Hale produkcyjne – stosowane systemy wentylacyjne

Im większa powierzchnia hali produkcyjnej, tym większym wyzwaniem okazuje się wybranie efektywnego systemu wentylacyjnego. Odpowiednio działająca wentylacja powinna jednocześnie odprowadzać zanieczyszczone, jak i doprowadzać oczyszczone powietrze do hali. To szczególnie istotne wtedy, gdy w wyniku działań maszyn i ludzi dochodzi do zapylenia lub przedostawania się do otoczenia toksycznych czy drażniących gazów. Jakie metody można wykorzystać w celu wentylacji powietrza w obiekcie o dużej kubaturze?

Hale produkcyjne - stosowane systemy wentylacyjne

Projekt hali produkcyjnej powinien uwzględniać system wentylacji przemysłowej. To, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnej inwestycji, będzie warunkowane planowanym sposobem użytkowania hali, dokładną kubaturą obiektu, występowaniem przegród budowlanych, rodzajem i liczbą zastosowanych elementów dodatkowych takich jak bramy, drzwi i okna, a także technologią produkcji, jaka będzie prowadzona w budynku. Budowa hali produkcyjnej to duże przedsięwzięcie – także finansowe – dlatego jednym z ważniejszych kryteriów wyboru systemu wentylacji jest zazwyczaj cena. Należy uwzględnić kwotę potrzebną na start (cenę niezbędnych urządzeń i ich montażu) oraz dalszą eksploatację, w tym ewentualne naprawy.

Koszt budowy hali produkcyjnej może być skrajnie różny. Zdaj się na pomoc doświadczonego generalnego wykonawcy, który potrafi doradzić, jakie rozwiązania będą najlepsze i jednocześnie najtańsze. Sprawdź kompleksową ofertę: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/

REKLAMA

Hale produkcyjne - stosowane systemy wentylacyjne

Krotność wymiany powietrza w halach produkcyjnych

Hale produkcyjne muszą spełnić konkretne wymagania co do wentylacji powietrza wewnątrz budynku. W zależności od tego, jakie procesy technologiczne się w nich odbywają i jak długo przebywają tam ludzie, systemy wentylacyjne powinny mieć określoną wydajność – krotność wymiany powietrza. Hala produkcyjna nieklimatyzowana spełnia zazwyczaj normę minimum półkrotnej wymiany powietrza na godzinę. Dla porównania, przy produkcji, w trakcie której powstają szkodliwe opary, powietrze musi być wymienione dziesięć razy na godzinę.

Wentylacja strefowa w halach produkcyjnych

Nowoczesne hale produkcyjne bardzo często wykorzystują wentylację strefową, ponieważ jest to jeden z najwydajniejszych systemów oczyszczania powietrza. W tym rozwiązaniu stosuje się odciągi miejscowe, dzięki którym da się efektywnie usunąć zanieczyszczenia, a jednocześnie zmniejszyć temperaturę i wilgotność w konkretnych przestrzeniach – strefach – na terenie obiektu.

Hale produkcyjne a wentylacja miejscowa

Projektowanie hali produkcyjnej wymaga uwzględnienia lokalizacji wszystkich urządzeń składających się na system wentylacyjnych. W przypadku wentylacji miejscowej jest to nieco skomplikowane. Dlaczego? Ponieważ ten system tworzą odciągi, ssawki lub zabudowy przy stołach roboczych. Stosuje się go wtedy, gdy jedną z najważniejszych funkcji wentylacji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się szkodliwych substancji na terenie obiektu. Wówczas zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do systemu wentylacyjnego.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze