Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?

Współczesne instalacje podtynkowe, to całe systemy rozwiązań pozwalających kosztem niewielkiej przestrzeni ukryć wszelkie elementy instalacji sanitarnej czy hydraulicznej. Dzięki temu otrzymujemy minimalistyczny efekt wnętrza, czystość i przestronność. Dodatkowe zalety takich systemów wynikają z autorskich rozwiązań oferowanych przez producentów. Zazwyczaj łączy je wszystkie dążenie do wygody i szybkości montażu, komfortu użytkowania oraz odpowiedzi na indywidualne potrzeby użytkowników.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc1 1024x851 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 1. Geberit AquaClean łączy w sobie wygodę, wzornictwo i trwałość, tworząc estetyczne i innowacyjne rozwiązania łazienkowe. Można wybrać odpowiednią toaletę myjącą dostosowaną praktycznie do każdej sytuacji życiowej i każdego wymagania – od eleganckich, wyjątkowych, kompletnych rozwiązań toaletowych z licznymi, zapewniającymi komfort funkcjami, po elastyczne rozwiązanie toaletowe jako ulepszenie. Fot. GEBERIT

Fakt ukrycia całej instalacji pozwalana takie rozplanowanie wszystkich kluczowych elementów (wylewka wannowa, zestaw prysznicowy, deszczownica, miski, grzejniki, baterie), które poprawia komfort korzystania z łazienki i nieraz naprawia jej funkcjonalność. Dzięki podtynkowym rozwiązaniom wszystkie elementy można rozmieścić w sposób logiczny i praktyczny, co łączy się z reguły z wygospodarowaniem dodatkowej przestrzeni, lub zachowaniem jej w niemal niezmienionym zakresie przy jednoczesnym jej uporządkowaniu. Chodzi tu o sytuacje takie, jak choćby przeniesienie umywalki ze zbyt bliskiego sąsiedztwa z łazienkowymi drzwiami wejściowymi, na przeciwległą ścianę gdzie jest dodatkowe miejsce na duże lustro i półkę na kosmetyki. Tu należy to zaznaczyć wyraźnie: zabudowa rur poprzez ukrycie ich pod ściankami to doskonała okazja do stworzenia dodatkowych półek, schowków bądź praktycznych i zarazem ozdobnych wnęk. Podtynkowe systemy instalacyjne są częstym wyposażaniem łazienki dla osoby niepełnosprawnej i przychodzą z pomocą osobom starszym, dla których możliwość praktycznego i dopasowanego do ich potrzeb rozplanowania na nowo łazienki czy toalety, to sprawa pierwszej wagi.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc2 1024x667 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 2. Przy tworzeniu nowego systemu zabudowy podtynkowej Prevista wiele uwagi poświęcono kwestii, jak ułatwić pracę instalatora na budowie. Przejrzysta koncepcja obsługi pozwala na dużą oszczędność czasu, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu. Fot. VIEGA
Zdaniem EKSPERTA
