Domy etapowe – budowa domu i rozwiązania na „trudne czasy”

Dom etapowy to propozycja skierowana do osób, które chcą zminimalizować początkowe koszty inwestycji, a zarazem zostawić sobie możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej budynku w bliżej nieokreślonej przyszłości. Takie rozwiązanie pozwala wykończyć jedynie sam parter, a aranżację piętra czy poddasza użytkowego przeprowadzić w bardziej sprzyjającym dla inwestorów czasie. Jak przebiega budowa domu etapowego, kto powinien się na nią zdecydować oraz jakie ciekawe propozycje tego typu budynków znajdziemy w katalogu pracowni projektowej?

Fot. Projekt C444o - Czterolistna koniczyna - wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Fot. Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Domy etapowe – kto powinien je wybrać?

Dom etapowy to propozycja, która będzie odpowiednia między innymi dla młodych małżeństw, planujących w przyszłości powiększenie rodziny. Koszt jego wykończenia jest niższy, niż w przypadku budynku wymagającego kompleksowego zaaranżowania wszystkich pomieszczeń jeszcze przed jego zamieszkaniem. Dzięki temu taka budowa będzie bardziej przystępna cenowo dla ludzi na dorobku, dysponujących ograniczonymi funduszami. 

Projektami domów etapowych powinny być zainteresowane również osoby, które początkowo chcą mieszkać same lub we dwoje, a w późniejszym czasie przyjąć pod swój dach starszych rodziców. Po urządzeniu poddasza młodsi domownicy zyskają na nim własną, prywatną strefę mieszkalną, pozostawiając parter do dyspozycji mniej sprawnych fizycznie lokatorów.

REKLAMA

Budowa domu etapowego – przebieg inwestycji

Realizacja projektu domu etapowego jest generalnie zbliżona do budowy tradycyjnego obiektu mieszkalnego. Polega ona na wzniesieniu całego budynku do stanu surowego zamkniętego, a w pierwszym etapie wykończeniu wyłącznie jego parteru. W późniejszym okresie możemy natomiast dokonać indywidualnej adaptacji poddasza. Podczas realizacji domu etapowego na wyższej kondygnacji przygotowywane są otwory okienne oraz odpowiednio wysokie ścianki kolankowe. 

W projekcie architektonicznym przewidziane jest miejsce na klatkę schodową, ale możemy wybudować ją dopiero w drugim etapie. W pierwszej fazie inwestycji nie musimy wykonywać na poddaszu ścianek działowych, tynków czy podłóg. Takie rozwiązanie pozwoli nam na idealne dopasowanie wyglądu i funkcjonalności wyższej kondygnacji do naszych zmieniających się potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli jednak już w trakcie budowy nasza sytuacja materialna ulegnie poprawie – nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy od razu wykończyli oba piętra domu.

Ciekawe projekty domów etapowych

Projekty domów etapowych to godne polecenia rozwiązania dla wszystkich osób, które nie dysponują funduszami pozwalającymi na budowę dwukondygnacyjnego domu. W sprzedaży znajdziemy setki zróżnicowanych koncepcji o powierzchni użytkowej rozpoczynającej się już od niecałych 30 m2. Poszczególne budynki cechują się odmienną formą, kształtem dachu czy wysokością, dzięki czemu możemy łatwo dopasować je do własnych wymagań i przepisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ich bryła może nawiązywać swoim wyglądem do obiektów utrzymanych w stylu tradycyjnym, jak i bardziej nowoczesnym – trafiając w gust inwestorów o różnych potrzebach i wyczuciu estetyki. Wszystkie domy etapowe są w pełni funkcjonalne i dość komfortowe w użytkowaniu, oferując przytulną przestrzeń do życia mniejszym i większym rodzinom.

Projekty domów etapowych to koncepcje, które obecnie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Są one doskonałą propozycją dla osób, które marzą o obiekcie mieszkalnym dla powiększającej się rodziny, a zarazem nie mogą pozwolić sobie od razu na wykończenie całego wnętrza. Dzięki temu rozwiązaniu mniej zamożni inwestorzy nie muszą rezygnować ze swoich planów oraz gromadzić od razu całej sumy pieniędzy na realizację przedsięwzięcia i znacznie szybciej wprowadzić się do własnego, wymarzonego domu.

Tekst sponsorowany: MURATOR – https://projekty.muratordom.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *