Jak zadbać o zabezpieczenie i bezawaryjność pompy ciepła?

Brak odpowiedniej obsługi instalacji pompy ciepła grozi jej uszkodzeniem i generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne. Zadaniem instalatorów i serwisantów jest więc prawidłowa konserwacja i zabezpieczenie pompy ciepła. Sprawdź, na czym polega ten proces i o jakie elementy należy zadbać, aby zapewnić bezawaryjność instalacji na długie lata.

Konserwacja pompy ciepła – obowiązek czy działanie prewencyjne?

Żaden system instalacyjny nie jest całkowicie wolny od problemów technicznych. Dla poprawnej pracy pompy ciepła niezbędna jest konserwacja.Warto także pamiętać, żeproducenci pomp ciepła coraz częściej wymagają od ich użytkowników systematycznie wykonywanych przeglądów, pod warunkiem zachowania gwarancji urządzenia. Dostosowanie się do tych działań jest równoznaczne z zapewnieniem pompie maksymalnej wydajności i bezawaryjności przez wiele lat.

konserwacja pomp ciepła

Jak przebiega konserwacja pompy ciepła?

W trakcie przeglądu do zadań serwisanta należy przede wszystkim analiza efektywności działania pompy, czyli zweryfikowanie stopnia sprawności instalacji, szczególnie w pierwszych latach funkcjonowania urządzenia. Istnieje ryzyko, że wymagana jest ponowna optymalizacja pompy, z uwagi na np. zmianę poboru prądu. To bardzo ważne, szczególnie w nowym budownictwie, gdzie po upływie określonego czasu, nie jest wymagane, aby pompa ciepła działała aż z tak dużą mocą, jak na początku eksploatacji.

REKLAMA

Wszystkie ewentualne błędy podczas działania urządzenia zapisywane są w regulatorze. Na podstawie zgromadzonych danych dokonywana jest ekspertyza, która skutecznie usprawni działanie systemu, a w przypadku wykrycia większej awarii, urządzenie wyłączy się automatycznie, aby jak najbardziej zminimalizować szkody dla instalacji.

Oprócz przeanalizowania pracy pompy ciepła, podczas przeglądy wymagane jest również:

  • sprawdzenie szczelności, ciśnienia układu chłodniczego i całej instalacji,
  • weryfikacja stanu filtrów, wentylatorów i zaworów bezpieczeństwa,
  • analiza stanu parownika i filtra siatkowego,
  • zwrócenie uwagi na przyłącza elektryczne, czujniki oraz bezpieczniki,
  • jeśli zajdzie taka konieczność – uzupełnienie poziomu czynnika chłodniczego do pompy ciepła,
  • kontrola stanu odprowadzania kondensatu i oleju w sprężarce.

Protokół konserwacji pomp ciepła

Przebieg zalecanych prac konserwacyjnych jak i liczba oraz rodzaj elementów poddanych analizie ostatecznie zależy od producenta, który udzielił gwarancji na daną pompę ciepła. Wszystkie wymagania i potrzebne informacje znajdują się w protokole konserwacji urządzenia, gdzie prace dzielą się na trzy grupy:

  1. Ogólne prace konserwacyjne
  2. Kontrole techniki chłodniczej
  3. Prace konserwacyjne na instalacji grzewczej z pompą ciepła.

Przypominamy, że na podstawie rozporządzenia WE nr 842/2006 z 17 maja 2006 r., wydanego przez Unię Europejską w przypadku, gdy urządzenie wykorzystuje więcej niż 3 kg czynnika chłodniczego, sam protokół konserwacji nie wystarczy. Dodatkowo wymagane jest prowadzenie książki eksploatacji. Działanie ma na celu redukcję emisji syntetycznych czynników chłodniczych (f-gazu) w cyklu ich użytkowania.

Regularna konserwacja to wysoka efektywność

Regularnie przeprowadzanie przeglądów stanu pompy pozwala nie tylko zachować gwarancję urządzenia od producenta, ale także w porę zapobiec awariom, dzięki szybkiej reakcji na potencjalne nieprawidłowości. Jeśli chcemy zadbać o zabezpieczenie i bezawaryjność urządzenia na najwyższym poziomie, sama konserwacja i serwis mogą jednak nie wystarczyć.

Decydując się na pompę ciepła, warto zadbać o wyposażenie jej w dodatkowe elementy, które usprawnią jej działanie. Dowiedz się m.in. na jakie komponenty zabezpieczające warto zwrócić uwagę oraz jaki filtr do pompy ciepła wybrać?

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed niskimi temperaturami?

Jak zadbać o zabezpieczenie instalacji, aby temu zapobiec? Do pompy ciepła warto wybrać odpowiednie komponenty, które zapewnią jej całkowitą ochronę przed niskimi temperaturami.

Wybierz zawór antyzamarzaniowy z czujnikiem powietrza iStop®

Zawór antyzamarzaniowy zapobiega uszkodzeniu urządzenia w przypadku wystąpienia zamarznięcia medium roboczego. Gdy temperatura zbliża się do punktu zamarzania, zawór antyzamarzaniowy iStop® otwiera się nie w celu całkowitego usunięcia medium, a delikatnego skapywania, co wyróżnia go od standardowych zaworów spustowych, które od razu zrzucają z instalacji całą wodę. Zawór antyzamarzaniowy utrzymuje stały, lecz jej niewielki przepływ (skapywanie), dzięki czemu woda zrzucona z instalacji nie jest w stanie zamarznąć.

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zanieczyszczeniem? 

Dobór odpowiednich filtrów czy separatorów zanieczyszczeń nie tylko usprawnią działanie pompy, ale zapewniają jej pomyślną eksploatację na długie lata. To kluczowy aspekt już na samym poziomie projektowania instalacji, który skutecznie zabezpieczy system przed zanieczyszczeniami. Na jaki filtr do pompy ciepła się zdecydować? Marka Caleffi proponuje dwa podstawowe rozwiązania, które nie dopuszczą do nagromadzenia się zanieczyszczeń w instalacji – instalację filtrów siatkowych lub separatora zanieczyszczeń.

Rozważ instalację filtrów siatkowych

Zasada mechanizmu filtrów siatkowych opiera się na oddzieleniu zanieczyszczeń, które zostają zatrzymane na wkładzie filtracyjnym. To podstawowe zabezpieczenie układu, zapobiegające powstawaniu większych zanieczyszczeń, które gromadząc się w systemie, powodują zwiększenie strat ciśnienia generowanych przez filtr. Elementy usuwają w sposób mechaniczny zanieczyszczenia o wielkości większej niż średnica oczka siatki. Sprawność eliminacji zanieczyszczeń jest na maksymalnym poziomie już po kilku pełnych cyklach pracy instalacji.

DIRTMAG® – Separator zanieczyszczeń z magnesem. 

Separator zanieczyszczeń oddziela zanieczyszczenia w zamkniętych instalacjach centralnego ogrzewania, generując przy tym bardzo niskie straty ciśnienia przy wysokiej, stałej wydajności w czasie. Separator zbiera zanieczyszczenia w komorze o dużej pojemności, co redukuje częstotliwości czyszczenia do minimum, a ich usunięcie jest możliwe podczas normalnej pracy instalacji. Urządzenie wykorzystuje zjawisko wytrącania pod wpływem grawitacji, dzięki któremu możliwe jest oddzielenie cząsteczki o rozmiarach nawet do 5 μm, co gwarantuje najwyższą sprawność usuwania zanieczyszczeń.

DIRTMAGPRO® – Separator zanieczyszczeń z podwójnym magnesem

Separator zanieczyszczeń DIRTMAGPRO® z serii 5457 marki Caleffi, podobnie jak jego podstawowa wersja, to urządzenie oddzielające zanieczyszczenia w zamkniętych instalacjach centralnego ogrzewania, generując przy minimalne straty ciśnienia. Zanieczyszczenia – główne cząstki piasku i rdzy, gromadzą się w komorze separatora o dużej pojemności, co wpływa na zmniejszenie częstotliwości czyszczenia.  Urządzenie wyposażone jest w dwa elementy magnetyczne, umieszczone w specjalnym zewnętrznym pierścieniu oraz w centralnej części. Cechują się bardzo dużą sprawnością w usuwaniu zanieczyszczeń ferromagnetycznych, które są wychwytywane za pomocą silnego pola magnetycznego. Dzięki użyciu aż czterech magnesów w środku elementu wewnętrznego, przepływające medium może wynosić prędkość nawet 1,6 m/s.

Separatory DIRTMAG – czym różnią się obie wersje?

DIRTMAGPRO® to model, który pozwala na 30 procent większy przepływ przez urządzenie, co czyni go bardziej przystosowanym do systemów o większej mocy w porównaniu z wersją DIRTMAG. Posiada dodatkowy element magnetyczny, któreumożliwia zatrzymanie jeszcze większej ilości zanieczyszczeń ferromagnetycznych. Pierścień magnetyczny, podobnie jak w wersji podstawowej,ma na celu wyłapać pozostałe zanieczyszczenia opadające do komory. To wszystko spowodowało, że sprawność separacji magnetycznej wersji pro zwiększyła się o 40 procent.

W przypadku, gdy modernizacji podlega jedynie źródło ciepła, a w systemie nagromadziła się duża ilość zanieczyszczeń magnetycznych (systemy grzejnikowe, rury), przed zastosowaniem separatora należy użyć specjalistycznych urządzeń czyszczących czy specjalnych środków chemicznych. Takimi produktami, które zabezpieczą układ są środki o wysokim stężeniu z serii C3 Cleaner, C1 Inhibitor oraz C7 Biocide. Przeznaczone są do nowych jak i istniejących instalacji grzewczych i chłodniczych. Wystarczają na50 procent więcej użyć w porównaniu z innymi, dostępnymi środkami na rynku.

Okresowe przeglądy urządzeń grzewczych powinny być przeprowadzane raz w roku, jednak warto zaopatrzyć instalację w takie elementy jak filtry siatkowe czy separatory zanieczyszczeń, gwarantujące najwyższą sprawność w usuwaniu zanieczyszczeń, dbając o bezawaryjność systemu.

Materiał Partnera

«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze