Ile kosztuje prąd budowlany?

Większość sprzętów, narzędzi i maszyn używanych podczas prac budowlanych wymaga podłączenia do sieci. Dlatego właśnie musimy zadbać o to, by podpisać ze sprzedawcą energii elektrycznej umowę na prąd budowlany. Jak to się odbywa? Czym różni się prąd budowlany od prądu tradycyjnego? Z jakich taryf możemy wybierać? Ile będzie to kosztować? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje prąd budowlany?

Jak zasilić działkę prądem budowalnym?

Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest doprowadzenie prądu na naszą działkę – albo w formie przyłącza docelowego, albo tymczasowego. Bez tego nie będzie możliwe korzystanie z wielu sprzętów w trakcie budowy. Co ważne, doprowadzenie tymczasowego przyłącza trwa zazwyczaj od jednego do dwóch miesięcy, gdzie przyłączenie prądu stałego trwa od sześciu do dwunastu, a nawet i do osiemnastu miesięcy. Pamiętaj zatem, by nie czekać z wnioskiem o przyłączenie prądu stałego do ostatniej chwili, lecz zadbać o to odpowiednio wcześniej.

Bez względu na to, na jaki rodzaj przyłącza się zdecydujesz, do budowy będziesz potrzebować prądu budowlanego. Sprzedawcy energii nieprzypadkowo oferują ten rodzaj taryfy – został on stworzony właśnie po to, by móc wykonywać wszelkie prace budowlane oraz montażowe. Chcąc korzystać z prądu budowlanego, należy ustalić sposób oraz warunki jego dostarczenia ze sprzedawcą. Najważniejszych elementem jest ustalenie mocy umownej, czyli maksymalnej ilości energii, jaka będzie potrzebna do zasilenia całej Twojej inwestycji. 

REKLAMA

Moc umowna zależy od Twojego zapotrzebowania, a dokładniej od technologii budowy, rodzaju prac do wykonania, użytkowanych maszyn i elektronarzędzi oraz wykorzystania prądu przez robotników. Dobrze jest wcześniej skonsultować to z doświadczonym elektrykiem lub kierownikiem budowy. Warto mieć przy tym na uwadze, że zapotrzebowanie na prąd podczas prac budowlanych jest zwykle wyższe niż normalnie. Na co dzień nie korzystamy przecież z maszyn, betoniarek czy innych elektronarzędzi.

Prąd budowlany – czym różni się od tradycyjnego?

Prąd budowlany to specjalny rodzaj taryfy, który jest droższy od standardowego, używanego podczas „normalnego” zamieszkiwania w domu. Skąd wynikają te różnice? Chodzi przede wszystkim o to, że stały składnik stawki sieciowej oraz stawka opłaty przejściowej są mnożone przez wybraną wcześniej moc umowną. Mnożniki te nie występują zaś w przypadku korzystania z taryf prądu typu G, czyli dla gospodarstw domowych – tam płacimy za faktyczne zużycie prądu.

Ile kosztuje prąd budowlany?

Taryfa budowlana – trzy warianty do wyboru

Przyłączenie prądu budowlanego to jedno, ale konieczne jest jeszcze wybranie taryfy, od której również zależy, jak wysokie rachunki przyjdzie nam opłacać. Do wyboru jest najpopularniejsza taryfa C11 oraz taryfa C12a i taryfa C12b. 

Taryfa C11 jest jednostrefowa, co oznacza, że mamy taką samą stawkę za kWh przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Wówczas nie przejmujemy się, czy prace przy użyciu maszyn elektrycznych są wykonywane rano, wieczorem czy w nocy – a często naprawdę trudno to przewidzieć.

Inaczej jest zaś w przypadku taryf dwustrefowych. Wybierając taryfę C12a, stawki za kWh zależą od pory dnia, określanej jako tak zwaną szczytową (z wyższą stawką za kWh) i pozaszczytową (z niższą stawką za kWh). Tutaj jeszcze następuje rozróżnienie na pory roku. I tak latem zapłacimy mniej w godzinach 11.00-20.00 i 21.00-8.00, zimą zaś w godzinach 11.00-17.00 i 21.00-8.00. Ten wariant będzie bardziej opłacalny dla osób, które mają konkretny plan budowy i zaplanowany harmonogram prac. 

Natomiast taryfa C12b sprawdzi się, gdy prace na budowie odbywają się w nocy – między godziną 22.00 a 6.00 oraz w godzinach pozaszczytowych, czyli między 13.00 a 15.00. To właśnie wtedy stawki za kWh są znacznie niższe. Przy tej taryfie nie mamy także rozróżnienia stawek ze względu na pory roku.

Wybór taryfy prądu budowlanego powinien być dobrze przemyślany. Dostosowując ją do zaplanowanych prac, możemy sporo zaoszczędzić – nawet 30 procent.

To już wszystkie informacje dotyczące prądu budowlanego, jakich potrzebujesz. Pamiętaj, by po zakończeniu wszystkich prac dopełnić formalności i podpisać umowę na taryfę dla gospodarstw domowych. Jest to nie tylko wymagane prawnie, ale również opłacalne ekonomicznie.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz