Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Najważniejszymi właściwościami nowoczesnych klimatyzatorów jest zdolność chłodzenia, grzania, a także uzdatniania powietrza. Podejmując decyzję zakupową dotyczącą marki klimatyzatora warto zapoznać się z oferowanymi przez jednostkę rozwiązaniami odpowiadającymi za usunięcie z powietrza kurzu, grzybów, bakterii czy nawet bakterii, wirusów i alergenów.

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Odpowiednio dobrane filtry wpłyną na jakość powietrza wychodzącego z klimatyzacji, co bezpośrednio przełoży się na samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Obecnie niemal każdy klimatyzator wyposażony jest w podstawowy filtr, oczyszczający powietrze z zanieczyszczeń stałych i ciekłych. Normom stają się filtry wyłapujące z powietrza kurz. Poniżej postaramy się opisać technologie filtracji powietrza stosowane w klimatyzatorach Rotenso.

Filtr Cold Nano iAIR

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso1 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Filtry katalityczne mają za zadanie usunąć z powietrza nieprzyjemne zapachy (np. dymu papierosowego) oraz szkodliwe związki organiczne i lotne cząsteczki formaldehydu. Zbudowany z wielowarstwowej powłoki i włókna filtr wyłapuje ponad 90 procent alergenów w ciągu 2,5 godziny.

Filtr antybakteryjny HEPA iAIR

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso2 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Celem stosowania tego typu filtrów jest dezynfekcja powietrza. Filtr jest wykonany ze szkła spiekanego, które gwarantuje filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3 µm. Dodatkowym atutem tej „zapory” jest wykorzystanie enzymów, które „żywiąc” się brudem trwale go usuwają. Filtr likwiduje większość zanieczyszczeń mechanicznych. Dezynfekuje powietrze z komórek grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz wirusów na poziomie 99,97%. Powietrze wychodzące z klimatyzatora jest wyjątkowo sterylne.

Filtr Plasma iAIR

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso3 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Filtr plazmowy działa na zasadzie filtra elektrostatycznego. Wyładowania elektryczne, do których dochodzi w jego wnętrzu powodują powstanie plazmy niskotemperaturowej. Na skutek reakcji jaka zachodzi pomiędzy plazmą, a cząsteczkami tlenu są wytwarzane aktywnie elektrycznie atomy odpowiedzialne m.in. za neutralizowanie niepożądanych zapachów, usuwanie cząstek kurzu, bakterii, grzybów czy sadzy. Proces filtracji kończy się jonizacją powietrza i powstaniem ozonu, który posiada bakteriobójcze właściwości.

Super Jonizator iAIR

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso4 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Zadaniem jonizatora jest wytworzenie, za pomocą wysokiego napięcia, ujemnych jonów tlenu. Jony ujemne wytrącając pył i kurz z wdychanego powietrza, likwidują także mikroorganizmy, które się w nich znajdują. Poprawa elektrochemiczna powietrza ma pozytywny wpływ na samopoczucie: zmniejsza zmęczenie, poziom stresu i nerwowości, pomaga się zrelaksować, reguluje ciśnienie tętnicze, działa przeciwbólowo, redukuje alergie oraz oczyszcza powietrze z bakterii, dymu, pyłu i kurzu.

Filtr z aktywnym węglem

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso5 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Podstawową właściwością filtra z aktywnym węglem jest oczyszczanie przepływającego przez niego powietrza ze szkodliwych gazów. Dzięki zjawisku adsorpcji przyciąga on szkodliwe gazy do swojej powierzchni. Ilość węgla aktywnego znajdującego się w filtrze pozwala na eliminowanie ok. 90% gazów takich jak np. ozon, węglowodory, związki siarki i azotu w całym okresie eksploatacji filtra. Filtr skutecznie eliminuje nieprzyjemne i niepożądane zapachy. Przez wytworzenie na powierzchni elektrostatycznej powłoki wyłapuje cząstki kurzu oraz sierści zwierząt.

Filtr z witaminą C

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso6 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Filtr emituje witaminę C, która następnie wchłaniana jest przez skórę osób znajdujących się w obrębie działania klimatyzatora. Witamina C zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, stymuluje produkcję kolagenu oraz zmniejsza poziom stresu.

Filtr z aktywnym węglem i z witaminą C

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso7 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Filtr łączy w sobie właściwości filtra z aktywnym węglem – usuwanie szkodliwych gazów z powietrza oraz filtra z witaminą C, który ma prozdrowotne atrybuty.

Filtr Nano fotokatalityczny TiO2

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso8 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Dwutlenek tytanu (TiO2) rozdrobniony do wielkości nanocząsteczek, ma wspaniałe właściwości fotokatalityczne. Reakcja chemiczna zachodząca wewnątrz filtra odpowiada za rozkładanie zabrudzeń organicznych: spalin, gazów oraz bakterii. Filtr z TiO2 ma mocne właściwości samoczyszczące, superhydrofilowe, bakteriobójcze, antystatyczne, dezodoryzujące oraz czyszczące powietrze.

Filtr z jonami srebra Silver Ion

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso9 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Srebro słynie ze swoich bardzo silnych właściwości bakteriobójczych. Toksyczne dla wyłapywanych przez niego mikrorganizmów są zwłaszcza jony srebra, które działają na ich pojedyncze komórki. Dzięki katalitycznym właściwością srebra utlenieniu ulega materiał genetyczny komórki. Skuteczność filtru z jonami srebra obejmuje likwidację przeszło 99,99% bakterii i grzybów.

Filtr 3M HAF

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso10 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Opracowane przy użyciu innowacyjnej technologii filtry HAF posiadają otwarte kanały przepływowe oraz ładunek elektrostatyczny w celu jeszcze lepszego wyłapywania i zatrzymywania cząsteczek. Filtry 3M HAF pomagają wyłapać kurz i pył. Ze względu na brak ramek oraz samonośną konstrukcję filtr może być łatwo dostosowany do już istniejącej instalacji.

Filtr jonizujący

filtry powietrza w klimatyzatorach rotenso11 - Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Uwalnia ujemne jony neutralizując jony dodatnie, dzięki czemu pomaga utrzymać świeże powietrze. Poprawa elektrochemiczna powietrza ma pozytywny wpływ na samopoczucie – łagodzi stres poprawia odporność.

Co ważne nowoczesne klimatyzatory Rotenso wyposażane mogą być w kilka warstw filtrujących. Dodatkowo można dobrać filtry w zależności od rodzaju występujących na obiekcie zanieczyszczeń. Ze względu na to, że głównym zadaniem filtrów jest wychwycenie pyłów czy drobnoustrojów należy pamiętać o regularnym czyszczeniu lub ich wymianie. Zaniechanie w tym zakresie może doprowadzić do zmniejszenia wydajności urządzenia i wzrostu poboru energii. W zaawansowanych technologicznie klimatyzatorach Rotenso wbudowane został system Automatycznego Oczyszczania iAIR, który może być uruchomiony przy wyłączeniu jednostki. System zapobiega bieżącemu powstaniu nieprzyjemnych zapachów oraz namnożeniu bakterii.

Widza na temat filtrów stosowanych w klimatyzatorach Rotenso pozwala zastosować odpowiednie rozwiązania w zależności od wymagań stawianych przed klimatyzatorem. Dodatkowo maksymalnie wydłuży prawidłowe funkcjonowanie jednostki wewnętrznej.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJaki zestaw narzędziowy wybierzesz dla siebie?
Następny artykułGeberit BIM – maksymalne bezpieczeństwo projektowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here