Ile wynoszą zarobki dekarzy?

W ostatnim czasie na rynku pracy brakuje dekarzy – poszukują ich firmy budowlane z całej Polski, kusząc dobrymi zarobkami. Pytanie, ile rzeczywiście może zarobić dekarz i od czego zależy wysokość jego wynagrodzenia?

Ile wynoszą zarobki dekarzy?

Dekarz pilnie poszukiwany

Firmy budowlane i remontowe z całej Polski pilnie poszukują dekarzy – choć najwięcej ogłoszeń z serii „dam pracę” można znaleźć wiosną i latem (czyli w szczycie sezonu budowlanego), to pracy dla dekarzy nie brakuje przez cały rok. Braki kadrowe w szczególności odnotowują firmy z dużych miast – z Poznania (więcej tutaj), Warszawy, Gdańska. Firmy dekarskie z Warszawy często decydują się organizować transport dla dekarzy z domu do miejsca, w którym mają wykonywać swoje obowiązki, aby zachęcić ich do podjęcia pracy (więcej tutaj). Dekarze z Wrocławia mogą zaś liczyć na różnego rodzaju szkolenia, które finansuje pracodawca (więcej informacji). Benefitów pozapłacowych, jak widać, nie brakuje, jednak pozostaje pytanie o rzecz zasadniczą, a więc zarobki.

Ile zarabia dekarz?

Zacznijmy od tego, że na budowie najczęściej wyróżniamy stanowisko dekarza oraz pomoc dekarza. Dekarze to osoby z odpowiednim przygotowaniem do pracy oraz z doświadczeniem zawodowym, natomiast pomocnikiem dekarza może zostać właściwie każdy – nie trzeba posiadać specjalnego wykształcenia ani praktyki zawodowej. Zazwyczaj pomocnicy dekarza przygotowują się do tego, aby w przyszłości móc wykonywać wszystkie obowiązki, jakie przypisywane są dekarzom. Nie jest tajemnicą, że to pomocnicy dekarzy zarabiają najmniej. Często otrzymują oni najniższą krajową, a po pewnym czasie mogą liczyć na podwyżkę do około 3500 zł brutto. Czasami zdarza się, że zarabiają około 4000 zł brutto. Natomiast doświadczony dekarz zarobi więcej – około 5000 zł brutto. Dekarze z dużych miast mogą liczyć na jeszcze wyższe sumy – 25% z nich otrzymuje ponad 5000 zł brutto miesięcznie. 

REKLAMA

Dodatkowe korzyści

Firmy budowlane coraz częściej kuszą pracowników także dodatkowymi, pozapłacowymi benefitami. Należą do nich między innymi wymienione wcześniej szkolenia czy organizowanie dojazdu do pracy. Niemniej jednak dekarze często mogą korzystać również z prywatnych pakietów medycznych, otrzymują premie – miesięczne lub roczne, a czasami mogą nawet liczyć na dodatkowe, płatne dni wolne od pracy. Na budowanych często spędza się więcej, niż standardowe 8 godzin pracy. Dekarze otrzymują wtedy dodatkowe wynagrodzenie, które wynika z wypracowanych nadgodzin. Warto wziąć pod uwagę także dodatkowe korzyści, jakie płyną z bycia dekarzem, gdyż okazuje się, że dzięki pozapłacowym benefitom możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. 

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *