Kiedy warto zdecydować się na piec na pellet?

Piece centralnego ogrzewania zasilane pelletem nie są już rynkową egzotyką. Coraz więcej właścicieli i zarządców budynków wybiera je, jako alternatywę dla kotłów węglowych. Pellet jest paliwem ekologicznym, jego spalanie w przystosowanym do tego piecu ma praktycznie neutralny wpływ na środowisko, ale nie zapominajmy również o korzyściach dla inwestora: rozsądnych kosztach eksploatacji oraz wysokim komforcie użytkowania systemu grzewczego. W naszym artykule omawiamy typowe sytuacje, w których warto zdecydować się właśnie na piec na pellet.

Kiedy warto zdecydować się na piec na pellet?

Brak dostępu do sieci gazowej

W przypadku budynków, które mogą zostać podłączone do sieci gazu ziemnego, wybór systemu ogrzewania wydaje się być prosty. Nie wszyscy jednak mają ten luksus – szacuje się, że się dopiero na koniec 2022 roku dostęp do gazu będzie mieć 90 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju.

Jeśli inwestor nie korzysta z gazu ziemnego do ogrzewania budynku, a nie stać go też na zakup bardzo kosztownej pompy ciepła, to wybór sprowadza się wyłącznie do kotłów na paliwo stałe. Piec na pellet jest o wiele lepszym wyborem niż węglowy pod względem wygody użytkowania, ekologiczności, a koszty jego eksploatacji wcale nie są znacząco wyższe.

REKLAMA

Modernizacja starej kotłowni węglowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do końca 2024 roku właściciele indywidualnych kotłowni mają czas na wymianę starych kotłów na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów tzw. Ekoprojektu (czyli nie są kotłami 5 klasy). Na szczęście można uzyskać na ten cel dotację np. z rządowego programu „Czyste Powietrze” – swoje programy prowadzą również niektóre gminy.

Decydując się na wymianę kotła węglowego warto postawić właśnie na nowoczesny piec na pellet 5 klasy, który nie spowoduje drastycznego podwyższenia kosztów ogrzewania, natomiast będzie dużo wygodniejszy w użytkowaniu.

Brak czasu na obsługę urządzenia grzewczego

Wielką zaletą współczesnych pieców na pellet jest to, że łączą one w sobie relatywnie niskie koszty eksploatacji z wysokim komfortem. Mówimy tutaj o urządzeniach, które nie wymagają bieżącej obsługi ze strony użytkownika. Sprowadza się ona w zasadzie tylko do okresowego uzupełniania paliwa w zasobniku oraz wybierania niewielkiej ilości popiołu (który można wykorzystać, jako nawóz).

Nie bez znaczenia jest również to, że piece na pellet nie generują takiego zapylenia, jak urządzenia węglowe. Pozwala to utrzymać czystość czy to w kotłowni, czy w salonie, w zależności od tego, na jaki rodzaj pieca ostatecznie się zdecydujemy.

Dostęp do pelletu dobrej jakości w atrakcyjnej cenie

Warunkiem opłacalności korzystania z systemu grzewczego opartego na pellecie jest bezproblemowy dostęp do paliwa charakteryzującego się wysoką jakością (czystość, śladowa zawartość popiołu), a przy tym oferowanego w dobrej cenie.

Jeśli więc wiesz, że w Twojej okolicy działa sprawdzony producent dobrze ocenianego pelletu, to wybór urządzenia grzewczego zasilanego tym paliwem jest naturalną decyzją. Zyskasz nie tylko niedrogie i niekłopotliwe źródło ogrzewania, ale także przyczynisz się do ograniczenia emisji szkodliwych spalin do atmosfery.

Piece na pellet oraz kotły centralnego ogrzewania zasilane tym paliwem są dostępne w ofercie Biooze. Marka specjalizuje się w sprzedaży ekologicznych źródeł ciepła czołowych producentów, takich jak Ambiente e Calore, La Nordica czy Piazzetta.

Biooze dostarcza kotły i piece na pellet na potrzeby klientów indywidualnych, wspólnot mieszkaniowych, budynków wielkopowierzchniowych, firm, a także zaopatruje w nie hurtownie instalacyjne i profesjonalnych instalatorów. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej https://biooze.pl/.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *