Jaki stelaż podtynkowy Cersanit wybrać i jak go zainstalować?

Krótki przewodnik dla instalatora i inwestora.

Cersanit jako producent wyposażenia łazienek ma świadomość, że dla instalatorów najważniejsze są usprawnienia konstrukcyjne. Przekładają się one na szybki i profesjonalny montaż, który jest niezwykle istotny zarówno przy pracach u klienta indywidualnego, jak i w przypadku dużych inwestycji. Sprawdźmy, jakie stelaże podtynkowe WC oferuje marka Cersanit i które rozwiązania ułatwiają prace instalacyjne.

CERSANIT AQUA
Stelaże podtynkowe AQUA Cersanit są szybkie i intuicyjne w montażu.

Jaki stelaż podtynkowy Cersanit wybrać?

Do wyboru mamy klasyczny system mechaniczny z oszczędnym spłukiwaniem i regulacją siły wyrzutu wody lub innowacyjny system pneumatyczny, niewymagający dodatkowej regulacji zaworów, doceniany za ciche działanie i lekką pracę przycisków spłukujących.  

W serii AQUA znajdziemy zarówno stelaże podtynkowe mechaniczne, jak i stelaże podtynkowe pneumatyczne. Dzięki różnym rozmiarom bez problemu dopasujemy je do warunków zabudowy łazienki, uwzględniających instalację wodno-kanalizacyjną i wielkość pomieszczenia.

REKLAMA

Wymiary stelaży podtynkowych AQUA

W ofercie znajdują się stelaże do zabudowy niskiej o szerokości 41 cm i wysokości w zakresie 94,5-114,5 cm oraz standardowe pneumatyczne i mechaniczne o szerokości 50 cm i wysokości 116,5 -136,5 cm.

Stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
W łazience na poddaszu idealnie sprawdzi się stelaż z niższą ramą niż standardowa.

Cersanit oferuje następujące modele stelaży podtynkowych WC:

  • stelaż mechaniczny AQUA 50 MECH QF o szerokości 50 cm
  • stelaż pneumatyczny AQUA 50 PNEU QF o szerokości 50 cm
  • stelaż pneumatyczny niski AQUA 40 PNEU QF LOW o szerokości 41 cm

Jak skomponować cały zestaw podtynkowy?

Do stelaża powinniśmy dopasować miskę zawieszaną z deską i przycisk spłukujący, odpowiadający stylistyce łazienki oraz technologii spłukiwania. Możemy też zdecydować się na gotowy i przetestowany przez ekspertów zestaw z odpowiednio dobranymi elementami. Zobacz ofertę zestawów podtynkowych mechanicznych i pneumatycznych.

Stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Przycisk spłukujący dopasowujemy do rodzaju stelaża oraz stylu łazienki.

Instalacja zestawu podtynkowego AQUA jest szybka i łatwa, czego dowodem jest poniższa instrukcja montażu.

Jak zamontować stelaż podtynkowy AQUA?

Dzięki licznym ułatwieniom instalacyjnym, montaż zestawu podtynkowego Cersanit AQUA, zarówno z pneumatycznym, jak i mechanicznym systemem spłukiwania jest bardzo prosty. Z instalacją i regulacją zestawu poradzi sobie jedna osoba, nawet jeśli nie ma dużego doświadczenia lub robi to po raz pierwszy.

Narzędzia potrzebne do montażu stelaża:

  • metrówka i ołówek
  • wiadro do przepłukiwania układu
  • wiertarka lub młotowiertarka
  • klucze płaskie
  • poziomnica
  • piłka lub szlifierka kątowa z tarczą do cięcia rur z tworzywa sztucznego
  • nóż z wymiennymi ostrzami
  • nić teflonowa lub pakuły
  • śrubokręt

Zobacz film instruktażowy przedstawiający łatwy montaż stelaża mechanicznego AQUA 50 MECH QF:

Instrukcja montażu stelaża podtynkowego AQUA – krok po kroku

Montaż stelaża AQUA rozpoczynamy od ustawienia go przy przyłączach wodno-kanalizacyjnych. W pobliżu miejsca instalacji nie powinno znajdować się przyłącze elektryczne. Po określeniu miejsca montażu stelaża, przystępujemy do regulacji jego wysokości.

Stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
W skład zestawu AQUA wchodzą wszystkie niezbędne przyłącza potrzebne do zainstalowania stelaża.

Etap 1. Regulacja wysokości ramy stelaża

Na tym etapie montażu pomogą nam udogodnienia zastosowane w stelażach AQUA:

  • znacznik 1 metra
  • hamulce w stopach

Zaczynamy od ustawienia wysokości stelaża, która musi również uwzględniać grubość planowanej posadzki. Znaczniki jednego metra, pomocne przy regulacji wysokości stelaża, znajdują się na frontowej stronie zbiornika, po jego lewej i prawej stronie.

Miska zawieszana powinna znajdować się na wysokości około 40 cm od poziomu gotowej podłogi, tak aby wszyscy domownicy mogli wygodnie korzystać z toalety. Przy niestandardowym projekcie łazienki, obliczenia musimy wykonać samodzielnie, bazując na rysunkach technicznych miski zawieszanej.

Stelaż podtynkowy Aqua
Na zbiorniku w stelażu Cersanit znajdują się trwałe oznaczenia 1 metra.

Drugim ważnym udogodnieniem na tym etapie instalacji stelaża podtynkowego, są hamulce znajdujące się wewnątrz profili ramy. Hamulce w stopach blokują przypadkowe obsunięcie się stelaża, dlatego jego montaż jest bezpieczny, wygodny i może być wykonany przez jedną osobę.

Po określeniu wysokości stelaża, obrotowe stopy stelaża ustawiamy w jednej z czterech pozycji – tej, która jest dla nas najbardziej dogodna.

stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Dzięki hamulcom stelaż nie opada co umożliwia wygodną i bezpieczną instalację przez jedną osobę.

Etap 2. Przyłączenia wodno-kanalizacyjne i mocowanie do ściany

Na tym etapie montażu pomocne będą następujące udogodnienia:

  • kolano odpływowe z czterostopniową regulacją głębokości
  • uchwyty ścienne QUICK FIX z mikroregulacją

W tym kroku dopasowujemy kolano odpływowe do otworu odpływowego w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Element ten można łatwo ustawić w jednej z czterech pozycji oraz skierować na bok lub do dołu i swobodne dopasować do otworu odpływowego w toalecie. Dzięki temu montaż kolana przebiega szybko i nie wymaga zakupu dodatkowych elementów przyłączeniowych.

stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Przed ostatecznym dokręceniem mocowań, należy sprawdzić pion i poziom stelaża.

Następnie dokręcamy do stelaża uchwyty mocujące QUICK FIX. Mają one możliwość obrotu 360⁰ i ich stopy są uchylne w zakresie -45⁰ i +45⁰. Dlatego są idealne do montażu nawet na nierównej ścianie, czy w rogu pomieszczenia.

Kolejnym krokiem jest przymocowanie stelaża do ściany i podłogi. Najpierw zaznaczamy miejsca nawiercenia, gdzie umieścimy kołki rozporowe. Przed dokręceniem śrub (w stopach stelaża oraz w uchwytach ściennych) za pomocą poziomnicy musimy sprawdzić wypoziomowanie stelaża podtynkowego. Mając zachowany pion i poziom, możemy przytwierdzić stelaż do ściany.

Na koniec tego etapu (po dokręceniu śrub mocowań), ostatecznie mocujemy kolano odpływowe.

stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Uchwyty ścienna w stelażach AQUA umożliwiają łatwe dostosowanie położenia i montaż na nierównej ścianie, bądź w rogu łazienki.

Etap 3. Podłączenie instalacji wodnej doprowadzającej wodę do zbiornika

Na tym etapie pomogą nam rozwiązania dostępne w stelażach podtynkowych Cersanit:

  • dwa punkty podłączenia wody do zbiornika – od góry lub z tyłu (AQUA 50 PNEU  i MECH QF) albo z prawej lub lewej strony zbiornika (AQUA 40 PNEU LOW QF)
  • kształt ramy oraz profilowanie zbiornika ułatwiające podłączenie wody i minimalizujące przestrzeń montażową
  • wężyk przyłączeniowy z końcówkami o-ring, które można dokręcić ręką
  • regulacja elementów wewnątrz zbiornika bez użycia narzędzi

Pora na przyłączenie instalacji wodnej doprowadzającej wodę do zbiornika w stelażu podtynkowym. Wybieramy jeden z punktów podłączenia zaworu napełniającego wodę, który jest najbliżej punktu zasilania wodą. Dokładnie dokręcamy mufę przyłączeniową oraz wężyk doprowadzający wodę do zestawu. W stelażach podtynkowych Cersanit AQUA zbiornik ma wygodne wyprofilowanie i jest obniżony w stosunku do górnej ramy, co ułatwia wykonanie prac instalacyjnych przy podłączeniu wody.

stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Przed podłączeniem stelaża do sieci wodociągowej, należy przepłukać instalację.

