Jaki zasobnik c.w.u. do kotła elektrycznego?

Ogrzewanie domu przy kotła elektrycznego to rozwiązanie ekonomiczne oraz ekologiczne. Inwestorzy coraz częściej starają się połączyć oba aspekty, co sprawia, że nowe domy coraz częściej wyposażone są w instalację grzewczą opartą o kocioł elektryczny i instalację fotowoltaiczną. Czy kocioł elektryczny ogrzewa podgrzewa również wodę? Jaki zasobnik c.w.u. powinien znaleźć się w takiej instalacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jaki zasobnik c.w.u. do kotła elektrycznego?

Zbiorniki wody do kotłów elektrycznych

Kocioł elektryczny to urządzenie, które dzięki pobieraniu energii z sieci lub instalacji fotowoltaicznej jest w stanie ogrzać dom oraz zapewnić jego użytkownikom ciepłą wodę. Oczywiście niezbędna jest do tego właściwie wykonana instalacja grzewcza, a jednym z jej elementów wymiennik ciepła z wbudowaną wężownicą. Może on stanowić osobny element, który odpowiada wyłącznie za podgrzewanie ciepłej wody, ale wtedy zaleca się również instalację osobnego zbiornika buforowego. Umożliwia on zmagazynowanie ciepłej wody (np. nagrzanej w czasie obowiązywania tańszej taryfy energetycznej) i wykorzystanie jej do ogrzewania c.o. w dowolnym momencie, zgodnie z preferencjami użytkownika. 

Rozwiązaniem dedykowanym do kotłów ciepła jest zbiornik kombinowany (multiwalentny), który stanowi połączenie wymiennika c.w.u. oraz zbiornika buforowego. Urządzenie spełnia obie funkcje, czyli odpowiada za podgrzewanie ciepłej wody oraz zapewnia stabilną pracę samego kotła. Jego główna zaleta to kompaktowe wymiary, które pozwalają zaoszczędzić miejsce w kotłowni. Dzięki właściwej budowie urządzenie jest łatwe w montażu oraz pasuje do praktycznie każdej instalacji zasilanej kotłem elektrycznym.

REKLAMA

Jaki zasobnik do kotła elektrycznego?

Teoretycznie każdy zasobnik c.w.u. pełni tę samą funkcję, czyli podgrzewa wodę. W praktyce jednak jego prawidłowe działanie jest uzależnione od posiadania odpowiednich parametrów, które sprawią, że będzie pasował do danego źródła ciepła. Wymiennik ciepła znajdujący się w instalacji zasilanej kotłem elektrycznym powinien mieć trochę inne właściwości niż to samo urządzenie, które jest dedykowane do kotła na paliwo stałe. 

Moc cieplna wężownicy jest ściśle powiązana z jej powierzchnią oraz temperaturą wody, którą jest zasilana. W związku z tym, że kocioł elektryczny pozwala uzyskać niższą temperaturę czynnika niż kocioł na paliwo stałe, uzyskanie tej samej mocy cieplnej wymaga zastosowania większej wężownicy. W innym przypadku nie będzie ona w stanie oddać wodzie znajdującej się w zasobniku całego ciepła, które uzyskał kocioł elektryczny pracujący z maksymalną mocą. W efekcie kocioł wyłączy się w skutek nadmiernego wzrostu temperatury „powrotu”, mimo iż woda w zasobniku nie nagrzeje się do oczekiwanej temperatury.

W przypadku instalacji zasilanej kotłem elektrycznym dobrym rozwiązaniem jest pionowy zbiornik c.w.u., który posiada wężownicę w dolnej części. Ogranicza to tzw. martwą strefę, która znajduje się poniżej wężownicy, przez co jest najsłabiej nagrzana. W tego typu zbiorniku dopływ zimnej wody znajduje się na dole, a ciepła jest czerpana z góry, co odpowiada prawom fizyki mówiącym, że zmieniająca się gęstość ogrzanej wody wypiera ją do góry.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zbiornika c.w.u do kotła elektrycznego?

Wybierając zbiornik c.w.u do kotła elektrycznego, oprócz aspektów poruszonych w poprzednim akapicie, warto zwrócić uwagę na jakość i precyzję wykonania danego urządzenia. Powinno być ono wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz posiadać co najmniej pięcioletnią gwarancję producenta. Dobrą praktyką jest zakup u renomowanego producenta, którego marka jest gwarancją najwyższej jakości wykonania oraz zastosowania właściwych materiałów i nowoczesnych technologii. Taką firmą jest Kospel, który od 30 lat produkuje urządzenia do instalacji grzewczych, m.in. zasobniki c.w.u. i zbiorniki buforowe dedykowane dla kotłów elektrycznych. Katalog produktów oraz szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej firmy: https://kospel.pl/pl/produkty/3-wymienniki-i-zasobniki-cwu.html.

Ogrzewanie kotłem elektrycznym poza oszczędnością oraz ochroną środowiska wyróżnia się również dużym komfortem użytkowania instalacji. Dobrze wykonana jest praktycznie bezawaryjna i bezobsługowa, w związku z czym już na etapie jej projektowania i montażu warto zadbać o elementy cechujące się najwyższą jakością i odpowiednimi parametrami.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze