Jednym z istotnych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym jest ogrzewanie podłogowe. W Polsce rozwiązanie to staje się coraz bardziej powszechne, ze względu na swoje zalety oraz jednocześnie niskie koszty instalacji i eksploatacji.
Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu). Może pełnić funkcję zarówno ogrzewania podstawowego jak i pomocniczego. System składa się z przewodów lub mat grzejnych, czujników temperatury i termostatu. Można również zastosować płyty izolacyjne, podnoszące efektywność cieplną systemu.
Wiele powodów przemawia za „ciepłą podłogą”.
Podstawowe korzyści z zastosowania tego rozwiązania to:
- Równomierna dystrybucja ciepła w pomieszczeniach – najcieplejsza strefa powstaje dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
- Bezpieczeństwo – systemy samoregulujące to najbezpieczniejszy rodzaj instalacji grzewczych. Samoistnie utrzymują żądaną temperaturę, nie przegrzewają się, są odporne mechanicznie. Pozostałe systemy dzięki zastosowaniu termostatów posiadają również wysoką klasę bezpieczeństwa.
- Oszczędność energii – system jest załączany cyklicznie tylko w stopniu pozwalającym na utrzymanie zadanej temperatury lub tylko wtedy, kiedy mieszkańcy są w domu, dzięki doborowi odpowiednich programów termostatu.
- Swoboda aranżacji wnętrz – brak konieczności instalacji grzejników w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
- Higiena – mokre podłogi wysychają znacznie szybciej.
- Rozwiązanie przyjazne dla alergików – mniejsze ruchy powietrza a w konsekwencji mniej kurzu.
{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}
Istotny jest również dobór optymalnego rozwiązania do rodzaju aplikacji i potrzeb użytkowników. Trzeba dobrać odpowiedni system w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń.
Przewody grzejne można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni. Zakończone fabrycznie i zasilane jednostronnie, układane są w wylewce samopoziomującej, dzięki czemu nie podnoszą poziomu podłogi. Przewody mogą być stosowane do posadzek ceramicznych oraz z kamienia naturalnego.
Zakończone fabrycznie, jednostronnie zasilane maty to idealne rozwiązanie przy remontach i renowacji dzięki swojej niewielkiej grubości (3 mm) oraz łatwości układania (przewód jest równomiernie przymocowany do samoprzylepnej maty). Maty mogą być stosowane do posadzek ceramicznych oraz z kamienia naturalnego.
Najbardziej wydajny, ale też najbardziej wymagający jest system samoregulujący, połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi. Maksymalna wysokość to 13 mm, zalecany jest do nowych, nowoczesnych konstrukcji. Może być układany pod posadzką każdego rodzaju – ceramiczną, kamienną, drewnianą, wykładziną czy laminatem.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez licencjonowanego instalatora, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.
Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.
Ciepła podłoga – to mniej przeziębień, mniej alergii i wyższa higiena pomieszczeń – wszystko, co jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia całej rodziny.
Monika Michońska
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.