Na jakie rozwiązania konstrukcyjne warto zwrócić uwagę wybierając stelaż podtynkowy do montażu WC, by produkt spełniał najwyższe standardy pod względem wygody i funkcjonalności?
Zespół GROHE Polska
Wybierając stelaż podtynkowy do montażu WC przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, łatwość montażu oraz zastosowane w nim technologie, które wpływają na komfort użytkowania oraz dbałość o ekologię. Przykładem takiego rozwiązania jest innowacyjna technologia GROHE Whisper, która sprawia, że woda z zaworu opływowego wpływa do spłuczki niemal bezgłośnie. Technologia została wykorzystana w stelażach GROHE Rapid SL reprezentujących najniższy w branży poziom głośności napełniania spłuczki. W zależności od rodzaju zabudowy wynosi on od 14 do 21 dB. Do systemu Rapid SL dołączana jest także podkładka wyciszająca, która tłumi odgłosy powstające z powodu tarcia miski toaletowej o powierzchnię ściany. Systemy sanitarne marki GROHE wyróżniają się jakością wykonania i rozwiązaniami, które wpływają na komfort użytkowania toalety. Wspomniane systemy Rapid SL zapewniają pełną swobodę wyboru miejsca instalacji.
Dzięki trzem opcjom podłączenia, wyjście wody można zamontować z prawej lub lewej strony i od tyłu stelaża. Z kolei technologia montażu Grohe QuickFix zwiększa elastyczność w zakresie instalacji, jednocześnie skracając jej czas. Produkty GROHE wyróżniają się zastosowaniem pneumatycznego węża, łączącego zawór spłuczki z przyciskiem spłukującym. W dodatku systemy spłukujące GROHE korzystają z technologii, które obniżają zużycie wody nawet o połowę. Nowością jest stelaż podtynkowy Rapid SLX, który sprosta przyszłym wymaganiom, jest szybki w montażu, łatwy w obsłudze i zapewnia różnorodność wyboru przycisków spłukujących.
Dzięki ergonomicznemu dostępowi do systemu spłukiwania potencjalne poprawki ustawień mogą zostać przeprowadzone bardzo szybko, a dostęp do wszystkich przyłączy oraz zasilania jest ułatwiony. Wyjątkowo praktyczną opcją w stelażu Rapid SLX jest zintegrowany regulator przepływu, umożliwiający stałą kontrolę nad obiegiem wody i regulację siły spłukiwania. Nawet po zakończonym montażu i wykończeniu łazienki, siła spłukiwania może zostać poprawiona po paru sekundach, bez potrzeby usuwania zaworu spustowego. Tym samym stelaż idealnie pasuje do misek WC bez kołnierza, ponieważ niweluje ryzyko rozpryskiwania się wody lub przepełniania podczas spłukiwania. Dodatkowo ważna jest możliwość wyboru przycisku spłukującego, który nie tylko będzie odpowiednio dopasowany rozmiarem, ale również pozwoli na łatwy montaż, dlatego warto zwrócić uwagę na przyciski, które wymagają użycia tylko jednego wężyka pneumatycznego.
.

Ukrywanie rur

By ukryć instalacje wodną, kanalizacyjną i grzewczą, wijącą się po ścianie pomieszczenia, stosuje się najczęściej obudowy z płyt gipsowo-kartonowych, przy czym inne płyty stosuje się w pomieszczeniach suchych, w których nie ma zagrożenia wilgocią, a inne – impregnowane – w pomieszczeniach w których z góry wiadomo, że wilgoć będzie się długo lub stale utrzymywać. Niezależnie od tego, jak zaprojektowano ścianki gipsowo-kartonowe, najważniejsze jest zabezpieczenie dostępu do tych fragmentów instalacji, do których regularnie trzeba zaglądać (zawory) lub co do których przewiduje się, iż mogą być w przyszłości newralgicznym elementem instalacji, wymagającym interwencji (syfony pod umywalkami i wannami).

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc3 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 3. Stelaż podtynkowy Rapid SLX jest szybki w montażu, łatwy w obsłudze i zapewnia różnorodność wyboru przycisków spłukujących. Jego dużą zaletą jest zintegrowany regulator przepływu, umożliwiający stałą kontrolę nad obiegiem wody i regulację siły spłukiwania. Fot. GROHE

Innym sposobem ukrycia rur jest skorzystanie ze ścianek instalacyjnych, których konstrukcja zasadza się na systemach stelaży, łatwych w dopasowaniu do każdego pomieszczenia. Po ukryciu rur w zamocowanym i dopasowanym stelażu, całość zostaje obudowana – często z obu stron – płytami gipsowo-kartonowymi, stanowiąc np. estetyczne przepierzenie, dzielące strefę WC od strefy łazienkowej, bądź ciekawą wyspę – nieco na wzór typowo kuchennych wysp. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość niemal dowolnej aranżacji pomieszczenia oraz dowolnego rozmieszczenia na ściance każdego z elementów, jakie chcemy na niej umieścić. Oczywiście rozwiązanie to budzi u wielu użytkowników początkowe obawy dotyczące wytrzymałości, lecz należy pamiętać, że prawidłowo zamontowane w takich ściankach wiszące muszle WC przenoszą obciążenia powyżej 300 kg. Dla wzbogacenia aranżacji można się pokusić również o wmontowanie w takie ścianki opraw lub listew oświetleniowych LED, które potrafią stworzyć wspaniałe ambientowe oświetlenie.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc4 1024x595 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 4. Nowe urządzenie do usuwania nieprzyjemnych zapachów Geberit DuoFresh do toalet może być instalowane we wszystkich podtynkowych spłuczkach z serii Sigma. Oprócz filtra powietrza, posiada ono także światło orientacyjne i wkładkę na kostki toaletowe. Fot. GEBERIT
Zdaniem EKSPERTA 
Jakie są trendy w rozwoju podtynkowych systemów instalacyjnych?
Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager w Geberit Poland
Architekci, inwestorzy i wykonawcy oczekują dziś swobody w kształtowaniu przestrzeni, szybkiego postępu prac na budowie, a także ekonomicznych rozwiązań przy planowaniu i wykańczaniu łazienek. Innowacje wprowadzane przez producentów systemów i urządzeń sanitarnych z jednej strony służą więc uproszczeniu i skróceniu czasu montażu, z drugiej zaś zwiększeniu elastyczności, kompatybilności i uniwersalności stosowanych rozwiązań. Oczywiście z zachowaniem parametrów jakościowych produktu. Najlepszym przykładem jest tu system połączeń wciskowych Geberit GIS – uniwersalny i niewymagający użycia narzędzi. W kilku krokach pozwala on jednej osobie na samodzielne wykonanie kompletnej ściany sanitarnej z wkomponowanymi elementami do montażu np. stelaży podtynkowych, podwieszanej toalety, bidetu, umywalki oraz baterii podtynkowej. System Geberit GIS został opracowany na potrzeby prefabrykacji i równie dobrze sprawdza się w nowo budowanych obiektach, jak i w budynkach poddawanych renowacji.
Innym sposobem na uproszczenie i skrócenie procesu montażu systemów podtynkowych jest wstępne przygotowanie produktu do instalacji już na etapie produkcji, dzięki czemu wykonawcy nie muszą korzystać na budowie ze specjalistycznych narzędzi. Z myślą o instalatorach oraz użytkownikach, którzy sami podejmują się przeprowadzenia prac remontowo-wykończeniowych w swoich łazienkach, producenci tacy jak Geberit opracowują też czytelne, jasne instrukcje, a także materiały szkoleniowe i filmy instruktażowe typu DIY.
Warto też zwrócić uwagę na tendencję zmierzającą w kierunku rozbudowy funkcjonalności systemów podtynkowych, bez konieczności ich demontażu. Na przykład elementy montażowe Geberit do toalet obejmują peszel do podłączenia doprowadzenia wody do toalet myjących Geberit AquaClean. Dlatego w każdej chwili tradycyjną miskę wc można będzie wymienić na toaletę myjącą Geberit AquaClean, bez konieczności wymiany stelaża podtynkowego. Podobnie też podtynkowe spłuczki Geberit Sigma, z przyciskami mechanicznymi, można dziś w prosty sposób doposażyć w urządzenie do usuwania nieprzyjemnych zapachów Geberit Duofresh ze światłem orientacyjnym. Wreszcie, sam przycisk uruchamiający spłukiwanie – w zasadzie jedyny widoczny element spłuczki podtynkowej – możemy łatwo wymienić na nowy, zgodny z aktualnymi trendami, przy okazji dokonując szybkiej metamorfozy domowej łazienki.
.

Podtynkowe stelaże instalacyjne

W świecie stelaży podtynkowych dla muszli WC i spłuczek czy umywalek – zarówno tych do zabudowy suchej jak i mokrej – ostatnio pojawiło się kilka nowych i ciekawych rozwiązań. Na pewno wiodącym trendem jest maksymalne upraszczanie montażu i skracanie jego czasu do minimum. Tego właśnie oczekują montażyści, instalatorzy i inwestorzy: rozwiązań kompletnych, łatwych i szybkich w montażu oraz współgrających z innymi elementami w ramach wspólnego systemu (chodzi tu głównie o systemy mocowań i łączeń). Wyrazem tego jest choćby fakt, że obecnie produkowane stelaże w większości wymagają jedynie czterech punktów mocujących, które pozwalają stelażom przenosić obciążenia przekraczające wartość 300 kg. W kwestii spłuczek należy wskazać na wchodzące coraz mocniej rozwiązanie w postaci stelaży o bardzo niewielkiej głębokości montażu i oferujących możliwość przeniesienia przycisku na poziomą półkę znajdującą się bezpośrednio nad zbiornikiem spłuczki. Dla wielu osób przeniesienie przycisku z pionowej ściany na półkę to znaczne wygodniejsze rozwiązanie. Nowością jest też wyposażanie zbiorników w specjalne suwaki, którymi reguluje się płynnie poziom wody.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc6 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 5. Najnowsze rozwiązania pozwalają na indywidualne ustawienie ilości wody w zakresie 2-4 l dla małego spłukiwania i 3,5-7,5 l przy spłukiwaniu pełnym. Fot. VIEGA

Jednolite zbiorniki na wodę do spłukiwania nie są już najnowszym rozwiązaniem, gdyż weszło ono de facto do tzw. mainstream’u, ale warto o nim wspomnieć. Wykonuje się je metodą rozdmuchu jednego elementu (HDPE) i gwarantują 100% szczelności, co oznacza że są praktycznie bezawaryjne. Ich obecność w ofercie wielu producentów jest mocno odczuwalna. Do tego coraz częściej zbiorniki otula się izolacją akustyczną na bazie poliolefiny PS (polistyrenu), która pełni jednocześnie rolę izolatora przeciwwilgociowego.
Patrząc na ofertę przycisków do spłuczek zauważa się też coraz wyraźniejszą obecność technik opartych na wykrywaniu ciepła – wyposażonych w czujnik Infra Red. Chodzi tu o przyciski (wyposażone w cyfrowe moduły), które uruchamiają mechanizm spłuczki po zbliżeniu do ich powierzchni dłoni, bez konieczności ich dotykania. Reagują po prostu na ciepło dłoni i natychmiast wysyłają sygnał z komendą „ON”. Przyciski takie zdają egzamin nie tylko tam, gdzie kwestie czystości i septyki są istotne – w klinikach, szpitalach, przychodniach lekarskich itp. – ale również w domach mieszkalnych i mieszkaniach. Małe dzieci, które notorycznie brudzą wszelkie włączniki i przyciski, doceniają takie rozwiązania: dla nich jest to odrobina magii w domu, dla rodziców zaś znacznie rzadsza konieczność mycia przycisku. Inną nowością dotyczącą przycisków jest zaznaczanie ich diodami LED o różnych kolorach. Jest to wyraz coraz większej wagi przykładanej przez producentów i użytkowników łazienek do tworzenia odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu przy pomocy światła ambientowego.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc5 1024x357 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 6. Nowoczesne przyciski spłukujące zwracają uwagę swoją dyskretną formą i różnorodnymi funkcjami. Fot. GEBERIT

Stelaże dla podwieszanych misek WC dostępne są na rynku w bardzo wielu różnych wariantach. Ostatnią nowością są stelaże zminimalizowane do tak niewielkiej wysokości montażowej, że pozwalają zamontować miskę nawet pod oknem, którego parapet znajduje się na wysokości 90 cm od poziomu podłogi. Kolejnym świeżym trendem jest zmniejszanie głębokości montażowej stelaży, co osiąga się dzięki coraz węższym pojemnikom spłuczek. Jeszcze niedawno producentom trudno było zaoferować modele schodzące poniżej 15 cm, a przecież mamy dziś na rynku takie, których specyfikacja techniczna określa dopuszczalną głębokość montażową na poziomie 12, a ostatnio nawet i 10 cm. Nowym i ciekawym rozwiązaniem jest stelaż systemowy z odciągiem zanieczyszczonego powietrza i z pojemnikiem na kostki WC. W tym pierwszym przypadku osiągamy świeżość bez konieczności stosowania odświeżaczy powietrza.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc7 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 7. Innowacyjna technologia GROHE Whisper zastosowana w stelażach GROHE Rapid SL sprawia, że woda z zaworu dopływowego wpływa do spłuczki niemal bezgłośnie. Fot. GROHE

Ważne, z punktu widzenia osób starszych lub niepełnosprawnych, jest wprowadzenie na rynek stelaży umożliwiających płynną regulację wysokości miski WC. Zabudowany w ścianie mechanizm, uruchamiany wypuszczonym na ścianę przyciskiem, pozwala regulować położenie miski w pionie w zakresie kilku centymetrów (do 10 cm), co pozornie stanowi niewielką różnicę, ale w praktyce kolosalnie może zwiększyć komfort życia wielu ludzi. Wszystko opiera się na mechanizmie z wykorzystaniem sprężyny gazowej. Osoby starsze łatwiej wstają z miski zamontowanej wysoko, dlatego możliwość ustawienia jej na maksimum jest często rozwiązaniem ich dużego kłopotu. Przeciwnie jest z dziećmi w wieku przedszkolnym – one radzą sobie lepiej na toaletach zawieszonych jak najniżej. Ten sam patent (czyli stelaż z regulacją wysokości zamontowanej miski) pojawił się ostatnio w zestawieniu z umywalkami, które dla osób starszych lub niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich są po prostu z reguły zbyt wysoko zawieszone. Osoba taka może naciskając miskę umywalkową obniżyć jej wysokość, po czym usiąść przed nią na stołku, bądź podjechać wózkiem i wygodnie umyć dłonie. Na uwagę zasługuje tu zakres regulacji: od 70 do 90 cm nad poziom posadzki.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc8 1024x851 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 8. Stelaż Viega Prevista z regulacją wysokości miski WC (na etapie zabudowy) jest najlepszą odpowiedzią na różne wymagania. Jednocześnie oferuje możliwość najwyższego komfortu w łazience, czyli montażu toalety myjącej. Fot. VIEGA

Bardzo ciekawym i świeżym rozwiązaniem jest oferta stelaży podtynkowych współpracujących z dedykowanymi miskami WC wyposażonymi w pomporozdrabniacze o mocy 500 W lub więcej, które pozwalają na stworzenie toalety w każdym pomieszczeniu, nawet dość odległym od głównych pionów kanalizacyjnych gdyż potrafią przetłaczać ścieki na wysokość do 3 metrów i odległość do 30 metrów. Rozwiązanie to łączy zaletę jaką jest ukrycie instalacji, z możliwością zaadaptowania dowolnego pomieszczenia na nową toaletę bądź łazienkę z toaletą.

W świecie pisuarów naściennych z podtynkowym stelażem, wyraźnym trendem jest wyposażanie ich w czujniki obecności osób w bezpośredniej bliskości względem nich, czujniki przepływu wody, czy czujniki powietrza. Wszystkie one są ukrywane przed wzrokiem użytkowników i pozwalają sterować pracą urządzenia tak, by wyeliminować spłukiwanie ciągłe i uruchamiać je tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a ponadto by nie dochodziło do obniżenia poziomu wody i wydzielania się przykrych zapachów, ale też by nie uruchamiać spłukiwania gdy przepływ wody jest zatkany.

