Klimatyzatory zamiast grzejników? Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Klimatyzacja zwykle kojarzona jest funkcją chłodzenia w trakcie letnich upałów. Z powodzeniem może jednak służyć także do celów grzewczych. Pompa ciepła typu powietrze-powietrze to bowiem nic innego jak właśnie inna nazwa klimatyzatora. A przecież technologia pomp ciepła ma już we współczesnej technice grzewczej silną pozycję i cały czas dynamicznie się rozwija. Aby przybliżyć możliwości grzewcze klimatyzacji, z pomocą przychodzą eksperci z firmy Saunier Duval.

Klimatyzator ścienny VivAir Saunier Duval

Z tekstu dowiesz się:

  • co można zyskać dzięki zastosowaniu klimatyzatorów jako urządzeń grzewczych,
  • jakie są podstawowe wymagania montażowe klimatyzacji,
  • na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora grzewczo-chłodzącego.

Praca klimatyzatora, zarówno w funkcji chłodzenia, jak i grzania, jest możliwa dzięki odwracalnemu obiegowi termodynamicznemu, który stanowi podstawę działania tej gamy urządzeń. Wykorzystywanie funkcji grzewczej klimatyzatorów ma swoje szczególne uzasadnienie w przypadku niedużych, dobrze zaizolowanych obiektów, np. w mieszkaniach typu kawalerka, w warsztatach, małych obiektach handlowo-usługowych oraz w domkach letniskowych. Klimatyzatory mogą także służyć jako awaryjne, zastępcze źródło ciepła w innych przypadkach.

REKLAMA

Klimatyzatory jako urządzenia grzewcze – zalety zastosowania

Poznaj najważniejsze zalety klimatyzatorów.

  • Niski koszt inwestycyjny, na który składa się niska cena samych urządzeń, a także brak konieczności posiadania kosztownej instalacji centralnego ogrzewania.
  • Wygoda zastosowania w przypadku miejsc okresowo niezamieszkałych – brak wodnej instalacji centralnego ogrzewania oznacza brak konieczności zabezpieczenia instalacji przed wpływem niskich temperatur.
  • Uniwersalność, dzięki której urządzenie może zapewniać komfortową temperaturę zarówno latem, jak i podczas zimy.
  • Możliwość łatwej adaptacji w już wybudowanych budynkach – klimatyzatory do mieszkania czy do domu nie wymagają podłączenia do sieci gazowniczej, osobnej kotłowni ani komina.
  • Wygoda i prostota obsługi dzięki sterowaniu opartemu najczęściej na poręcznym pilocie.
  • Stosunkowo niski koszt eksploatacji, mniejszy niż w przypadku kotłów lub grzejników elektrycznych. W przeciwieństwie do nich klimatyzatory posiadają wysoką sprawność. Ich współczynnik sezonowej efektywności energetycznej SCOP może osiągać wartość 4 (np. w klimatyzatorach Saunier Duval z serii VivAir SDH 19).

Aby zapewnić budynkowi dostęp do ciepłej wody użytkowej, warto zastosować dodatkowo gazowe podgrzewacze wody.

Montaż klimatyzatora – czy jest problematyczny?

W najprostszym wariancie układ klimatyzacji składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna może być zamontowana zarówno na elewacji, jak i w pozycji stojącej na podłożu. Należy jednak zapewnić jej odpływ skroplin, które są generowane podczas pracy.

Jednostka wewnętrzna najczęściej montowana jest jako klimatyzator naścienny, w pobliżu sufitu. Obie jednostki połączone są ze sobą dwoma miedzianymi rurami w izolacji, czyli tzw. linią chłodniczą, oraz przewodem elektrycznym. Przewód należy również doprowadzić do jednostki zewnętrznej. Jak widać, łatwość adaptacji i niskie koszty inwestycyjne wynikają właśnie z nieskomplikowanego montażu.

Istnieją również bardziej zaawansowane systemy typu multi-split, gdzie jedna jednostka zewnętrzna może zostać podłączona do kilku jednostek wewnętrznych. Firma Saunier Duval dysponuje w swojej ofercie obydwoma wariantami systemów, zarówno mono, jak i multi-split, pracującymi z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32.

Jak wybrać optymalny klimatyzator grzewczo-chłodzący?

Dobór klimatyzatora, tak jak dobór każdego urządzenia grzewczo-chłodzącego, powinien być poprzedzony odpowiednimi obliczeniami uwzględniającymi technologię budowy budynku, w tym rodzaj jego izolacji, wentylacji, metraż, wymiary przeszkleń itp. Jeśli jednak jesteśmy na wstępnym etapie doboru, możemy w dużym przybliżeniu przyjąć jako punkt odniesienia wartość zapotrzebowania rzędu 100 W/m2.

Klimatyzacja domowa posiada temperaturowy zakres pracy. Dla celów grzewczych odpowiednie będą urządzenia, których dolna granica wynosi -15℃ (lub mniej). Warto również zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej urządzenia, która jest wskazana na obowiązkowo przypisanej do niego etykiecie ErP.

Nie mniej istotne są specjalne funkcje, jakie jest w stanie zaoferować nam dany klimatyzator. Mogą one zarówno zwiększać komfort użytkownika, jak i chronić jego budżet przed nadmiernymi wydatkami. Klimatyzatory Saunier Duval z serii VivAir SDH 19 posiadają takie funkcje jak:

  • I FEEL, czyli termostat wbudowany w pilocie. Dzięki temu system pracuje dokładnie według temperatury zmierzonej w miejscu obecności użytkownika, np. przy fotelu, zamiast w niereprezentatywnym miejscu na ścianie.
  • Funkcja SLEEP. Dzięki niej w trybie chłodzenia i usuwania wilgoci temperatura automatycznie wzrośnie w ciągu 2 godzin o 2℃. W trybie grzania temperatura spadnie natomiast w tym samym czasie o 2℃.

Ważną funkcją związaną z trybem grzania jest także ochrona przed zamarzaniem TEMP+CLOCK. Dzięki niej urządzenie samoczynnie uruchomi się w tym trybie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 8℃.

Klimatyzatory to dobry sposób na zapewnienie komfortowej temperatury we wnętrzu zarówno latem, jak i zimą. Sprawdź ofertę nowoczesnych klimatyzatorów Saunier Duval i zdecyduj się na tę metodę ogrzewania pomieszczeń.

Artykuł zewnętrzny

«
»

Dodaj komentarz