Centrala wentylacyjna bez tajemnic – czyli na co zwracać uwagę podczas zakupu

Współczesne budownictwo i rozwój technologii sprawiają, że nikt nie ma już złudzeń co do skuteczności wentylacji grawitacyjnej. Dziś takie rozwiązanie jest po prostu niewystarczające, zwłaszcza, gdy mowa o budynkach energooszczędnych. Zdaniem ekspertów nie ma na rynku alternatywy lepszej, niż wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (potocznie zwana rekuperatorem). Aby jednak dokonać właściwego wyboru rekuperatora, zawsze najlepiej poradzić się eksperta.

centrala wentylacyjna bez tajemnic czyli na co zwracac uwage podczas zakupu - Centrala wentylacyjna bez tajemnic – czyli na co zwracać uwagę podczas zakupu

Rzut oka na dostępne w branży wentylacyjnej rozwiązania wystarczy, by zorientować się, że wybór rekuperatorów jest olbrzymi, a laikowi w tej dziedzinie trudno rozeznać się w gąszczu informacji (nierzadko prezentowanych w stylu marketingowo-promocyjnym, w którym pewne fakty się wyolbrzymia, inne zaś przemilcza). Jak się w tym połapać, by wybrać taką centralę wentylacyjną, która będzie dla nas najlepsza, tzn. spełni wszystkie wymagania, a jednocześnie nie będzie przeinwestowana i niedopasowana do kubatury budynku i osób w nim przebywających? Na jakie parametry przede wszystkim zwracać uwagę? Czym kierować się przy zakupie oprócz ceny?
Jest kilka wyznaczników dobrego sprzętu w tej branży.
Ważne są skuteczność i niezawodność działania oraz względy ekonomiczne –cena zakupu, odzysk ciepła, koszty eksploatacji (na które składają się m.in. wymiana filtrów, naprawy i serwis).
Atutem są certyfikaty pozwalające np. na zastosowanie central w budynkach energooszczędnych i pasywnych, których właściciel chce ubiegać się w NFOŚ o dofinansowanie kosztów kredytu na jego budowę.
Przeanalizujmy, co tak naprawdę oznaczają te parametry i na czym można oraz warto zaoszczędzić.

Odzysk ciepła ważny, ale to nie wszystko!

centrala wentylacyjna bez tajemnic czyli na co zwracac uwage podczas zakupu 1 - Centrala wentylacyjna bez tajemnic – czyli na co zwracać uwagę podczas zakupuFot. 1. Centrala wentylacyjno-grzewcza MIstral MAX 400. Fot. Pro-Vent

Kupując centralę często patrzymy tylko na odzysk ciepła. Jest to sprawa ważna, ale nie dajmy się zwariować. Za bardzo skuteczne uznawane są centrale przeciwprądowe, jednak czy jest tak naprawdę, to w dużym stopniu zależy od konstrukcji wymiennika i jego wielkości w stosunku do ilości wymienianego powietrza.
Sprawność temperaturowa centrali wentylacyjnej określa, ile ciepła można maksymalnie odzyskać z powietrza usuwanego. I tak na przykład dobra centrala z wymiennikiem krzyżowym zapewnia sprawność temperaturową 65-80% (z uwzględnieniem wilgoci powietrza). Maksymalny odzysk mogą też zapewniać produkowane przez Pro-Vent centrale z wymiennikiem przeciwprądowym lub duo, to znaczy takie, które posiadają dwa wymienniki krzyżowe.
Obydwa typy wymienników mogą zapewnić odzysk ponad 90% przy standardowej wilgotności domu.
Zwracajmy uwagę też na to, czy wybrana przez nas centrala posiada bypass, czyli obejście wymiennika, a jeśli tak, to czy nie jest to bypass jedynie w formie częściowej. Jest to ważne szczególnie latem, gdy nie jest wymagany odzysk ciepła. Jeśli bypass jest jedynie częściowy, to tylko połowa powietrza omija wymiennik, a druga przechodzi przez rekuperator i jest niepotrzebnie ogrzewana. Przez to niemożliwe jest na przykład schłodzenie domu w letnią noc. Częściowy bypass będzie też przeszkodą w przypadku recyrkulacyjnego rozmrażania wymiennika ciepła.
Pamiętajmy także o tym, że nawet najskuteczniejsza centrala wentylacyjna nie spełni swojej funkcji, jeśli cała instalacja nie będzie dobrze zaizolowana cieplnie. Przy braku ocieplenia duża część odzyskanej energii w rekuperatorze po prostu „ucieknie” po drodze do nawiewników. Niemałe znaczenie ma też szczelność samego budynku względem otoczenia zewnętrznego.
Pamiętajmy więc o tym, by inwestując w wentylację nie zaniedbać właściwego ocieplenia kanałów, które zagwarantuje ekonomiczność systemu i jego skuteczną pracę.