Zdaniem EKSPERTA 
Na rynku dostępnych jest wiele systemów umożliwiających podtynkowy montaż urządzeń sanitarnych. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu aby otrzymać produkt gwarantujący sprawny i wygodny montaż oraz jakość i trwałość?
Bohdan Goralski, koordynator ds. marketingu w firmie Viega
Najpopularniejszym produktem montowanym podtynkowo jest oczywiście spłuczka do WC. Decyzje o wyborze konkretnego modelu podejmowane są zasadniczo przez dwie grupy klientów: inwestorów i instalatorów. Inwestor, czyli klient końcowy, dokonuje wyboru przede wszystkim patrząc na design przycisku uruchamiającego, a później analizując kwestie, takie jak cena, okres gwarancji i jakość wykonania. Instalator bazuje głównie na swoim doświadczeniu – wybierając produkty przyjazne w montażu, do których ma zaufanie. Z jego punktu widzenia ważne są również rozwiązania techniczne, pozwalające na montaż i regulację w zasadzie bez korzystania z narzędzi.
Szukając produktu, który powinien służyć przez średnio kilkanaście lat, lub dłużej, należy zwrócić uwagę na okres ochrony ze strony producenta, czyli rękojmię lub gwarancję oraz dostępność serwisu i części zamiennych. W przypadku spłuczek renomowanych firm, decyzja jest obarczona mniejszym ryzykiem. Pamiętajmy, że przy zakupie produktu, którego ewentualna wymiana może wiązać się z poważnym remontem łazienki, sama cena nie powinna być podstawowym kryterium wyboru.
Istotne dla klientów stają się również argumenty związane z ochroną środowiska i kosztami eksploatacji. W przypadku spłuczki dotyczy to głównie ilości zużywanej wody. Najnowsze rozwiązania, takie jak system Prevista Dry firmy Viega, pozwalają na indywidualne ustawienie ilości wody w zakresie 2-4 l dla małego spłukiwania i 3,5-7,5 l przy spłukiwaniu pełnym. Zostało to potwierdzone najwyższą oceną – sześcioma gwiazdkami w certyfikacie WELL. Dodatkowo w połączeniu z przyciskami elektronicznymi można zaprogramować tzw. spłukiwanie higieniczne, aktywowane automatycznie w przypadku dłuższych przerw w eksploatacji. Zapobiega to rozwojowi bakterii Legionella w instalacji wodnej. Nowoczesne rozwiązania są zwykle przystosowane do montażu misek WC z funkcją bidetu. Ważna kwestią dla klientów jest również możliwość łączenia spłuczki z dowolnym przyciskiem uruchamiającym z oferty producenta. Pozwala to podjąć decyzję na dowolnym etapie urządzania łazienki.
.

Inne ciekawe rozwiązania z pogranicza instalacji podtynkowych

Gotowe moduły z wbudowanymi spłuczkami natynkowymi, współpracujące z miskami stojącymi lub wiszącymi, zdatne do zamontowania na ścianie i połączenia z istniejącą już instalacją, to dość nowy trend na rynku. Są rozwiązaniem w gruncie rzeczy pośrednim, gdyż nie wymagają praktycznie żadnego remontu, nie ma tu kucia, nie ma demontażu i uzupełniania glazury, nie ma zabudowy płytami gipsowo-kartonowymi. Moduły takie, na wpół natynkowe i zarazem podtynkowe, są same w sobie ozdobnymi elementami wykończenia łazienek i toalet, obudowanymi na przykład eleganckim szkłem z aluminiową ramą i wieszaczkami na ręczniki, ale zarazem zakrywającymi całkowicie zastaną instalację poprzez nałożenie ich na nią – stąd obecność tego rozwiązania w niniejszym zestawieniu. Ciekawie prezentują się też panele podtynkowe do kabin prysznicowych, kryjące w sobie instalację podłączenia wody do baterii termostatycznych, zaś na zewnątrz wypuszczające tylko niezbędne elementy: oczywiście pokrętła i wszelkie regulatory, słuchawkę prysznicową oraz dysze natryskowe w określonej liczbie. Panele takie zajmują nieco mniej przestrzeni niż te klasyczne, co ma duże znaczeni w kabinach prysznicowych, które potrafią być – zależnie od modelu – dość ciasne.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc10 1024x444 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 9. Ograniczona przestrzeń to wyzwanie, z którym często muszą mierzyć się zarówno architekci jak i instalatorzy. Dzięki połączeniu dwóch niezwykle kompaktowych produktów GROHE: SmartControl oraz Rapido SmartBox, instalacja podtynkowa okazuje się rozwiązaniem nie tylko pozwalającym na oszczędność miejsca pod prysznicem, ale także nie sprawiającym problemów. Fot. GROHE

Będąc jeszcze w sferze pryszniców, warto zwrócić uwagę na posadzkowe odpływy odprowadzające wodę i stosowane tam, gdzie rezygnuje się z brodzika celem pozbycia się progu na wejściu pod prysznic. Jest to rozwiązanie dedykowane seniorom, osobom niepełnosprawnym, ale też ogólnie wszystkim tym, którzy cenią minimalizm i maksymalną prostotę. Z reguły odpływy takie umieszczane są w posadzkach, lecz coraz częściej spotyka się odpływy w postaci dyskretnej szczeliny w miejscu spotkania posadzki ze ścianą, więc w gruncie rzeczy są to narożne odpływy ścienne, dość nowa kategoria rozwiązań mocowanych podtynkowo.

instalacje podtynkowe czy moga nas jeszcze czyms zaskoczyc9 - Instalacje podtynkowe – czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Fot. 10. Miniaturyzacja technologii umożliwiła zastosowanie w toaletach myjących Geberit AquaClean smukłego, eleganckiego wzornictwa. Dodatkowo estetyczny efekt gwarantuje ukrycie wszystkich przyłączy wodnych i elektrycznych w obudowie toalety. Fot. GEBERIT

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się podtynkowe baterie i głowice natryskowe. Napędem tego zainteresowania jest nie tylko moda na minimalizm, ale też praktyczność – użytkownik zyskuje nieco miejsca, gdyż widoczne są tylko ograniczone do minimum elementy sterowania baterią i ponadto ma dużo mniej do mycia. Najprostsze rozwiązania przyjmują postać armatury z przełącznikami, do której da się podłączyć dwa czy trzy widoczne na zewnątrz elementy instalacji (głowica natryskowa, bateria umywalkowa, bateria wannowa), i w której przełącznikiem decyduje się o źródle strumienia wody. Na rynku funkcjonują też gotowe zestawy produktów, swego rodzaju uniwersalne moduły do zamontowania na stelażu w nawet najcieńszych ścianach, do których przyłączyć można dowolne elementy zewnętrznej armatury. Moduły te można oczywiście mocować również na ścianach (sucha zabudowa), a nie tylko wewnątrz nich, wymaga to jedynie odpowiedniej zabudowy. Montaż modułów podtynkowych do baterii wannowych i zestawów natryskowych jest na tyle uproszczony, że możliwy jest do wykonania przez jednego instalatora w przeciągu kilku godzin.

Łukasz Lewczuk

Na podstawie materiałów publikowanych m.in. przez: Viega Sp. z o.o., Geberit Sp. z o.o., Tece Sp. z o.o., Grohe Polska Sp. z o.o., SFA Poland Sp. z o.o., Werit Polska Sp. z o.o., Deante Antczak Sp. j., oraz Ferro S.A. i SBS Sp. z o.o.

test
Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę, wybierając wagę magazynową?
Następny artykułSkuteczny sposób na mniejsze rachunki za prąd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here