Schroniska górskie kojarzą nam się z relaksem i symbiozą z naturą. Miłośnikom ekologi szczególnie miło będzie zawitać do jednego z najstarszych schronisk w Polsce, karkonoskiej Samotni, bowiem dostępna w nim ciepła woda przygotowywana jest za pomocą kolektorów słonecznych. Na schroniska zainstalowanych jest szesnaście kolektorów słonecznych marki Buderus.

Decyzja o modernizacji bazującego na niskowydajnych kotłach węglowych systemu grzewczego Samotni zapadła w PTTK już w 2008 roku. Głównym celem była redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Nie bez znaczenia był również aspekt ekonomiczny, czyli zmniejszenie kosztów pozyskania c.w.u.
Działający obecnie w Samotni system solarny opiera się na produktach marki Buderus: 16 płaskich kolektorach słonecznych Logasol SKN 3.0, dwuwężownicowym podgrzewaczu Logalux SM500 i zasobniku buforowym Logalux PL1500. System wykorzystuje nie tylko promienie słoneczne docierające bezpośrednio na liczącą aż 36 m2 powierzchnię czynną kolektorów, ale także promieniowanie rozproszone i odbite.
REKLAMA
Podstawowym zadaniem systemu solarnego w Samotni jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Jego realizacja możliwa jest dzięki zastosowaniu dwuwężownicowego podgrzewacza. Wnętrze podgrzewacza zabezpieczono przed korozją specjalną glazurą termiczną (DUOCLEAN MKT). Z kolei dzięki dodaniu do instalacji zasobnika buforowego, możliwe jest gromadzenie nadmiaru podgrzanej wody i wspomaganie przez nią centralnego ogrzewania.
Zainstalowane na dachu Samotni kolektory Logasol SKN są wyjątkowo lekkie i łatwe w montażu. Ich ogromną zaletą jest także wytrzymała konstrukcja, a przez to wydajna praca przez wiele lat.
Źródło: Bosch
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.