Kilka słów o przekaźnikach …

Jednym z najbardziej popularnych urządzeń wykorzystywanym w szafie sterowniczej jest przekaźnik. Jest to element wyposażenia, którego podstawowym zadaniem jest przekazywanie energii elektrycznej. Wyróżniamy wiele typów przekaźników.

Kilka słów o przekaźnikach …

Do najpopularniejszych należą:

  • przekaźniki elektromagnetyczne,
  • przekaźniki czasowe,
  • przekaźniki bezpieczeństwa,
  • przekaźniki mono- i bistabilne,
  • przekaźniki polaryzowane,
  • przekaźniki statyczne,
  • przekaźniki priorytetowe.

W tym artykule skupimy się w sposób szczególny na 3 pierwszych rodzajach przekaźnika – bezpieczeństwa, czasowym oraz elektromagnetycznym.   

REKLAMA

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przekaźników oraz poznać szeroką ofertę produktów najwyższej jakości w rozsądnej cenie, to zapraszam do zapoznania się z Elektrogiełdą (https://elektrogielda.com/49812-przekazniki) – firmą, która po latach pracy w sklepach stacjonarnych uruchomiła swoją platformę internetową! Lata doświadczenia, profesjonalizm, wysoka jakość produktów i doradztwa gwarantuje zadowolenie. Wybierz produkt idealny dla siebie – przekaźnik 5V, przekaźnik 12V, przekaźnik 24V, przekaźnik 230V – na Elektrogielda.com znajdziesz wszystko czego potrzebujesz! 

Czym charakteryzują się przekaźniki bezpieczeństwa?

Przekaźniki bezpieczeństwa wyposażone są w układ mikroprocesorowy i minimum dwa wewnętrzne przekaźniki. Charakteryzują się kompaktową budową oraz wysoką niezawodnością, co sprawia, że są powszechnie stosowane w maszynach. Przekaźniki bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, stanowią ważne elementy w zapewnieniu bezpieczeństwa danego urządzenia, stanowiąc często trzon systemów bezpieczeństwa. Ten rodzaj przekaźników odłącza zasilanie w momencie wystąpienia stanu zagrożenia. 

Wśród przekaźników bezpieczeństwa wyróżniamy urządzenia jedno- i wielofunkcyjne. Urządzenia wielofunkcyjne pozwalają na monitorowanie do 3 funkcji bezpieczeństwa. Co oznacza to w praktyce? Produkty takie prócz podstawowych funkcji, jakimi jest zatrzymanie awaryjne i blokada zamków ryglowanych, dają także możliwość monitorowania kurtyny świetlnej, wyłącznika magnetycznego czy mat bezpieczeństwa. 

Przekaźniki bezpieczeństwa z powodzeniem sprawdzą się przy:

  • kontroli granic bezpieczeństwa, 
  • kontroli dostępu do stref niebezpiecznych,
  • kontroli /ograniczeniu prędkości elementów ruchomych
  • oraz nadzorze obwodów zatrzymania awaryjnego.

Gdzie znajdzie zastosowanie przekaźnik czasowy?

Przekaźniki czasowe są urządzeniami cieszącymi się coraz większą popularnością. Są chętnie stosowane w różnych obszarach automatyki. Przekaźnik czasowy realizuje rolę sterowania w zadanym czasie. Uwzględniając typ przekaźnika możemy wyróżnić urządzenia, które mogą spełnić rolę opóźnionego załączania, opóźnionego wyłączania albo obie te funkcje jednocześnie. 

Przekaźniki czasowe wykorzystywane są do wielu różnych zastosowań, między innymi w automatyce przemysłowej, do budowy maszyn, w sygnalizacji świetlnej, systemach wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia klatek czy ogrzewania. 

Z uwagi na pełnione funkcje, możemy wyróżnić między innymi przekaźniki czasowe:

  • jednofunkcyjne,
  • dwufunkcyjne
  • oraz wielofunkcyjne. 

Jak sama nazwa podpowiada przekaźniki jednofunkcyjne realizują tylko jedną funkcję i analogicznie dwufunkcyjne – dwie. Urządzenia wielofunkcyjne wykorzystywane są głównie w układach automatyki w energetyce i przemyśle. 

Rola przekaźników czasowych sprowadza się do sterowania czasowego w układach zasilania, układach automatyki domowej oraz przemysłowej.

Przekaźnik elektromagnetyczny – krótka charakterystyka

Przekaźniki elektromagnetyczne posiadają szeroki zakres zastosowania. Do działania wykorzystują pole magnetyczne, pojawiające się, gdy prąd elektryczny przepływa przez uzwojenie cewki. Pod wpływem napięcia – cewka wykazuje cechy elektromagnesu oraz przyciąga styk roboczy. Przekaźniki elektromagnetyczne umożliwiają bezpieczne sterowanie systemami wentylacji, ogrzewania, układami sterowania i obwodami oświetlenia. Przekaźniki mogą zmienić stan obwodu głównego przy użyciu obwodu sterującego. 

Możemy wyróżnić:

  • styki zwierne (przekaźnik NO), 
  • styki rozwierne (przekaźnik NC) 
  • oraz przełączne (NO/NC).

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze