Mikroinwerter jak sama nazwa wskazuje jest tym samym urządzeniem co inwerter, jednak charakteryzują go znacznie mniejsze wymiary oraz moc. W jakich sytuacjach warto je stosować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikroinwertera? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na jakiej zasadzie działają mikroinwertery?
Standardowe inwertery to urządzenia, które zamieniają prąd stały wytwarzany przez całą instalację fotowoltaiczną na prąd przemienny, który płynie w gniazdku elektrycznym. Na jakiej zasadzie działają natomiast mikroinwertery? Na tej samej, z tą różnicą, że zmieniają prąd stały wytwarzany przez pojedynczy moduł fotowoltaiczny, a nie całą instalację. W związku z tym każdy moduł działa osobno, dzięki czemu:
- można monitorować każdy z modułów osobno
- można zdalnie wyłączać moduły u samego źródła
- słabszy, zacieniony lub zabrudzony moduł nie obniża wydajności pozostałych modułów
Na co zwrócić uwagę wybierając mikroinwerter?
Opierając instalację fotowoltaiczną na mikroinwerterach zyskujemy możliwość swobodnego jej rozbudowania w przyszłości, bez konieczności dokonywania przeróbek w już istniejących połączeniach. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę, że mikroinwerter ma niższą sprawność od standardowego falownika. Jest również bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne warunki atmosferyczne, ponieważ montowany jest pod panelami. W związku z tym wybierając mikrofalowniki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich moc oraz jakość wykonania. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością wybór urządzeń renomowanych producentów. Przykładem mogą być mikroinwertery Hoymiles, które są dostępne w hurtowni fotowoltaicznej sklepsoltech.pl. Stawiając na znaną markę, taką jak Hoymiles, mamy gwarancję, że mikrofalowniki będą działały bezawaryjnie i z odpowiednią sprawnością, co przełoży się na wysoką wydajność całej instalacji.
REKLAMA
Kiedy warto zastosować mikroinwertery?
Większość instalacji fotowoltaicznych współpracuje z falownikiem, który zmienia prąd stały wytwarzany przez wszystkie moduły. W jakich sytuacjach lepszy będzie mikroinwerter fotowoltaiczny? Takie rozwiązanie zaleca się w szczególności wtedy, gdy:
- dach jest narażony na zacienienie lub posiada nietypowe kształty
- panele zwrócone są w różnych kierunkach świata (np. na wschód, południe i zachód)
- planujemy rozbudowę instalacji w przyszłości
Warto również podkreślić, że budowa instalacji opartej o mikroinwertery będzie z pewnością droższa niż wykorzystanie standardowego falownika. Rekompensują to jednak zalety takiego rozwiązania:
- mikroinwertery nie wymagają minimalnego napięcia w szeregu, co umożliwia montaż nawet pojedynczych paneli
- mikrofalowniki pozwalają ograniczyć ryzyko uszkodzenia instalacji lub ograniczenia jej sprawności wskutek zacienienia części paneli
- w przypadku awarii jednego mikroinwertera, pozostałe nadal pracują, co nie powoduje przestoju w pracy całej instalacji
- wymiana pojedynczego mikroinwertera jest znacznie tańsza niż wymiana standardowego falownika (np. ze względu na awarię)
- mikroinwertery fotowoltaiczne pracują niezależnie od siebie, w związku z czym pozwalają na niemal nieograniczoną rozbudowę instalacji
Decyzję o zastosowaniu mikroinwerterów należy podjąć już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej. Warto oczywiście pamiętać, by wybrać markowe urządzenia, co zagwarantuje trwałość oraz odpowiednią sprawność instalacji. Przykładem mogą być mikroinwertery Hoymiles, które cieszą się uznaniem wśród profesjonalnych instalatorów.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.