centrala wentylacyjna bez tajemnic czyli na co zwracac uwage podczas zakupu 2 - Centrala wentylacyjna bez tajemnic – czyli na co zwracać uwagę podczas zakupuFot. 2. Centrala wentylacyjna MISTRAL PRO 600. Fot. Pro-Vent

Centrala w połączeniu z gruntowym wymiennikiem ciepła

Na sprawność odzysku ciepła centrali wentylacyjnej ma wpływ kilka czynników. Jest to np. wspomniana sprawność temperaturowa rekuperatora, straty cieplne kanałów instalacji oraz zbilansowanie nawiewu i wywiewu, o które musimy dopytać instalatora po wykonaniu instalacji. Dodatkowe znaczne oszczędności i poprawę mikroklimatu w pomieszczeniu można też wygenerować poprzez instalację centrali, która współpracuje z płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT- GEO. W takim połączeniu powietrze nawiewane zimą do pomieszczeń jest już wstępnie ogrzane.
Trzeba wiedzieć, że różnice temperatur pomiędzy powietrzem usuwanym z pomieszczeń w sezonie zimowym a powietrzem nawiewanym w układzie z wydajnym płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT-GEO oraz centralą o wysokiej sprawności temperaturowej MISTRAL PRO są minimalne (Δt = 1÷2°C). Gwarantuje to wysokie oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń i stabilną pracę urządzeń grzewczych w ciągu całego sezonu.
Przy wyborze centrali wentylacyjnej do współpracy z GWC należy też zwrócić uwagę na spręż dyspozycyjny przy nominalnym strumieniu powietrza. Co to oznacza?
Każdy z zastosowanych wymienników gruntowych generuje większe bądź mniejsze opory dla przepływającego powietrza. Wydatek centrali oraz jej spręż dyspozycyjny musi uwzględniać opory GWC, aby zapewnić dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego. Ostatecznie gwarancją skutecznej i wydajnej pracy instalacji z GWC jest wybór efektywnego wymiennika gruntowego i dobór centrali wentylacyjnej dedykowanej do pracy z danym wymiennikiem gruntowym. W ofercie Pro- -Vent jest to np. centrala MISTRAL PRO z płytowym wymiennikiem gruntowym PROVENT-GEO. Zaprojektowane do wzajemnej współpracy urządzenia zapewnią najbardziej optymalny i energooszczędny tryb pracy.

centrala wentylacyjna bez tajemnic czyli na co zwracac uwage podczas zakupu 3 - Centrala wentylacyjna bez tajemnic – czyli na co zwracać uwagę podczas zakupuFot. 3. Montaż gruntowego wymiennika ciepła PROVENT GEO. Fot. Pro-Vent

