Automatyczny odpowietrznik grzejnika – czy warto go zainstalować?

Na rynku pojawiły się nowe, w pełni automatyczne odpowietrzniki AFRISO. Dzięki pełnej automatyzacji i odporności na zanieczyszczenia, zapewniają wygodną eksploatację instalacji grzewczej oraz zabezpieczają ją przed zapowietrzeniem przez wiele lat. Gdzie, kiedy, do czego i jak stosować zawory odpowietrzające?

Automatyczny odpowietrznik grzejnika zapewni nieprzerwaną dostawę ciepła do pomieszczenia. A najczęstsze objawy zapowietrzenia grzejnika, takie jak jego głośna praca, szum czy też dźwięk bulgoczącej w nim wody nie pojawią się już nigdy więcej.

odpowietrznik naprawde automatyczny - Automatyczny odpowietrznik grzejnika - czy warto go zainstalować?
Automatyczny odpowietrznik grzejnika – czy warto go zainstalować?

Automatyczny odpowietrznik grzejnika, a zapowietrzanie

Do zapowietrzenia grzejnika dochodzi wówczas, gdy niepożądane powietrze dostaje się do instalacji podczas podgrzewania wody, w trakcie napełniania oraz w wyniku nieszczelności. W rezultacie nie tylko pracuje ona głośniej, ale dochodzi do zapowietrzenia grzejników, co w konsekwencji wpływa na spadek ilości oddawanego ciepła. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w dłuższej perspektywie może pojawić się korozja i uszkodzenia, które skrócą żywotność samego grzejnika. Wszystkie te nieprawidłowości to w praktyce zwiększone koszty użytkowania i problemy z obsługą.

Nawet częściowe zapowietrzenie instalacji może prowadzić do zablokowania przepływu medium i w konsekwencji zamarznięcia np. armatury zabezpieczającej czy naczyń wzbiorczych. Taka sytuacja może być już groźna dla użytkownika. Dlatego odpowietrzanie grzejników jest tak bardzo istotne. A stosowanie automatycznych zaworów odpowietrzających pomoże w momencie usuwania powietrza oraz zapobiegnie temu, że że w grzejniku ponownie zbierze się powietrze.

Odpowietrzniki AFRISO

Odpowietrzniki AFRISO automatycznie przyczyniają się do usuwania powietrza z instalacji grzewczych. Mogą być stosowane we wszystkich typach instalacji otwartych i zamkniętych. W ofercie znajdziemy 3 rodzaje odpowietrzników:
odpowietrznik automatyczny pionowy,
odpowietrznik automatyczny kątowy (do instalacji grzewczych),
odpowietrzniki automatyczne solarne.

W odpowietrznik automatyczny można wyposażyć grzejniki łazienkowe i inne grzejniki ścienne, może on być montowany do ogrzewania podłogowego oraz na szczytach pionów instalacyjnych, nagrzewnicach powietrza, naczyniach wzbiorczych, kotłach grzewczych, a także w instalacjach z kolektorem słonecznym (solarne). Zaleca się, aby zarówno instalacje centralnego ogrzewania, jak i instalacje chłodzące pracujące w systemie zamkniętym, wyposażyć w urządzenia służące do usuwania powietrza ze zładu zarówno w czasie napełniania, jak i normalnej pracy instalacji.

Afriso odpowietrznik automatyczny cechuje duża wydajność. Trzeba mieć na uwadze fakt, że odpowietrzniki automatyczne można stosować w instalacji grzewczej w której ciśnienie nie przekracza 12 barów.

Przekrój automatycznego zaworu odpowietrzającego zamkniętego

odpowietrznik naprawde automatyczny 1 - Automatyczny odpowietrznik grzejnika - czy warto go zainstalować?
Automatyczny odpowietrznik grzejnika – przekrój automatycznego zaworu odpowietrzającego zamkniętego
odpowietrznik naprawde automatyczny 2 - Automatyczny odpowietrznik grzejnika - czy warto go zainstalować?
Automatyczny odpowietrznik grzejnika – przekrój automatycznego zaworu odpowietrzającego otwartego

Na rynku można też spotkać odpowietrzniki ręczne, które jednak oprócz niewielkich rozmiarów, cechują się nieco ograniczoną wydajnością. Odpowietrznik ręczny najlepiej nadaje się do miejscowego odpowietrzania, zwykle jednego grzejnika, którego ciśnienie nie przekracza 15 barów.

Odpowietrznik do kaloryfera – montaż

Istnieje kilka zasad poprawnego montażu odpowietrzników. Pierwsza z nich, to wybór łatwo dostępnego miejsca, umieszczonego w najwyższym punkcie instalacji grzewczej lub urządzenia. Tam, gdzie zbiera się powietrze, czyli np. w górnej części korpusu kotła. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, to montowanie odpowietrznika wraz z zaworem stopowym, pozwalającym na wykręcenie i wyczyszczenie lub wymianę bez konieczności spuszczania wody z instalacji.

