Co warto wiedzieć o wiatrownicy?

  Chroni pokrycie dachowe przed porywistym wiatrem i ułatwia montaż obróbek blacharskich. Jest jednym z niezbędnych zabezpieczeń, które chroni więźbę dachu. Poznaj zastosowanie i sposób montaż wiatrownicy.

  Co warto wiedzieć o wiatrownicy?

  Co warto wiedzieć o wiatrownicy?

  Wiatrownica jest to deska czołowa okapu dachu, która chroni zarówno pokrycie dachowe, jak i pozostałe jego elementy dachu przed wiatrem, szczególnie tym porywistym. Ułatwia także montaż wszelkich obróbek blacharskich – dzięki niej łatwiej przymocować je go krawędzi połaci. By urządzenie poprawnie spełniało swoją funkcję, musi być wykonane z odpowiednio przygotowanego drewna, które nie może być mokre i nieimpregnowane – zazwyczaj używa się dwóch warstw impregnatu.

  Deska czołowa okapu dachu pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową. Umożliwia m.in. montaż rynien i podpiera konstrukcję dachu. Obecność wiatrownicy jest niezbędną, gdy na pokryciu dachowym mają znaleźć się ciężkie materiały. Wiatrownice są także ważnym elementem wystroju. Ich design często dostosowuje się do pozostałych elementów budynku. Ponadto, desek czołowych często używa się, by wykończyć okap i jest to jeden z najskuteczniejszych i przy tym najtańszych sposobów.

  Na czym polega montaż wiatrownicy?

  Zanim zostanie zamontowana na dachu, koniecznie trzeba ustalić pozycję deski szczytowej i deski czołowej. Pierwsza z nich powinna znajdować się w prostopadle do drugiej. Należy również ustalić, czy kalenica i linia okapu są wobec siebie równoległe. Krzywo zamontowana deska szczytowa jest powodem, przez który trzeba zdejmować deskę szczytową. Mimo iż wiatrownice nie są trudne w montażu, to nie oznacza to, że może zająć się nim osoba niemająca dekarskiego doświadczenia. Innych technik montażu użyjemy w przypadku dachu pokrytego blachą, a innego, gdy znajduje się na nim dachówka ceramiczna.

  W przypadku blaszanych dachów wiatrownicę montuje się na samym końcu prac, już po ułożeniu całego pokrycia dachowego. Wówczas możliwy jest montaż deski szczytowej. Dobrym pomysłem jest przymocowanie wiatrownicy do połaci. Aby to zrobić, wystarczą nam wkręty lub gwoździe. Z kolei w przypadku dachówki np. ceramicznej lub cementowej, używa się blaszanych wiatrownic lub chroni krawędzie krokwi przy użyciu dachówek szczytowych. Obydwa rozwiązania są jednakowo skuteczne. Gdy zdecydujemy się na montaż „wiatrówki”, zróbmy to również zanim położymy dachówkę.

  Montaż wiatrownicy nie jest najtrudniejszą czynnością budowlaną, jednak należy go wykonać z troską o każdy detal. By całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, sprawdźmy wcześniej stan wszystkich elementów konstrukcji dachowej. Niekiedy, szczególnie w przypadku starszego budownictwa, dach może być uszkodzony lub zużyty.

  Od czego zależy cena wiatrownicy?

  To, ile będzie kosztować dany model, będzie zależne np. od rodzaju materiału użytego do jego produkcji, rodzaju powłoki. Wśród nabywców dużym powodzeniem cieszą się klasyczne blaszane wiatrownice, które można dostosować do każdego rodzaju pokrycia dachowego.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here