Baterie słoneczne. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Choć działanie kolektorów słonecznych jest pozornie proste, to by móc w pełni wykorzystywać ich potencjał, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania, które mogą okazać się pomocne przyszłym nabywcom.

Kolektor – z czego jest zbudowany?

Wszystkie kolektory słoneczne konstruowane są w oparciu o podobne zasady. Na ich budowę składają się: absorber, orurowanie oraz pokrycie szklane i obudowa. Zadaniem absorbera jest pochłanianie promieni słonecznych i przetwarzanie ich na ciepło, które jest przekazane czynnikowi grzewczemu (glikolowi), a następnie rozprowadzane w instalacji solarnej. Powierzchnia skupiająca światło ma największe znaczenie w kontekście całego urządzenia. To od niej zależy sprawność oraz żywotność kolektora. Tym samym jest ona wystawiona na działanie skrajnych warunków pogodowych. Jakość wykonania baterii słonecznej ma ogromne znaczenie.

Zastosowanie kolektorów

System solarny może być wykorzystywany na kilka sposobów. Przede wszystkim kolektory mogą posłużyć do ogrzewania wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Ponadto instalację można wykorzystać do innych celów jak np. ogrzewanie wody basenowej.

Gdzie można je montować?

Żeby wybrane urządzenia przynosiły jak najlepsze efekty, niezbędne jest odpowiednie usytuowanie elementów instalacji. Idealną sytuacją jest ustawienie baterii słonecznej w taki sposób, by kąt padania promieni słonecznych był prostopadły. Oczywiście, nie zawsze da się to osiągnąć, co nie oznacza jednak, że kolektory montuje się wyłącznie na dachach spadzistych. Konstrukcję można dostosować do każdego rodzaju pokrycia, wszystko zależy od doboru odpowiednich uchwytów.

Dobór domowego kolektora

By inwestycja okazała się opłacalna, a urządzenia instalacji grzewczej zyskały jak najwyższą sprawność, istotny jest dobór właściwych parametrów. Przy dokonywaniu niezbędnych obliczeń należy wziąć pod uwagę poziom dziennego zużycia wody przez domowników, przeznaczenie kolektorów, rodzaj wykorzystywanego ogrzewania itp. Według wytycznych powierzchnia czynna kolektora na jedną osobę w rodzinie nie powinna przekraczać 1,5 m2.  

Czy czyścić kolektory słoneczne?

Wielu klientów zastanawia się, czy baterie słoneczne wymagają regularnego czyszczenia. Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Jak wynika z badań prowadzonych przez producentów, poziom zabrudzeń powstający na powierzchni kolektorów nie wpływa znacząco na spadek zdolności odbioru promieni słonecznych. Przy okazji warto dodać, że samodzielne czyszczenie może zakończyć się uszkodzeniem urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here