Integracja pomp ciepła z inteligentnymi systemami energetycznymi

Czy integracja systemu grzewczo-klimatyzacyjnego z inteligentną siecią energetyczną to niedaleka przyszłość? Na przykładzie zaprezentowanym przez firmę Panasonic okazuję się to bardzo realne. Instalacje składające się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła w połączeniu z inteligentnymi licznikami energii elektrycznej mogą ograniczyć pobór prądu z sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Integracja pomp ciepła z inteligentnymi systemami energetycznymi

Nowy system grzewczo-klimatyzacyjny to zintegrowane trzy urządzenia – pompa ciepła typu powietrze-woda z serii Aquarea, panele fotowoltaiczne i inteligentny licznik energii elektrycznej. Wszystkie te elementy zarządzane są przez dedykowany algorytm pozwalający na zmniejszenie zużycia prądu oraz selekcję momentów jego poboru z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu możliwa jest taka regulacja układu, by niezbędne do jego pracy zasilanie było pozyskiwane w okresach mniejszego obciążenia sieci przesyłowej i magazynowane w systemach grzewczych.

Potencjał nowej technologii testowany jest obecnie na Politechnice w Akwizgranie. Ta niemiecka uczelnia to jeden z najbardziej prestiżowych światowych ośrodków pracujących nad rozwojem technologiczno-przemysłowym.

Integracja pomp ciepła z inteligentnymi systemami energetycznymi

Źródło: Panasonic

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *