Instalacje z tworzyw sztucznych

Chcesz się dowiedzieć więcej o rodzajach tworzyw najczęściej wykorzystywanych do produkcji rur i złączek oraz oznaczeniach rur? Podpowiadamy, jakie jest zastosowanie tego typu instalacji, a także jakie są sposoby ich łączenia i serwisowania.

instalacje z tworzyw sztucznych - Instalacje z tworzyw sztucznychKanalizacja niskoszumowa, oparta na polietylenie wysokiej gęstości z mineralnym wypełnieniem PE-S2 zapewnia użytkownikom komfort akustyczny. Fot. GEBERIT

Polichlorek winylu, polietylen, polibutylen, polipropylen – to cztery tworzywa sztuczne wykorzystywane przy instalacjach. Oznaczają się one pewnymi wspólnymi cechami, a różnice, jakie występują miedzy nimi, pozwalają na jak najlepszy dobór materiału do określonej instalacji. Pamiętajmy, że rury z tworzyw sztucznych o strukturze termoplastycznej są stosowane już od prawie 50 lat.

Dopasowane do wielu potrzeb

Takie właśnie są instalacje z tworzyw sztucznych. Poza tym ich techniki łączenia pozwalają na łatwy montaż i ewentualna późniejszą sprawna wymianę. Dzięki swojej gładkiej strukturze, straty ciśnienia hydraulicznego są bardzo małe. W rurach z tworzyw sztucznych stosuje się także wkładki metalowe (najczęściej aluminium) wpływające korzystnie na ich własności mechaniczne. Kolejna korzyść jest taka, że instalacje z tworzyw sztucznych nie zarasta, ponieważ nie tworzą się na niej osady. Rury z tworzyw sztucznych są też odporne na działanie korozji. Woda, która wydobywa się z takich rur, jak wynika z przeprowadzanych badań, nie niesie ze sobą żadnych substancji osadzających się na ściankach takich instalacji. Rury z tworzyw sztucznych prawie nie przewodzą ciepła, dlatego izolowanie ich nie jest konieczne, co stanowi dodatkową zaletę przy ich wyborze i instalacji. Niemniej przy ich montażu konieczna jest kompensacja – jest ona niezbędna dlatego, ponieważ rury takie wykazują znaczny współczynnik rozszerzalności cieplnej (0,08-0,18 mm/(m·K)). Oznacza to, że odcinek rury o długości 1 m rozszerzy się o 4 – 9 mm pod wpływem wody o temperaturze 60ºC. Takiego zabiegu, w przypadku tworzyw sztucznych, dokonuje się jej za pomocą odpowiednich zmian kierunku rur, kompensatorów U-kształtnych oraz kielichów kompensacyjnych pozwalających na swobodną pracę instalacji wodnej. Ale oczywiście w analizie montażu instalacji z tworzyw sztucznych nie możemy skupić się tylko na instalacjach służących przesyłowi zimnej i ciepłej wody. Instalacje z tworzyw sztucznych stosuje się bowiem także do ogrzewania płaszczyznowego, chłodzenia oraz w instalacjach typu przemysłowego.

instalacje z tworzyw sztucznych1 - Instalacje z tworzyw sztucznychKanalizacja niskoszumowa, oparta na polietylenie wysokiej gęstości z mineralnym wypełnieniem PE-S2 zapewnia użytkownikom komfort akustyczny. Fot. GEBERIT

Instalacje z tworzyw sztucznych w ogrzewaniu płaszczyznowym

Instalowanie instalacji sztucznych w ogrzewaniu płaszczyznowym jest w ostatnich latach bardzo popularne. A wszystko dzięki polietylenowi. Dzięki temu tworzywu ciepłota w pomieszczeniach jest najbardziej przyjazna dla użytkowników lokali – wysoka w obrębie nóg, ze zmniejszającą się ciepłotą w obszarze głowy. Taka temperatura gwarantuje optymalny komfort ciepły – i jest to argument do montażu takich instalacji. Poza tym w grę wchodzą wszelkie dodatkowe zalety rur z tworzyw sztucznych, o których zostało napomknięte powyżej.

instalacje z tworzyw sztucznycstrong - Instalacje z tworzyw sztucznychFot. PIPELIFE

Chłodzenie

Podstawą instalacji z tworzyw sztucznych wykorzystywanych w chłodzeniu są polimery, czyli materiały, w których głównymi składnikami są związki organiczne wielkocząsteczkowe. Polimery otrzymywane są z niskocząsteczkowych związków organicznych (monomerów) w reakcjach: polimeryzacji, polikondensacji oraz poliaddycji. Te tworzywa są odporne na wszelkie reakcje chemiczne. Rury tworzywowe posiadają też dużą odporność na agresywne media, dlatego mogą być wykorzystywane do montażu instalacji technologicznych w przemyśle chemicznym, spożywczym, itp., do transportu kwasów, zasad roztworów soli, a także (w ograniczonym zakresie) – tłuszczów.

Instalacje typu przemysłowego

instalacje z tworzyw sztucznych2 - Instalacje z tworzyw sztucznychFot. 2. Łączenie rur z tworzyw sztucznych nie nastręczać problemów. Fot. PIPELIFE instalacje z tworzyw sztucznych4 - Instalacje z tworzyw sztucznychFot. 3. Rury i złączki są dostarczane wraz z dedykowanym klejem. Fot. VESBO instalacje z tworzyw sztucznych5 - Instalacje z tworzyw sztucznychFot. 4. Systemowe złączki znacznie przyspieszają montaż instalacji. Fot. VESBO instalacje z tworzyw sztucznych6 - Instalacje z tworzyw sztucznychFot. 4. Systemowe złączki znacznie przyspieszają montaż instalacji. Fot. VESBO instalacje z tworzyw sztucznych8 - Instalacje z tworzyw sztucznychFot. 7. Wysoka jakość przy małych obciążeniach – to efekt stosowania instalacji z tworzyw sztucznych. Fot. PIPELIFE

Instalacje przemysłowe to wszelkiego typu urządzenia służące do rozdrabniania, rektyfikacji, odpylania i suszenia, a także mieszania, odparowania czy destylacji. Naturalne jest, że innych instalacji użyjemy w branży spożywczej jak i chemicznej. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, które aspekty danej instalacji są najważniejsze. Istotny jest też problem optymalizacji kosztów produkcji instalacji sztucznych typu przemysłowego. Zastosowanie niektórych rozwiązań może nieść za sobą zmniejszenie kosztów, a co za tym idzie większą satysfakcję klienta. Na rynku znaleźć można wiele firm specjalizujących się w projektowaniu i montażu instalacji przemysłowych, warto więc zadbać o doskonalenie się w produktach i… być konkurencyjnym.

Sposoby łączenia i serwisowania instalacji z tworzyw sztucznych

Łączenie rur z tworzyw sztucznych jest wygodne i łatwe. Istnieje kilka metod zespalania instalacji. Są to: zgrzewanie – zetknięte ze sobą końce przewodów podgrzewa się zgrzewarką elektryczną do temperatury, w której ulegną one uplastycznieniu; stygnąc, zespalają się w jednolity materiał, klejenie – kleje do instalacji muszą mieć odpowiednie atesty i być stosowane ściśle według wskazówek producenta; są dostarczane wraz z rurami i złączkami, połączenia mechaniczne (gwintowane, zaciskane, kołnierzowe, kielichowe) – poszczególne elementy skręca się ze spora siłą. Niestety tych rur nie można podłączyć bezpośrednio do grzejnika czy innego podobnego urządzenia. Odcinek bezpośrednio przylegający do urządzenia należy zakończyć rozdzielaczem lub odpowiednią kształtką. W zależności od materiału rury takie sprzedawane są w zwojach lub w pojedynczych odcinkach.

Kilka słów o parametrach

Jednym z ważniejszych parametrów instalacji z tworzyw sztucznych jest ich gęstość. Nie ma on znaczenia przy pracy instalacji, ale przy jej budowie już tak. rury o mniejszej gęstości są bardziej praktyczne, ponieważ są lżejsze, łatwiej je transportować i montować. Kolejnym ważnym parametrem jest graniczna temperatura topnienia. Oczywiście im ona wyższa, tym instalacja ma szersze zastosowanie, ponieważ może przewodzić gorętszą ciecz. Następnie mamy rozszerzenie pod wpływem temperatury. Ten parametr jest ważny dlatego, ponieważ pozwala ustalić, jak bardzo rozszerza się rury pod wpływem długotrwałego oddziaływania wysokich temperatur. Na koniec zostaje jeszcze współczynnik chropowatości – im mniejszy, czyli im powierzchnia rury jest gładsza, tym opory przepływu cieczy są mniejsze.

Serwisowanie

Na rynku jest wiele firm zajmujących się serwisowaniem instalacji z tworzyw sztucznych. Dobrze jednak, abyśmy nauczyli się podstaw działań umożliwiających nam reakcje podczas zepsucia się zamontowanej przez nas rury. Warto więc na pewno zapoznać się z ich oznaczeniami – rury muszą posiadać informację o klasie zastosowania, ciśnieniu oraz maksymalnej temperaturze roboczej wraz z przywołaniem odpowiednich norm PN-EN ISO. Dobrze jest też poznać jak najszerzej temat, jakim są metody ich łączenia i instalowania z urządzeniem właściwym. Tylko wówczas będziemy konkurencyjni na rynku i odnajdziemy się szybko w nowych technologiach montażu i serwisu, które niesie nam przyszłość.

instalacje z tworzyw sztucznych7 - Instalacje z tworzyw sztucznychFot. 6. Instalacje z tworzyw sztucznych świetnie sprawdzają się w ogrzewaniu płaszczyznowym. Fot. GALMONT

Policzmy korzyści

Podsumowując – instalacje z tworzyw sztucznych dają nam wysoką jakość przy małych obciążeniach. Takie instalacje są bardzo higieniczne, wytrzymałe i zapewniają wyjątkowo długi okres użytkowania instalacji. Można je również poddać centralnej próbie szczelności – zapewnia nam ona większe bezpieczeństwo i wyższy komfort użytkowania instalacji, gdyż pozwala uniknąć koniecznego w innych warunkach sprawdzania każdego połączenia zaprasowywanego. W razie przypadkowego niezaprasowania połączeń dochodzi do wypływu medium z instalacji, a manometr wskazuje spadek ciśnienia. Warto też, zamiast próby na mokro, przeprowadzić próbę szczelności na sucho. Dzięki temu unikniemy ryzyka higienicznego. Powoduje je woda stojąca w przewodach od momentu pierwszego napełnienia do uruchomienia. Pamiętajmy również, że instalacje z tworzywa sztucznego cechują też wysokiej jakości materiały – są one po pierwsze niezniszczalne, po drugie higieniczne a po trzecie – niezwykle bezpieczne. Dodatkowo, rury z kształtką zaciskową umożliwiają nam sprawną i wygodną kontrolę osadzenia. A wszystko to dzięki nowemu wziernikowi przy złączkach zaprasowywanych. Za jego sprawą można kontrolować prawidłowość osadzenia rury przed zaprasowywaniem. Proste i wygodne? I o to chodzi!

instalacje z tworzyw sztucznych9 - Instalacje z tworzyw sztucznychDorota Adamczyk-Dalasińska
Dyrektor ds. marketingu VESBO POLAND

Zdaniem EKSPERTA
Tworzywo sztuczne wzmocnione aluminium

Wśród szerokiej gamy instalacji z tworzyw sztucznych niezmiennie jednymi z najpopularniejszych pozostają instalacje z polipropylenu PP-R. Szczególnie warte polecenia są rury wielowarstwowe, wykonane z polipropylenu z centralnie ulokowaną warstwą pełnego aluminium. Ich podstawowe zastosowanie to instalacje centralnego ogrzewania, jak również instalacje ciepłej i zimnej wody użytkowej. Dzięki innowacyjnej budowie warstwa aluminium w rurach V-CENTRO zabezpiecza instalacje przed przenikalnością tlenu oraz ogranicza wydłużalność termiczną. Polipropylen PP-R, który jest materiałem bazowym rur V-CENTRO cechuje się dużą odpornością na liczne związki chemiczne (kwasy, zasady), dzięki czemu może być stosowny, w przeciwieństwie do instalacji tradycyjnych, w przemyśle chemicznym czy też spożywczym. Porównując V-CENTRO z rurami tradycyjnymi należy odnotować też brak korozji i osadzania się kamienia, dzięki czemu przepływ rur się nie zmniejsza, a czas eksploatacji może wynosić nawet 50 lat. Polipropylen jest materiałem obojętnym fi zjologicznie, a więc nie wpływa na jakoś przepływającej przez instalację wody pitnej. Instalacje zgrzewane z PP-R to także niska przewodność cieplna, co ogranicza schładzanie wody w instalacji, mała głośność przepływu oraz mały ciężar materiału. Przewaga V-CENTRO to także prosty, szybki montaż, który nie jest bez znaczenia w przypadku kosztów całej instalacji.

instalacje z tworzyw sztucznych10 - Instalacje z tworzyw sztucznychZuzanna Łepkowska
Product Manager Geberit Sp. z o.o.

Zdaniem EKSPERTA
Wysokiej jakości instalacje z tworzyw sztucznych – różne tworzywa – różne zastosowanie

Podstawowym celem w każdej instalacji jest bezpieczeństwo i trwałość połączeń. W zależności od funkcji, jaką mamy zapewnić budynkowi, w zależności od rodzaju instalacji, w swojej ofercie Geberit ma zarówno tworzywa sztuczne jak i metale.Systemy kanalizacji sanitarnej i deszczowej opracowaliśmy na bazie tworzyw sztucznych:

  • Geberit HDPE, czyli rury odporne na uderzenia nawet w bardzo niskich temperaturach, odporne na wysoką temperaturę i agresywne media – to system kanalizacyjny, wytwarzany z polietylenu wysokiej gęstości (PE-HD). Tworzywo to jest przyjazne dla środowiska i podlega całkowitemu recyklingowi. Rury i kształtki z polietylenu wysokiej gęstości łączone są przez zgrzewanie doczołowe, zgrzewanie elektrooporowe z zastosowaniem elektromufy lub poprzez połączenia kielichowe, śrubunkowe i kołnierzowe. Rurociągi można montować konwencjonalnie, zalewać w betonie, układać pod ziemią jak również dla usprawnienia pracy prefabrykować w warsztatach. Rury i kształtki nie ulegają zniszczeniu ani trwałemu odkształceniu pod wpływem promieniowania UV, zmian temperatury i dlatego znakomicie nadają się również do odwodnienia obiektów mostowych. Idealnie komponują się z systemami odprowadzenia wody z dachu czy systemami kanalizacji technologicznej.
  • Geberit Silent-db20 – kanalizacja niskoszumowa, oparta na polietylenie wysokiej gęstości z mineralnym wypełnieniem PE-S2. Zwiększa ono ciężar rur i kształtek, redukując naturalne wibracje i skutecznie izolując dźwięki. Rury i kształtki z polietylenu łączone poprzez elektromufy, kielichy dwustronne, kielichy kompensacyjne, opaski łączące lub zgrzewanie doczołowe. System ten został opracowany dla budynków o podwyższonych wymaganiach akustycznych. Dzięki wyjątkowym rozwiązaniom technicznym popartym badaniami we własnym laboratorium akustycznym, system nie tylko spełnia warunki ochrony akustycznej, ale również wykazuje wysoką odporność charakterystyczną dla polietyleny wysokiej gęstości.
  • Geberit Silent-PP – system kanalizacji niskoszumowej wykonany z kopolimeru PP z dodatkiem minerałów, gwarantujących niską emisję hałasu. Znakomicie sprawdza się jako instalacja kanalizacji sanitarnej w budynkach wielorodzinnych. Połączenia kielichowe oraz zoptymalizowane pod względem hydraulicznym kształtki zapewniają szybki, prosty montaż oraz gwarantują bezawaryjną pracę. Niska rozszerzalność materiału umożliwia instalację całego systemu odpływowego bez kielichów kompensacyjnych. Wysoka sztywność obwodowa rur oraz uszczelki wargowe EPDM w kielichach zapewniają trwałą szczelność systemu.
  • System odwadniania dachów Geberit Pluvia, oparty o system rurowy wykonany z polietylenu wysokiej gęstości. Zaletą systemu Pluvia jest redukcja ilości wpustów dachowych oraz pionów spustowych w porównaniu z konwencjonalną kanalizacją deszczową. Wpusty dachowe są połączone z pionem przez zamontowany poziomo system rur HDPE. Kolektor ten nie wymaga spadku, gdyż duże prędkości przepływu powodują efekt samooczyszczania rur. Umożliwia to łatwe prowadzenie rurociągów pod stropem najwyższej kondygnacji budynku i w najbardziej dogodnym miejscu sprowadzenie pionu do kanalizacji deszczowej, bez uszczerbku dla architektury wnętrza budynku.

Największa wartość dobrych instalacji tkwi w kompleksowości danego rozwiązania oraz zapewnieniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Coraz częściej, zarówno inwestor jak i wykonawca, kierują się przy wyborze instalacji nie tylko funkcją systemu, ale również szeregiem rozwiązań gwarantujących niezawodną pracę przez wiele lat.

Małgorzata Szcześniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here