Jak poprawić ciąg kominowy?

Wybierając, a następnie instalując system centralnego ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na dwa parametry: moc kotła i jego sprawność. Mało kto przy tym zdaje sobie sprawę z tego, że na ostateczną efektywność spalania wpływa wiele czynników. O ilości zużywanego paliwa i uzyskiwanego z niego ciepła w dużej mierze decyduje m. in. ciąg kominowy – ilość powietrza biorącego udział w procesie spalania.

jak poprawic ciag kominowy - Jak poprawić ciąg kominowy? Fot. 1. Poprawa sprawności układu kominowego zwiększa efektywność systemu centralnego ogrzewania.

Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda –wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania, temperatura, ciśnienie atmosferyczne itp.
Wszystkie te czynniki mają decydujący wpływ na końcowy efekt w postaci wytworzonego ciepła i ilości zużytego opału. Dlatego podstawowym krokiem zmierzającym do poprawy ciągu kominowego powinny być działania mające na celu zneutralizowanie ich roli w funkcjonowaniu instalacji grzewczej. Co ciekawe, dostępne są rozwiązania, które pozwalają poprawić sprawność działania całego układu, umożliwiając zarazem zwiększenie efektywności systemu centralnego ogrzewania przy takiej samej ilości wykorzystanego paliwa.
– Mowa o tzw. regulatorach ciągu kominowego, dopasowujących parametry pracy komina do potrzeb i możliwości konkretnego kotła – mówi Jacek Zawadzki, przedstawiciel firmy Polmar wytwarzającej jedyne na świecie, opatentowane rozwiązania z tego zakresu. Regulator pozwala na ograniczenie ilości zużywanego opału nawet o 40%. Wynika to z faktu, iż urządzenia optymalizują ciąg kominowy, którego wielkość jest zawsze zbliżona do wartości wskazanych przez producenta kotła, zwiększając tym samym rzeczywistą efektywność pracy urządzeń grzewczych.

jak poprawic ciag kominowy1 - Jak poprawić ciąg kominowy? Fot. 2. Regulatory ciągu kominowego, dopasowują parametry pracy komina do potrzeb i możliwości konkretnego kotła.

– Tworzone są więc niemal idealne warunki, w praktyce wręcz niemożliwe do osiągnięcia w sytuacji, w której układ nie będzie wspomagany przez regulator, który zawsze utrzymuje właściwy ciąg kominowy, redukując go przy zbyt silnym wietrze, a wspomagając – przy słabym – zaznacza przedstawiciel firmy.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że producentem jedynego urządzenia spełniającego jednocześnie tak wiele funkcji jest polska firma Polmar. Z tworzonych przez nią produktów codziennie korzystają tysiące użytkowników nie tylko w kraju, ale i w Europie czy Stanach Zjednoczonych, dokąd spółka eksportuje swoje wyroby.
– Na rynku obecni jesteśmy już od 1980 roku. Przez ten czas nasze produkty były wielokrotnie zmieniane i udoskonalane, przeszły też szereg skomplikowanych testów w niezależnych laboratoriach i ośrodkach badawczych – opisuje przedstawiciel firmy Polmar.
I zaznacza, że bez względu na to, czy regulatory w praktyce sprawdzała Politechnika Białostocka, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Instytut Nafty i Gazu w Krakowie, Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, instytuty z Czech, Słowacji czy Węgier – wyniki zawsze były jednoznaczne. Dlatego dziś producent może pochwalić się licznymi certyfikatami potwierdzającymi skuteczność działania urządzeń.
W jego opinii nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie efektywności i skuteczności działania urządzenia niż wypróbowanie jego możliwości w praktyce. Dlatego firma postanowiła dać szansę wszystkim tym, którzy chcieliby przekonać się o tym testując regulator we własnych, indywidualnych warunkach.
– Oznacza to, że każdy egzemplarz zakupiony na początku sezonu można w przypadku braku satysfakcji do końca roku oddać bez podania przyczyny, otrzymując oczywiście zwrot kosztów zakupu – podsumowuje Jacek Zawadzki.

reklama

jak poprawic ciag kominowy2 - Jak poprawić ciąg kominowy? Fot. 3. Pora na testy – każdy egzemplarz regulatora ciągu kominowego z firmy Polmar, zakupiony na początku sezonu, można w przypadku braku satysfakcji, do końca roku oddać bez podania przyczyny. Otrzymując oczywiście zwrot kosztów zakupu.

Źródło: Polmar

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZawory termostatyczne
Następny artykułPompy ciepła, energooszczędne w każdej instalacji grzewczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here