Wydajne centrale bez szronu

Kolejnym wyznacznikiem dobrej centrali wentylacyjnej jest skuteczny układ przeciwzamrożeniowy. Jest to szczególnie ważne zimą, gdy podczas mrozów dochodzi do szronienia centrali z wymiennikami o większym odzysku ciepła. Jednak takie układy, choć zapobiegają temu niepożądanemu zjawisku, z drugiej strony niosą też pewne „skutki uboczne”, zmniejszając realną sprawność urządzeń (np. w obrotowym wymienniku zwalniają jego obroty). Ponadto nagrzewnice wstępne generują dodatkowe koszty eksploatacyjne.
Rozwiązaniem optymalnym jest stosowanie płytowego gruntowego wymiennika ciepła (o małych oporach) bądź centrali MISTRAL PRO z dobrze zaprojektowanym układem rozmrożeniowym.
W centralach MISTRAL PRO komora wentylatora wyrzutowego jest zawsze sucha (skropliny gromadzą się w innej strefie) dlatego szronienie wymiennika jest dużo wolniejsze i proces rozmrażania odbywa się w cyklach co ok. 50-80 minut. W takim przypadku roczny koszt energii elektrycznej nagrzewnic wstępnych jest 4-6 krotnie niższy niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. W centralach PRO możliwe jest też w pełni efektywne rozmrażanie recyrkulacyjne dodatkowym powietrzem obiegowym i takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników.

centrala wentylacyjna bez tajemnic czyli na co zwracac uwage podczas zakupu 4 - Centrala wentylacyjna bez tajemnic – czyli na co zwracać uwagę podczas zakupuFot. 4. Centrala wentylacyjna MISTRAL PRO w instalacji Fot. Pro-Vent

Bezproblemowa i cicha praca

Cena centrali i odzysk ciepła to jedno, pamiętajmy jednak o tym, że wybrany przez nas rekuperator musi też być opłacalny w dalszej eksploatacji. Co z tego, że kupimy tanią centralę, jeśli jej podzespoły będą się często psuć, generując tym samym niepotrzebne koszty, a części eksploatacyjne będą drogie? Pamiętając o tym, że centrale mają posłużyć przez lata, Pro-Vent stosuje w nich specjalne, tanie w porównaniu do konkurencyjnych filtry, które najlepiej wymieniać co trzy miesiące. W efekcie powietrze, jakie dostarczane jest do pomieszczeń oraz kanały pozostają czyste, a wentylatory pracują bezawaryjnie.
Często zaniedbywanym aspektem, którego po prostu nie uwzględnia się podczas zakupu centrali, jest też hałas. Dopiero w trakcie użytkowania okazuje się, że był to duży błąd. Tymczasem centrala po prostu musi cicho pracować.
Oferowana przez Pro-Vent centrala MISTRAL 400 emituje hałas przy normalnej pracy na poziomie 27-51 dBA, co przy dobrze wygłuszonej i skonfigurowanej instalacji wentylacyjnej czyni ją prawie niesłyszalną podczas normalnej eksploatacji. Jest to nie do przecenienia, o czym dobrze wiedzą ci klienci, którzy na co dzień w swoich domach słyszą nieprzerwany szum głośnych central.
Ważną kwestią jest zastosowana w wybranym przez nas urządzeniu automatyka. Dzięki przemyślanym przez producenta rozwiązaniom w tym zakresie zyskujemy np. możliwość ustawiania programów tygodniowych, zapisywania własnych programów, ustawiania stref pracy czy zredukowania wentylacji, kiedy wychodzimy z domu. Te elementy są niezwykle istotne, bo przyczyniają się dodatkowo do oszczędności zużywanej energii. Dlatego Pro-Vent proponuje do swoich urządzeń zaawansowane sterowniki procesorowe, które pozwalają na zapisywanie własnych programów pracy centrali stworzonych przez użytkownika.
Ponieważ nie każdy użytkownik czuje się pewnie w takich „technicznych” aspektach obsługi i nie chce samodzielnie zapisywać własnych programów, ma do dyspozycji wbudowane programy tygodniowe.
Oferowane przez Pro-Vent różne typy centrali, różne rodzaje wymienników ciepła i kilka rodzajów sterowników sprawiają, że klient – z pomocą fachowego personelu firmy – może dobrać rekuperator do swoich potrzeb.
Zapewnione przez instalatora poprawne zaprojektowanie układu wyjściowego połączone z mądrą eksploatacją użytkownika dają gwarancję satysfakcji z właściwie działającego systemu wentylacji.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKlimatyzator Nebula- nowość w ofercie Haier
Następny artykułPROMOCJA – iPady do kamer termowizyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here