Wyboru zestawu hydroforowego należy dokonać z dużą precyzją. Warto zawczasu dowiedzieć się dużo na temat źródła, z którego będziemy chcieli czerpać wodę, oraz jego parametrów. Jeśli bowiem nasz hydrofor nie będzie idealnie dostosowany do źródła, może szybko ulec zniszczeniu. W niniejszym poradniku przedstawiamy, jak dobrać i zamontować optymalny zestaw hydroforowy dla Twojego domu.
- Jak działa zestaw hydroforowy?
- Dobór pompy do zestawu hydroforowego
- Jaki zbiornik wybrać do zestawu hydroforowego?
- Jaki rodzaj zbiornika wybrać?
- Jak zamontować zestaw hydroforowy w domu?
Jak działa zestaw hydroforowy?
Hydrofor to urządzenie, które odpowiada za nieprzerwaną dostawę wody pod odpowiednim ciśnieniem. Zestawy hydroforowe składa się z następujących elementów:
- Pompy hydroforowej,
- Zbiornika hydroforowego
- Wyłącznika ciśnieniowego.
Zasada działania takiego zestawu jest następujące. Podłączona do źródła zasilania pompa wtłacza wodę do zbiornika hydroforowego. Będzie to robić do momentu, gdy ciśnienie we wnętrzu zbiornika otrzyma zakładaną maksymalną wartość. Prawidłowy przepływ wody kontroluje zawór zwrotny. Wyłącznik ciśnieniowy monitoruje natomiast poziom wody w zbiorniku – uruchomi on pompę, gdy wody w zbiorniku będzie za mało, i wyłączy ją, gdy zbiornik będzie pełny.
REKLAMA
Dobór pompy do zestawu hydroforowego
Przy doborze zestawu hydroforowego w pierwszym kroku powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na pompę. Dobór pompy zależy w dużej mierze od rodzaju studni lub źródła, z jakiego czerpiemy wodę. Powinniśmy zorientować się, jaka jest głębokość lustra wody. Jeżeli jest niższa, niż 8 metrów, wykorzystanie pompy hydroforowej nie jest możliwe i będziemy musieli użyć pompy głębinowej. Należy również dobrze określić wydajność źródła. Zakup za mocnej pompy może doprowadzić do zerwania lustra. W takiej sytuacji pompa będzie pracować bez wody i szybko ulegnie zniszczeniu.
Jeśli decydujemy się na pompę hydroforową, ważne jest też, by znać odległość, na jaką woda ma być wyniesiona, czyli od lustra wody do miejsca, gdzie znajduje się hydrofor. Odległość ta nie może wynosić więcej niż 20 metrów.
Jaką więc dobrać pompę do domu? Powinna to być pompa o wydajności przynajmniej 70 litrów / minutę, precyzyjnie dostosowana do warunków studni. Jeśli chodzi o konkretnego producenta, to warto postawić na pompy Omnigena. Jest to polski producent pomp wodnych. Niewątpliwą zaletą produktów Omnigena jest wysoka dostępność części zamiennych i samych pomp, zwłaszcza na naszym rodzimym rynku. Omnigena oferuje też bardzo szeroki wybór modeli pomp o różnych parametrach. Więcej informacji o firmie znajdziesz pod linkiem: https://www.dostudni.pl/sklep,3,pompy-omnigena.html
Szczególnie polecany jest zestaw hydroforowy JY 1000 INOX z BRIO SK 13 Omnigena, w którym znajduje się pompa JY 1000 INOX wraz z wyłącznikiem automatycznym BRIO SK-13. To wydajny sprzęt, który sprzedawany jest na dwuletniej gwarancji producenta.
Jaką pojemność zbiornika wybrać do zestawu hydroforowego?
W przypadku wyboru zbiornika hydroforowego sprawa jest o wiele łatwiejsza, niż w przypadku pompy. Im bowiem większy zbiornik, tym będzie on lepszy i bardziej wydajny. Warto więc zainwestować w taki zbiornik, który będzie nawet trochę większy niż jak to wynika z naszego zapotrzebowania. Jak zaś to zapotrzebowanie obliczyć? Przyjmuje się, że na każdego domownika powinno się dobrać zbiornik przynajmniej 30-litrowy. 100 litrowy zbiornik w zupełności wystarczy w gospodarstwie jedno- czy dwuosobowym. W przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych lepiej jednak wybrać zbiornik większy, nawet 300-litrowy, zwłaszcza jeśli woda będzie wykorzystywana do innych celów niż domowe, na przykład do podlewania ogródka. Zaletą dużych zbiorników jest fakt, że po ich napełnieniu pompa rzadziej się uruchamia i cały zestaw funkcjonuje wydajniej.
Jaki rodzaj zbiornika wybrać?
Po ustaleniu pojemności, warto jeszcze zwrócić uwagę na technologię, w jakiej został wykonany zbiornik. Mamy tutaj do wyboru dwa najpopularniejsze rodzaje zbiornika:
- Zbiornik membranowy, inaczej zwany przeponowym. W tym rodzaju zbiornika woda nie ma bezpośredniego kontaktu ze ścianami zbiornika, ponieważ gromadzi się w gumowym worku. Ich zaletą jest łatwość w instalacji i obsłudze – wystarczy coroczna kontrola ciśnienia powietrza. Raczej nie nadają się jednak do instalacji na zewnątrz – najlepiej sprawdzają się, zainstalowane w oddzielnym pomieszczeniu, kotłowni lub hydroforni.
- Zbiorniki ocynkowane wykonywane są ze specjalnych, spawanych blach stalowych. Konstrukcja zabezpieczana jest następnie poprzez ocynkowanie. Taki rodzaj zbiornika jest niezwykle wytrzymały i nie poddaje się łatwo uszkodzeniom. Należy jednak regularnie kontrolować panujące w nim ciśnienie powietrza.
Jak zamontować zestaw hydroforowy w domu?
Aby dokonać samodzielnego montażu zestawu hydroforowego w domu, należy wykonać następujące czynności:
- Instalacja rury ssawnej w studni,
- Instalacja zaworu zwrotnego i filtru zabezpieczającego wirniki,
- Podłączenie hydroforu do studni,
- Instalacja rury zasilającej sieć wodociągową w domu,
- Instalacja rury ssawnej do hydroforu
- Uruchomienie i regulacja hydroforu.
Oczywiście samodzielne podłączenie jest zadaniem trudnym, dlatego warto skorzystać z usług fachowców. Dotyczy to także doboru zestawu hydroforowego w taki sposób, aby nie uległ on szybkiemu uszkodzeniu. Zawsze warto zdać się na radę specjalistów!
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.