Uwaga! Przed końcowym podłączeniem stelaża do instalacji wodnej, należy przepłukać rurki i wężyki doprowadzające wodę, tak aby zanieczyszczenia z instalacji wodnej nie przedostały się do wnętrza zbiornika w stelażu podtynkowym.

stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Przed wykonaniem zabudowy płytą karton-gipsową otwory w rurach doprowadzającej i odprowadzającej powinny być zabezpieczone zaślepkami.

Etap ten kończymy nakręceniem szpilek do mocowania miski zawieszanej oraz zabezpieczeniem zaślepkami otworów w rurze dopływowej oraz kolanie odpływowym.

Etap 4. Regulacja zakresów spłukiwania oraz montaż przycisku spłukującego i miski WC

W tym kroku mamy usprawnienia takie jak:

  • wygodne ustawienie oszczędnego spłukiwania bez wyjmowania zaworu spustowego
  • redukcja dynamiki wyrzutu wody w stelażu mechanicznym
  • wybór miejsca instalacji przycisku spłukującego: od przodu lub od góry w modelu AQUA 40 PNEU QF LOW

Zobacz film instruktażowy przedstawiający łatwy montaż stelaża pneumatycznego AQUA 50 PNEU QF z miską zawieszaną oraz przyciskiem spłukującym:  

Przejdźmy teraz do regulacji zakresów spłukiwanej wody. Stelaże AQUA posiadają oszczędny, dwudzielny zakres spłukiwania 2/4 L, 3/5 L lub 3/6 L. Ustawienie fabryczne o najmniejszej wartości dotyczy zestawu: stelaż + miska zawieszana wraz z technologią CERSANIT VORTEX. W pozostałych przypadkach, np. w zestawie z miską CleanOn, zawory wewnątrz zbiornika zostały ustawione fabrycznie na spłukiwanie 3/5 L. Stelaże z technologią mechaniczną wyposażone są w zawory spustowe zaopatrzone w innowacyjną regulację objętości zużywanej wody. Zmiana zakresu spłukiwania nie wymaga regulacji zaworu napełniającego – bez względu na wybraną opcję, lustro wody w zbiorniku pozostaje na tym samym poziomie. Regulacja ilości „dużej” wody odbywa się przy pomocy suwaka znajdującego się na korpusie zaworu spustowego. Przesunięcie suwaka w górę lub w dół umożliwia ustawienie zużycia wody na 4 L, 5 L lub 6 L. Regulacja ilości „małej” wody odbywa się w górnej części zaworu, gdzie umiejscowione jest pokrętło z regulacją ilości spłukiwanej wody. Pokrętło obraca się o 180° i pozwala na ustawienie objętości zużywanej wody na 2 L lub 3 L. Mechanizm regulacji „małej” wody umieszczony jest w miejscu dostępnym przez otwór rewizyjny, dzięki czemu ustawienie zakresu spłukiwania można łatwo wykonać bez konieczności wyciągania zaworu poza zbiornik.

stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Montaż pneumatycznego przycisku spłukującego jest łatwy, wystarczy podłączyć dwa wężyki doprowadzające sprężone powietrze.

Instalację przycisku spłukującego i miski zawieszanej zostawiamy na sam koniec. Elementy te podłączamy już po wykonaniu zabudowy stelaża, położeniu płytek ceramicznych i zafugowaniu.

Pamiętajmy, że wybieramy przycisk spłukujący zgodny z systemem spłukiwania w stelażu podtynkowym. Przyciski pneumatyczne np. z kolekcji ACCENTO są kompatybilne ze stelażami pneumatycznymi AQUA 50 PNEU QF lub niskimi AQUA 40 PNEU QF LOW. Przycisk mechaniczny będzie odpowiedni do połączenia ze stelażem mechanicznym AQUA 50 MECH QF.

Przed zamontowaniem przycisku spłukującego, tunel rewizyjny musimy dopasować do głębokości naszej zabudowy podtynkowej i dociąć na odpowiedniej głębokości.

stelaż podtynkowy Cersanit Aqua
Wszystkie miski zawieszane Cersanit pasują do stelaży AQUA a ich montaż jest dokładnie opisany w instrukcji.

Na koniec zostaje nam zamontowanie miski zawieszanej. Tę czynność wykonujemy zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionego produktu.

Zawsze zwracajmy uwagę na regulację zaworu spustowego i ustawienie zakresu spłukiwania. Zależy on od naszych preferencji, ale też od doboru miski zawieszanej. Wybierając miski ze spłukiwaniem wirowym, możemy ustawić oszczędne spłukiwanie na 2 i 4 litry, co pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 20 tys. litrów wody rocznie.

cersanit.com.pl

«
»

Dodaj komentarz