Budowa domu na skarpie – czy to dobry wybór?

Budowa domu niewątpliwie jest dużym przedsięwzięciem, co dotyczy nie tylko kosztów, ale też czasu. Wiadomą rzeczą jest, iż najlepiej stawiać fundamenty na prostym, mocnym terenie. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli chcecie wybudować dom na skarpie, to musicie pamiętać o wielu aspektach technicznych. Czas na ten temat dowiedzieć się więcej.

Budowa domu na skarpie – czy to dobry wybór?

Dom na skarpie – o czym należy pamiętać?

Dom na skarpie może prezentować się wyjątkowo dobrze, tym lepiej jeżeli za skarpą widnieją piękne krajobrazy czy widoki. Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że chcąc wybudować taki dom, trzeba dostosować się do wytycznych i dokładnie zapoznać się z warunkami zagospodarowania. Najczęściej domy na skarpie mają dwuspadowe dachy. Do tego dobrze prezentują się, jeżeli posiadają duże przeszklenia. Na samym początku trzeba również zastanowić się, jak ustawić bryłę domu względem stron świata, gdyż wtedy można uniknąć sporych strat ciepła. Tutaj zaleca się umieszczenie północnej strony budynku od strony skarpy. W zacienionej części domu zawsze można zagospodarować garaż czy pomieszczenie gospodarcze. W niektórych przypadkach może się okazać, że dom usytuowany na skarpie wymaga zastosowania ściany oporowej, która będzie zabezpieczała grunt przed osuwaniem się. W tym przypadku najlepiej zastosować elki betonowe, które są trwałe, ergonomiczne, ale i niezwykle mocne. A więc dzięki temu sprawdzą się nawet w trudnych czy bardziej wymagających warunkach. Alternatywą dla elek betonowych jest wyrównanie terenu. W tym przypadku koszt inwestycji może być wyższy, dlatego jednak lepiej wybrać opcję z wybudowaniem ściany oporowej.

Jakie fundamenty pod budowę domu na skarpie wybrać?

Po wybraniu projektu trzeba jak najszybciej podjąć decyzję o rodzaju fundamentów pod budowę Waszego domu na skarpie. W tym przypadku niewątpliwie fundament musi mieć mocną strukturę, która jest dopasowana do pochyłu terenu. Zasadniczo zwykłe fundamenty mogą się nie sprawdzić, dlatego lepiej postawić na fundamenty schodkowe, które mają formę stopni. W tym przypadku musicie jeszcze wiedzieć, że poziom stopni zmienia się wraz ze zmianą nachylenia terenu. Oczywiście to nadal nie wszystko, bo musicie jeszcze pamiętać o tym, aby zastosować właściwą głębokość fundamentu. W tym przypadku zasada jest jedna i zasadniczo obowiązuje wszystkie rodzaje fundamentów. Otóż fundamenty nie mogą znaleźć się powyżej głębokości przemarzania gruntu, gdyż wtedy nie zapewnią maksymalnej stabilności, a przy tym skraplająca się woda może zwyczajnie doprowadzić do ich zalania. Ile więc wynosi strefa przemarzania gruntu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkacie. Zasadniczo uznaje się, że strefa przemarzania gruntu wynosi od 80 cm do 1,4 m. Po wyborze fundamentów musicie jeszcze pamiętać o zbrojeniu ław. Wszędzie tam, gdzie występują schodki, zbrojenie wykonuje się na tzw. zakład, natomiast w narożnikach domu ławy powinny być połączone prętami w kształcie litery „L”. Alternatywą dla fundamentów schodkowych są wysokie ściany fundamentowe. Jednak w ich przypadku konieczne jest usztywnienie wieńcem, który montuje się na poziomie podłogi.

REKLAMA

Dom na skarpie – z podpiwniczeniem czy bez?

Wiele osób nie wyobraża sobie posiadania domu bez piwnicy. W końcu to miejsce może służyć jako przechowalnia na rzeczy, ale też można tam zagospodarować dodatkowe pomieszczenie. Czy jednak w przypadku budowy na skarpie podpiwniczenie jest możliwe? Otóż nie do końca. Jak już wiecie budynek wzniesiony na skarpie musi być w dużej części zagłębiony w ziemi. Z tego też powodu wykonanie prostej i tradycyjnej piwnicy nie do końca jest możliwe. Można natomiast wykonać częściowe podpiwniczenie, gdzie stworzycie pomieszczenie gospodarcze czy techniczne. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie, jeżeli Wasza działka nachylona jest w kierunku drogi, to w części podziemnej możecie wybudować garaż z wjazdem od frontu budynku.

Czy warto wybudować dom na skarpie?

Oczywiście, że tak. Jednak pamiętajcie, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W takim przypadku czekają Was wyższe koszty. Dodatkowo nie możecie zapominać o tym, że czas inwestycji się wydłuża. Ale z drugiej strony zyskacie naprawdę stylowy dom, który będzie świetnie się prezentował.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz