Jak prawidłowo konserwować instalację grzewczą, klimatyzacyjną i solarną?

Jak co roku, ciepłe wiosenne i letnie dni sprzyjają remontom. Często też decydujemy się decydujemy się w tym okresie na wymianę lub konserwację domowych instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych czy solarnych. Zanim zabierzesz się do pracy, warto dokładnie zaplanować działanie i przemyśleć materiały, które należy użyć. O prawidłowym montażu izolacji i mocowaniu rur opowiada Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Odpowiedni montaż izolacji wymaga użycia specjalistycznego kleju – fot. ArmacellOdpowiedni montaż izolacji wymaga użycia specjalistycznego kleju
fot. Armacell

Krok pierwszy: wybierz odpowiednią otulinę

Pierwszym i podstawowym krokiem prawidłowego montażu instalacji jest wybór odpowiedniego rodzaju otuliny. Dawno minęły czasy, kiedy do wszystkich instalacji wykorzystywaliśmy jeden i ten sam rodzaj materiału izolacyjnego. Dziś ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Na rynku dostępna jest cała gama wyrobów, które dedykowane są różnym zastosowaniom. Wystarczy dobrać otulinę do swoich potrzeb. Wśród przykładowych opcji znajdziemy izolację do instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych czy solarnych.

„Oprócz podstawowej funkcji właściwej wszystkim izolacjom, jaką jest zapobieganie niekontrolowanej wymianie ciepła z otoczeniem, każdy z wyrobów posiada swoje unikalne charakterystyki. Inną otulinę dobierzemy więc do instalacji przy panelach słonecznych, inną do rur doprowadzających ciepłą wodę do kranu, a inną do przewodów, którymi pompowane jest do budynku zimne powietrze. Precyzyjny wybór pozwoli na uzyskanie największych oszczędności energii i zapewnieni trwałość i wieloletnią bezawaryjną eksploatację” – tłumaczy Jarema Chmielarski z firmy Armacell.

REKLAMA


Krok drugi: przeprowadź skuteczny montaż

Gdy już dobierzemy odpowiednią izolację, należy zadbać o prawidłowy montaż, który nierzadko wymaga użycia specjalnego kleju. W marketach i sklepach budowlanych dostępna jest cała gama klejów, pianek i silikonów, jednak i w tym przypadku, dedykowane produkty gwarantują najwyższą trwałość, bezpieczeństwo i komfort pracy.

Brak bezpośredniego styku pomiędzy rurą a obejmą jest jednym z warunków optymalnego działania instalacji, fot. ArmacellBrak bezpośredniego styku pomiędzy rurą a obejmą jest jednym z warunków optymalnego działania instalacji,
fot. Armacell

„Wśród naszych produktów znaleźć można kleje stworzone z myślą o montażu izolacji” – mówi Jarema Chmielarski. „Jedną z nowości jest klej Armaflex RS850 przeznaczony do wszystkich rodzajów izolacji z rodziny Armaflex z wyjątkiem HT/Armaflex. Produkt ten charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością: w zależności od rodzaju izolacji starcza on na montaż nawet ponad kilometra otuliny.” – dodaje przedstawiciel firmy.

Armaflex RS850 ma postać żelu tiksotropowego, dzięki czemu nie kapie podczas aplikacji i nie tworzy zacieków. Dodatkową zaletą wpływającą bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo i komfort pracy, jest niska rzeczywista emisja oparów z otwartego pojemnika.

Krok trzeci: wyeliminuj mostki cieplne i zacieki

Mostki cieplne to zjawisko występujące w tych miejscach izolacji, gdzie zwiększone jest przewodnictwo termiczne np. miejsce ściskania otuliny przez wykonane z metalu obejmy, których używa się do przytwierdzania rur do ścian.

„Mostki cieplne powodują straty energii oraz nieestetyczne zacieki, które mogą mieć wpływ na obniżenie trwałości izolacji” mówi Jarema Chmielarski z Armacell.

Jeśli zależy nam na zapobieganiu tego typu zjawiskom, warto zastanowić się nad wykorzystaniem systemu mocowań przeciwdziałającemu nadmiernemu ściskaniu i ograniczającemu przewodnictwo cieplne. Przykładowym rozwiązaniem jest Armafix X, który może być wykorzystany do większość rodzajów otulin stworzonych na bazie spienionego kauczuku. System składa się z dwóch elementów:
– nośnego, pozwalającego na ściśnięcie otuliny
– izolacyjnego, powstrzymującego przenikanie ciepła.

Dodatkową zaletą uchwytów są właściwość antyoksydacyjne, zapobiegające skraplaniu się na nich wody i tworzeniu się zacieków.

Podsumowując, przystępując do montażu instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej lub solarnej, należy pamiętać o odpowiednim doborze materiały izolacyjnego, kleju montażowego oraz systemu montowania rur. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań pozwoli wyeliminować straty energii, obniżyć koszty związane z montażem, zwiększyć trwałość instalacji oraz zapobiec nieestetycznym zaciekom.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *