Easyflex – gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności

Easyflex® to elastyczny system spłaszczonych przewodów wentylacyjnych o owalnym przekroju, które zaprojektowano z myślą o wysokiej wydajności i wygodzie. Dzięki temu zapewniają one komfort nie tylko dla użytkownika końcowego, ale są również wygodne dla instalatora, który może je z łatwy sposób zamontować.

easyflex gwarancja przeplywu powietrza dzwiekoszczelnosci i szczelnosci1 1024x952 - Easyflex - gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności
Fot. 1. Renson Easyflex®.


Wentylacja stanowi istotną część dzisiejszego sposobu życia. Chroni dom przed wilgocią, pleśnią i nieprzyjemnymi zapachami, pozwalając mieszkańcom cieszyć się świeżym powietrzem w kontrolowany i bezpieczny sposób.
Układ wentylacyjny musi spełniać szereg wymagań technicznych, np. zapewniać określony przepływ powietrza w danym pomieszczeniu, a ponadto określone wymagania związane z komfortem, np. ograniczenie generowanego hałasu.
Dla realizacji tych wymagań kluczowe znaczenie ma dobrze zaprojektowany i zainstalowany system przewodów wentylacyjnych. Im wyższa jest szczelność i jednocześnie średnica kanałów, tym mniejsza jest utrata ciśnienia i generowanie hałasu.
easyflex gwarancja przeplywu powietrza dzwiekoszczelnosci i szczelnosci2 - Easyflex - gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności
Fot. 2. Renson Easyflex®.

Easyflex®

Easyflex® to półsztywny przewód wentylacyjny wykonany z falistego polietylenu o zewnętrznej średnicy 140×64 mm i średnicy wewnętrznej 90 mm. Gładką powierzchnię wewnętrzną dwuwarstwowego przewodu wentylacyjnego pokryto środkami antystatycznymi i bakteriobójczymi, dzięki czemu nie dochodzi do gromadzenia się kurzu i tworzenia się ognisk bakterii. Rozmiary przewodu pozwalają na osiągnięcie przepływu powietrza w ilości 57 m³/h (prędkość projektowa 2,5 m/s). Duży przepływ powietrza w połączeniu z małą prędkością gwarantuje cichą pracę systemu.
Niewielka wysokość przewodu wentylacyjnego Easyflex® umożliwia łatwą instalację w podwieszanym suficie, w betonie lub innych dogodnych miejscach.

easyflex gwarancja przeplywu powietrza dzwiekoszczelnosci i szczelnosci3 - Easyflex - gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności
Fot. 3. Renson Easyflex®.

Szczelność powietrzna

Easyflex® zapewnia doskonałą szczelność dzięki unikalnemu systemowi połączeń. Złączki z wbudowanymi uszczelkami pozwalają połączyć dwa przewody wentylacyjne lub jeden przewód z elementem transferowym. Szczelność zapewnia zatrzask – odpowiednio napinający złączkę, dzięki czemu gumowa uszczelka działa optymalnie, a połączenie nie jest luźne. Zatrzask można przymocować do powierzchni, unieruchamiając łączenie.

Gwarancja przepływu powietrza

Podczas pracy nad systemem projektanci specjalnie zdecydowali się na przewód o dużej średnicy, gwarantując tym samym możliwość transportu dużych ilości powietrza (57 m³/h) przy niskich prędkościach (2,5 m/s). Takie wymiary w połączeniu z doskonałą szczelnością zapewniają osiągnięcie planowanego przepływu powietrza dla każdego pomieszczenia (pod warunkiem przestrzegania instrukcji montażu).

easyflex gwarancja przeplywu powietrza dzwiekoszczelnosci i szczelnosci4 - Easyflex - gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności
Fot. 4. Renson Easyflex®.

Komfort akustyczny

Duże wymiary przewodów wentylacyjnych zapewniają również komfort akustyczny, znacznie redukując hałas spowodowany dużą prędkością przepływu powietrza. W pomieszczeniach, w których wymagany jest przepływ powietrza o wartości ≤50 m³ można na kratkach wentylacyjnych dodatkowo zamontować tłumik akustyczny, aby ograniczyć ewentualny hałas przy kratkach wentylacyjnych. Kształt złączek do kratek wentylacyjnych również wpływa na komfort akustyczny. Przy przejściu powietrza ze spłaszczonego, półsztywnego przewodu do kratki wentylacyjnej Ø90 –> Ø125mm) następuje spadek ciśnienia, co skutkuje do jeszcze większym spadkiem prędkości przepływu powietrza. Połączenie Easyflex® z Healthbox II lub Healthbox Smartzone zgodnie z instrukcją montażu gwarantuje osiągnięcie projektowego przepływu powietrza w każdym pomieszczeniu.

Montaż

Półsztywny, wykonany z PE, przewód wentylacyjny Easyflex®, dzięki niewielkiej wysokości (64 mm), można łatwo montować w wylewkach (9 do 10 cm grubości), przedściankach lub podwieszanych sufitach. Easyflex® można również umieścić w izolacji. Kształt przewodu zapewnia optymalną dystrybucję ciśnienia, praktycznie eliminując spowodowane przez nie odkształcenia. Przewody Easyflex® można montować do powierzchni na dwa sposoby: poprzez mocowanie zacisków do podłoża za pomocą trzpieni przeznaczonych do betonu albo wkrętów. Dzięki temu połączenie nie będzie luźne. Zaleca się również założenie strzemienia mocującego co 1,5 m, aby nie dopuścić do przesunięcia przewodu.

easyflex gwarancja przeplywu powietrza dzwiekoszczelnosci i szczelnosci5 - Easyflex - gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności
Fot. 5. Renson Easyflex®.

Kratki wentylacyjne

Do systemu przewodów wentylacyjnych Easyflex® z łatwością można przyłączyć kratki wentylacyjne RENSON®. Kratki wentylacyjne dostępne są w dwóch wersjach: Ø80 mm dla pomieszczeń z przepływem powietrza ≤50 m³/h oraz Ø125 mm dla pomieszczeń z przepływem powietrza ≥50 m³/h. Kratki wentylacyjne można zamontować bezpośrednio na przedścianku, ale można również użyć elementu pośredniego (w przypadku grubszych warstw).

easyflex gwarancja przeplywu powietrza dzwiekoszczelnosci i szczelnosci6 - Easyflex - gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności
Fot. 6. Sterowanie Healthbox®.

Koncepcja RENSON®

RENSON® ma w ofercie wiele kompatybilnych produktów, które potrzebne są do zapewnienia zdrowego klimatu i komfortu w pomieszczeniach. Szeroka gama produktów obejmuje nawiewniki okienne, rolety przeciwsłoneczne, kratki wentylacyjne, wpusty dachowe, urządzenia wentylacyjne, kratki transferowe, urządzenia kontrolne, a teraz także przewody wentylacyjne. Wszystkie te produkty można łączyć, zapewniając komfort i zdrowy klimat w pomieszczeniach.

easyflex gwarancja przeplywu powietrza dzwiekoszczelnosci i szczelnosci7 - Easyflex - gwarancja przepływu powietrza, dźwiękoszczelności i szczelności
Fot. 7. Renson Healthbox®.

Grzegorz Jaworski
www.renson.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here