowe podgrzanie wody, a inna zapobiega powstawaniu bakterii Legionella.
Nie brakuje również rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie na energię. Chodzi tutaj np. o optymalizację pracy pompy ciepła typu powietrze-woda czy tryby pracy dostosowane do potrzeb użytkowników instalacji.

Jeżeli zasobnik ma dodatkową wężownicę to może być ona wykorzystana chociażby do połączenia z zewnętrznym źródłem ciepła – kolektory słoneczne, kocioł grzewczy itp. Sterownik pompy odpowiada za zarządzanie ciepłem. W miejscach o ograniczonej ilości przestrzeni można wybrać pompę o konstrukcji split.

Pompy ciepła typu powietrze-woda – komfort i realne oszczędności dla portfela i środowiska. Fot. BOSCH
Fot. BOSCH

Typowa pompa ciepła wykorzystuje kilka trybów pracy. Np. w trybie ECO woda jest podgrzewana do temperatury 50°C, natomiast powyżej tej temperatury zostaje uruchomiona grzałka elektryczna. W innym trybie pracy może pracować zarówno pompa ciepła, jak i grzałka elektryczna, przez co zyskuje się szybkie przygotowanie wody. Urządzenia, które współpracują z dodatkowym źródłem ciepła – np. z kolektorem słonecznym – pozwalają na ustawienie czasu pracy kolektora słonecznego, a jeśli po jego upływie woda nie osiągnie zadanej temperatury, to zostanie uruchomiona pompa ciepła. Z kolei w przypadku współpracy urządzenia z kotłem c.o. pompa pracuje do czasu wzrostu temperatury w kotle.

Pompy ciepła typu powietrze-woda

Pompy ciepła pozwalające na jednoczesne przygotowanie c.w.u. oraz zasilanie instalacji c.o. bardzo często wykorzystuje się w budynkach, które nie mają dostępu do sieci gazociągowej. W nowoczesnych pompach ciepła z reguły wykorzystuje się sprężarki inwertorowe zapewniające płynną regulację wydajności. Nie ma więc nadwyżek ciepła gdyż nie trzeba zachowywać minimalnych czasów pracy sprężarki. Ponadto płynna regulacja eliminuje potrzebę montowania dużych zbiorników buforowych. Rozwiązania ze sprężarkami uruchamianymi na zasadzie załącz/ wyłącz są coraz rzadziej stosowane.

Ciekawe rozwiązanie stanowią pompy ciepła, które latem dodatkowo mogą być wykorzystane do chłodzenia pomieszczeń poprzez pracę jako klimatyzator lub osuszacz powietrza. W takim rozwiązaniu powietrze przetworzone przez pompę ciepła jest schładzane znacznie poniżej temperatury zasilającego powietrza zewnętrznego. Ponadto nie ma ono wilgoci ze względu na kondensowanie pary wodnej. W standardowych rozwiązaniach powietrze zasilające jest pobierane z zewnątrz, natomiast powietrze schłodzone może być kierowane do instalacji wentylacyjnej. Jeżeli obiekt wymaga ciepła przeznaczonego do przygotowania c.w.u. i jednocześnie powstaje ono przez cały rok, to układ kanałów może być tak odwrócony, aby za pomocą tego powietrza zasilać pompę ciepła, a przetworzone ciepło wydalać na zewnątrz. Typowym przykładem takiej aplikacji są małe punkty gastronomiczne, gdzie podczas przygotowywania potraw powstaje ciepło, które z reguły usuwa się poza pomieszczenia. Takie ciepło może być wykorzystane do zasilania pompy. Ważne aby w takich instalacjach zadbać o odpowiednie filtry odtłuszczające umieszczone na kanale dolotowym, przy czym nie mogą one powodować obniżenia spadku wydajności przepływu powietrza.

Duże znaczenie dla komfortowej pracy pompy ciepła ma sterowanie. Możliwości wyboru są dość duże – od prostych sterowników zapewniających efektywną pracę systemu po aplikacje mobilne instalowane na smartfonach. Dzięki zaawansowanym technologiom zdalnego sterowania możliwe jest nie tylko dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb użytkowników instalacji ale również zyskuje się informacje na temat oszczędności kosztów. Korzyść takiego rozwiązania to możliwość sprawdzenia czy urządzenie działa poprawnie.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beretta logo

Patron sekcji Pompy ciepła

Marka Beretta należy do Riello Group, lidera w produktach i usługach związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją i efektywnością energetyczną, jest również częścią Carrier, wiodącego światowego dostawcy innowacyjnych technologii HVAC, chłodnictwa, przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. W Polsce marka Beretta to część spółki RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A., która prowadzi działalność produkcyjną oraz handlowo-szkoleniową.

Marka Beretta zapewnia komfort cieplny na świecie poprzez dostarczanie kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, klimatyzacji i akcesoriów. Stawia na ciągłą poprawę efektywności energetycznej produktów oraz zmniejszenia emisji gazów, by chronić środowisko naturalne.

Dzięki systemowi szkoleń zapewnia rozwój i aktualną wiedzę techniczną swoim partnerom biznesowym.


Najnowsze