Kiedy istnieje obowiązek instalacji drabin ewakuacyjnych i jak zrobić do prawidłowo?

Drabiny ewakuacyjne znajdują zastosowanie w rozmaitych magazynach, halach i budynkach przemysłowych. Ich obecność jest szczególnie istotna zwłaszcza wówczas, gdy trzeba przeprowadzić sprawną ewakuację na wyższe kondygnacje budynku w związku z wystąpieniem niebezpiecznego pożaru. Kiedy istnieje obowiązek instalacji drabin ewakuacyjnych? Szczegółowo odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Kiedy istnieje obowiązek instalacji drabin ewakuacyjnych i jak zrobić do prawidłowo?

Czym jest drabina ewakuacyjna?

Drabina ewakuacyjna to określenie dla specjalnego rodzaju konstrukcji składającej się z modułów o zróżnicowanej ilości. W zależności od warunków technicznych w danym pomieszczeniu dostosowywana jest liczba modułów w danej drabinie ewakuacyjnej. 

Drabiny ewakuacyjne pionowane są mocowane na stałe. Na rynku znajdziemy także drabiny ewakuacyjne z koszem ochronnym, które są bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Warto nadmienić, że omawiany rodzaj urządzeń musi koniecznie spełniać konkretne wytyczne wskazane w określonych przepisach prawnych. Jest to istotne ze względów bezpieczeństwa. 

REKLAMA

Drabina ewakuacyjna służy przede wszystkim do szybkiego i sprawnego przeprowadzenia ewakuacji. Urządzenia tego typu przydają się zwłaszcza wtedy, gdy ewakuacja schodami nie jest możliwa w związku z wybuchem pożaru, zaś ogień rozprzestrzenia się w bardzo szybkim czasie. Wiele firm kupuje drabiny ewakuacyjne także po to, by wykorzystywać je w trakcie realizowania klasycznych prac konserwacyjnych na dachu budynku. 

Kiedy istnieje obowiązek instalacji drabin ewakuacyjnych? Wyjaśniamy!

To, kiedy instalacja drabiny ewakuacyjnej jest obowiązkiem właściciela danego budynku, jest bardzo dokładnie określone w polskich przepisach. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Z przywołanego dokumentu prawnego wynika, że drabina ewakuacyjna musi być zamocowana w budynku na stałe w określonym przypadku – mianowicie wtedy, gdy budynek jest wyposażony w minimum dwie kondygnacje naziemne.

Co zrobić, by mieć pewność, że drabina ewakuacyjna będzie zamontowana w sposób prawidłowy? Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie montażu tego urządzenia już w trakcie przygotowywania projektu danego budynku. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczne środki finansowe. Montaż drabiny dobrze jest powierzyć wyspecjalizowanej firmie – wówczas będziemy mieć gwarancję, że została ona zamocowana zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. 

Kosz ochronny w drabinie ewakuacyjnej – co warto wiedzieć?

Czy drabina ewakuacyjna musi być zawsze wyposażona w kosz ochronny? Tylko wtedy, gdy długość ciągu drabiny jest większa niż 3 metry. Kosz ochronny zapewnia ochronę przed wypadnięciem z drabiny, na przykład z powodu nagłej utraty równowagi w związku z pośliźnięciem się. 

Średnica kosza ochronnego powinna wynosić pomiędzy 700 a 800 mm, zaś rozstaw obręczy nie może być większy niż 0,8 m. Piniowe pręty muszą być umieszczane nie rzadziej niż co 0,3 m.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *