Czy kominek gazowy to słuszny wybór

Kominki gazowe coraz częściej zastępują w salonach tradycyjne kominki opalane drewnem. Na taki wybór wpływa wiele czynników, jak na przykład komfort, ekologia czy estetyka. Poniżej prezentujemy kilka argumentów potwierdzających słuszność takiego wyboru.

czy kominek gazowy to sluszny wybor 1024x689 - Czy kominek gazowy to słuszny wybór

Piękno naturalnego ognia

Kominki gazowe łączą w sobie z jednej strony piękno naturalnego płomienia a z drugiej komfort użytkowania. Dzięki zastosowanym w nich palnikom gazowym i ceramicznym imitacjom polan drzewnych ogień w dobrej jakości kominkach gazowych jest trudny do odróżnienia od ognia w tradycyjnym palenisku na drewno. Kominek Gazowy w wersji dwupalnikowej pozwala uzyskać efekt płonących polan drewnianych. Większy palnik z wysokim płomieniem z tyłu oraz mniejszy palnik z niewielkim płomieniem z przodu jak również imitacja ceramiczna polan drzewnych ułożone w palenisku, bardzo realistycznie naśladują ogień kominka na drewno. Doskonały efekt wizualny ognia w kominkach gazowych to dobrze skonstruowany palnik gazowy.

czy kominek gazowy to sluszny wybor1 - Czy kominek gazowy to słuszny wybór

Ekologia

W czasie spalania gazu w kominkach gazowych powstaje znacznie mniej szkodliwych substancji aniżeli w przypadku pozostałych materiałów opałowych. Spaliny powstające przy pracy kominka gazowego są czyste – nie zawierają szkodliwych gazów ani pyłów powodujących zabójczy smog. Produktem spalania w kominkach gazowych jest jedynie dwutlenek węgla i para wodna. Najnowocześniejsze technologie zastosowane w kominkach gazowych są przyjazne dla środowiska. Nie musimy się więc obawiać, że z powodu planowanych w Polsce restrykcji na użytkowanie urządzeń opalanych drewnem w dużych aglomeracjach miejskich możemy za jakiś być zmuszeni do jego demontażu.

czy kominek gazowy to sluszny wybor2 1024x377 - Czy kominek gazowy to słuszny wybór

Wygoda obsługi

Kominek gazowy nie wymaga gromadzenia zapasów drewna, czyszczenia paleniska z popiołu czy też mycia zakopconej szyby i ścian wokół paleniska. Cała obsługa kominka gazowego odbywa się za pomocą pilota. Mamy możliwość uzyskania dokładnie takiej temperatury pomieszczenia, jakiej potrzebujemy. Jeżeli przełączymy kominek gazowy do pracy w trybie automatycznym, to będzie się on włączał i wyłączał zależnie od temperatury pomieszczenia.

czy kominek gazowy to sluszny wybor3 - Czy kominek gazowy to słuszny wybór

Bezpieczeństwo użytkowania

Kominki gazowe zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkowania. Każdy kominek gazowy powinien posiadać specjalny certyfikat CE, gwarantujący wysoki stopień bezpieczeństwa.Praca kominka gazowego jest kontrolowana przez odpowiedni sterownik, co zapewnia nam znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjny kominek na drewno lub biokominek. Nie ma niebezpieczeństwa, iż z paleniska wypadną nam płonące polana albo rozleje się płonące biopaliwo. Paleniska gazowe wyposażone są także w różnego rodzaju czujniki gwarantujące bezpieczeństwo pracy.

czy kominek gazowy to sluszny wybor4 - Czy kominek gazowy to słuszny wybór

Szeroki wybór modeli

Kominek gazowy (w przeciwieństwie do kominka tradycyjnego) nie potrzebuje drzwiczek, przez które dokładamy paliwo w trakcie pracy. Dzięki temu ich budowa jest dużo prostsza i bardziej niezawodna przez co umożliwia konstruowanie modeli o praktycznie nieograniczonych kształtach i wymiarach. Od bardzo małych palenisk o szerokości 40 cm po szerokie, panoramiczne kominki dochodzące nawet do 240 cm długości i wysokości nawet do 160 cm. Do wyboru mamy modele z przeszkleniem frontowym, narożnym, trójstronnym, wyspowym, vis-a-vis (dwustronnym) lub nawet czterostronnym.

Bezproblemowe odprowadzenie spalin

Spaliny z kominka gazowego możemy odprowadzić na kilka różnych sposobów – zależnie od specyficznych uwarunkowań technicznych w danej lokalizacji. Najprostszy to pionowy przewód powietrzno-spalinowy zakończony nasadą typu turbo. Możemy użyć do tego celu przewodów dwuściennych ze stali nierdzewnej lub też – po dokonaniu odpowiedniej adaptacji – wykorzystać tradycyjny komin.
Jeśli nasz kominek gazowy zlokalizowany jest w niewielkiej odległości od ściany zewnętrznej, to przewód powietrzno-spalinowy możemy skierować poziomo na zewnątrz budynku.
Do odprowadzenia spalin z kominka gazowego możemy też wykorzystać mechaniczny wyciąg spalinowy. Dzięki temu rozwiązaniu długość przewodu odprowadzającego spaliny może wynosić nawet do 36 metrów. Możemy go poprowadzić zarówno pionowo jak i poziomo ( a nawet w dół).

czy kominek gazowy to sluszny wybor5 - Czy kominek gazowy to słuszny wybór

Instalacja

Kominek gazowy może być zamontowany w miejscu istniejącego kominka na drewno lub w nowo wybranym miejscu. Ze względu na to, iż kominek gazowy nie wymaga murowanego komina, możemy go zainstalować w prawie dowolnym miejscu. Sposób instalacji jest zależny od tego, z jakiego gazu będzie korzystał kominek. Możemy do podłączenia kominka gazowego użyć gazu ziemnego z sieci lub gazu LPG z butli.

Opracowanie – KominkiGazowe.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here