Ważne jest, aby kapturek (zawór odpowietrzający) znajdujący się w górnej części odpowietrznika pozostawał otwarty przez cały czas, co zapewni faktyczną automatyczną pracę urządzenia.

Jak działa odpowietrznik automatyczny Afriso?

Automatyczny zawór odpowietrzający AFRISO wyposażony jest w pływak umieszczony w cylindrycznym korpusie. Uwolnione z instalacji powietrze przedostaje się do górnej części odpowietrznika, powodując obniżenie poziomu wody. Wraz z jej obniżeniem opada pływak, pociągając za sobą dźwignię, która otwiera malutki otwór, umożliwiający usunięcie powietrza z odpowietrznika. To powoduje z kolei podniesienie poziomu wody, w efekcie którego następuje przemieszczenie pływaka do góry i zamknięcie wylotu powietrza.

odpowietrznik naprawde automatyczny 3 - Automatyczny odpowietrznik grzejnika - czy warto go zainstalować?
Automatyczny odpowietrznik grzejnika – czy warto go zainstalować?

Z racji tego, że coraz częściej w różnych miejscach można zobaczyć grzejniki dekoracyjne, a automatyczny odpowietrznik grzejnika powinien być zamontowany w widocznym miejscu, nie bez znaczenia pozostają kwestie estetyczne. Powinien on odpowiednio komponować się z wnętrzem, dlatego producenci zapewnili jego kompaktową budowę, dobrej jakości materiały oraz eleganckie wykończenie (do wyboru mamy opcję niklowaną lub mosiężną).

Automatyczny odpowietrznik grzejnika – zalety

 • Automatyczny odpowietrznik grzejnika jest bardzo wygodny w użytkowaniu ponieważ jest praktycznie bezobsługowy.
 • Nadaje się on nie tylko do odpowietrzania pojedynczego grzejnika, ale do całych instalacji grzewczych czy też ogrzewania podłogowego i naczyń wzbiorczych.
 • Automatyczny odpowietrznik grzejnika z zaworem odcinającym pozwoli na oczyszczenie lub wymianę odpowietrznika bez konieczności usuwania wody z instalacji grzewczej.
 • Odpowietrznik automatyczny Afriso jest bardzo wydajny, cechuje się też pewną i wytrzymałą pracą oraz niezawodnością.
 • Automatyczny odpowietrznik grzejnika jest bardziej odporny na zanieczyszczenia dzięki dźwigni, która zapewnia niezawodność całemu mechanizmowi.
 • Odpowietrznik automatyczny jest przystosowany do usuwania powietrza w ilości dwukrotnie większej niż inne rozwiązania oferowane na rynku.

Odpowietrzanie grzejników – jak sprawdzić czy grzejnik działa już poprawnie

Warto zwrócić uwagę czy po odpowietrzeniu grzejnika nic w nim na pewno nie przecieka. Gdyby okazało się, że odpowietrznik kaloryfera przecieka, wtedy należy spróbować dokręcić go raz jeszcze i ponownie sprawdzić czy tym razem zawór odpowietrzający jest szczelny. Jeśli jednak nadal będzie przeciekał, jest to znak, że trzeba wymienić odpowietrznik automatyczny do grzejnika na nowy.

Po odpowietrzeniu grzejników dobrze jest też sprawdzić, jakie ciśnienie jest w instalacji. Poziom ciśnienia w instalacji grzewczej powinien wahać się od 0,9 do 1,2 atmosfery. Nawet w momencie, kiedy grzejnik, który chcieliśmy odpowietrzyć nie był zapowietrzony, ciśnienie wewnątrz i tak zostało obniżone w związku z tym trzeba je uzupełnić do odpowiedniego poziomu. Jeśli wszystko się zgadza instalacja zacznie działać poprawnie. Niekiedy zdarza się, że odpowietrzanie instalacji grzewczej trzeba powtarzać kilkukrotnie, aby zaczęła działać bez zarzutu.

Dane techniczne:

 • odpowietrznik automatyczny
 • producent: AFRISO
 • rodzaje: odpowietrznik automatyczny pionowy, odpowietrznik automatyczny kątowy lub automatyczny odpowietrznik solarny
 • materiał: mosiądz lub mosiądz niklowany, który odporny jest na korozję czy też uszkodzenia mechaniczne
 • przyłącze odpowietrznika z zaworem stopowym: 1′ gwint zewnętrzny
 • maksymalna temperatura: 110°C
 • maksymalne ciśnienie: 12 bar
 • okres gwarancji: 36 miesięcy

Robert Madejak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here