Kupno mieszkania to poważna życiowa decyzja. Warto przed jej podjęciem prześledzić aktualny rynek mieszkaniowy – pierwotny i wtórny, sprawdzić ceny i dokładnie przeanalizować swoje finanse.

Doradzimy Wam jak kupić mieszkanie od dewelopera i na co zwrócić uwagę, aby już niedługo zamieszkać w mieszkaniu swoich marzeń.
Pierwotny rynek mieszkaniowy to nic innego jak nowe, nieużywane mieszkania deweloperskie na sprzedaż. Decydując się na zakup takiego mieszkania, mamy do wyboru inwestycje na różnym etapie ukończenia – od tych dopiero zaplanowanych do tych już ukończonych, w różnych lokalizacjach i różnych cenach za m2.
REKLAMA
Zalety – mieszkanie w stanie deweloperskim
Największym plusem mieszkania w stanie deweloperskim jest możliwość stworzenia lokalu według własnego gustu, ponieważ decydując się na takie rozwiązanie, sami go wykańczamy i urządzamy. Jedynym ograniczeniem jest kreatywność i oczywiście finanse. Dlatego ważne jest, aby w swoim budżecie przewidzieć także wydatki związane z malowaniem, kafelkowaniem oraz np. z zakupem sprzętów, oraz mebli.
Kolejną zaletą mieszkań deweloperskich jest nowoczesne budownictwo. W przeciwieństwie do bloków z lat 70-tych budowanych z wielkiej płyty, nowo budowane mieszkania oparte są o nowoczesne i energooszczędne technologie oraz atrakcyjne projekty architektoniczne. Lokale są lepiej zaprojektowane, mają przestronne tarasy i udogodnienia, takie jak komórki lokatorskie, wózkownie i podziemne miejsca parkingowe. Przykładem firmy wdrażającej nowinki techniczne oraz technologię Eko jest firma Eko Bud Dom z Czechowic-Dziedzic. Deweloper wykorzystuje odnawialne źródła energii, budując nowoczesne mieszkania przyjazne środowisku.
Ważną zaletą zakupu z rynku pierwotnego jest przyjazne i bezpieczne otoczenie. Mieszkania deweloperskie zazwyczaj powstają nieco dalej od miasta i tworzą przyjemne sąsiedztwo. Zamknięty teren, dostępny tylko dla mieszkańców podnosi poziom bezpieczeństwa. Nowoczesne place zabaw oraz miejsce do odpoczynku to udogodnienia, które docenią rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze.
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, oszczędzamy także na comiesięcznych opłatach. Są to zazwyczaj lokale bezczynszowe, a ich właściciele płacą tylko tzw. opłatę administracyjną. Dodatkowo nowe budownictwo zwolnione jest z podatku PCC, który na rynku wtórnym wynosi ok 2% wartości mieszkania.
Wady mieszkania w stanie deweloperskim
Niestety, jak mówi znane powiedzenie: wszystko ma swoje zalety, ale i wady. Tak jest też w przypadku mieszkań w stanie deweloperskim.
Duży popyt na tego typu inwestycje sprawia, że trzeba się szybko decydować. Wiele lokali jest sprzedawanych jeszcze na etapie „dziury w ziemi”. Oznacza to, że oczekiwanie na odbiór kluczy do wymarzonego M może się przedłużyć i potrwać nawet kilka lat. Kolejnym minusem takiego zakupu jest to, że nie widzimy finalnie tego co kupujemy. Opieramy się tylko na projektach i wizualizacjach. Generuje to ryzyko, ponieważ nie mamy pewności czy budynek zostanie oddany na czas i czy rzeczywiście będzie wyglądał, tak jak obiecuje deweloper.
Warto podkreślić, że mieszkania z rynku pierwotnego mają przeważnie wyższe ceny niż te z rynku wtórnego. Do tego jak już wcześniej wspominaliśmy, musimy doliczyć koszty wykończenia lokalu.
Dla niektórych osób zlokalizowanie nowych osiedli na obrzeżach miasta niekoniecznie jest zaletą. Tak jest w przypadku osób, które dojeżdżają do pracy do centrum miasta, odwożą dzieci do szkół i przedszkoli. Przed zakupem radzimy także sprawdzić plan zagospodarowania najbliższej okolicy. Może się bowiem okazać, że niewielki przyjemny lasek w okolicy niedługo stanie się miejscem nowego wysypiska śmieci lub fabryki.
Podsumowując, przed zakupem mieszkania warto przeanalizować przedstawione powyżej za i przeciw oraz zadać sobie pytanie, jakie są nasze oczkowania i potrzeby co do wymarzonego mieszkania. Jeśli już zdecydujemy się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, nie pozostaje nam nic innego jak szukać ciekawej oferty i czym prędzej decydować się na zakup.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz