Komfortowa łazienka dla seniora z produktami firmy Viega – usuwanie barier dzięki właściwym rozwiązaniom sanitarnym

Wielu seniorów pragnie jak najdłużej prowadzić samodzielne życie we własnym domu. Często wymaga to odpowiedniego przystosowania pomieszczeń, ze szczególnym naciskiem na łazienkę bez barier. Dostawcy rozwiązań sanitarnych wychodzą naprzeciw tym potrzebom, oferując nowoczesne produkty, pozwalające zaprojektować funkcjonalną i komfortową łazienkę dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Komfortowa łazienka dla seniora z produktami firmy Viega
Łazienki bez barier pozwalają osobom starszym i wymagającym opieki dłużej prowadzić samodzielne życie we własnym domu. Viega oferuje szereg rozwiązań sanitarnych, umożliwiających funkcjonalną aranżację takiego pomieszczenia.

Ze względu na procesy demograficzne, liczba ludzi starszych i wymagających opieki cały czas rośnie. Według prognoz GUS, w 2050 roku osoby w wieku powyżej 60 lat będą stanowiły około 40% ogółu ludności Polski. Stawia to przed społeczeństwem liczne wyzwania, związane z zapewnieniem seniorom jak najlepszych warunków życia.
Jedną z kluczowych kwestii może być przemyślana modernizacja domowej łazienki. Typowe zmiany dotyczą przede wszystkim odpowiednich rozwiązań sanitarnych, na przykład montażu prysznica z odpływem na poziomie posadzki, czy dostosowania wysokości zawieszenia miski ustępowej i umywalki. W niektórych przypadkach pomaga to uniknąć konieczności przeprowadzki do domu opieki lub znacznie ją opóźnić.

Wygodna i bezpieczna strefa prysznica

Jeśli tylko jest to możliwe, przy projektowaniu łazienki dla seniora należy postawić na prysznic z odpływem liniowym zamiast tradycyjnego brodzika. W ten sposób od razu usuwamy barierę w postaci niewygodnego progu, poprawiając komfort i bezpieczeństwo. Powinniśmy przy tym pamiętać o zapewnieniu wystarczającej przestrzeni dla wózka inwalidzkiego i ewentualnego opiekuna pomagającego podczas kąpieli. Odpływy liniowe Advantix Vario można zainstalować bezpośrednio przy ścianie lub w samej ścianie, co pozwala na swobodne wykorzystywanie całej strefy prysznica. Ponadto model ten przekonuje minimalistycznym designem, a ruszt o szerokości zaledwie czterech milimetrów umożliwia harmonijną integrację z płytkami podłogowymi. W przypadku wersji ściennej Advantix Vario, głębokość montażowa wynosi jedynie 25 milimetrów.

REKLAMA

W razie potrzeby strefę prysznica możemy oddzielić od reszty pomieszczenia zasłoną. Zapewnia to praktyczną ochronę przed rozpryskiwaniem wody, a jednocześnie nie utrudnia w żaden sposób dostępu do prysznica.

Wygodnym rozwiązaniem jest przymocowane do ściany składane siedzisko oraz dodatkowa ławka, która może być używana również jako miejsce do przechowywania akcesoriów.

Komfortowa łazienka dla seniora z produktami firmy Viega
Prysznic bez brodzika powinien być standardem w łazience bez barier. Najlepszym rozwiązaniem jest odpływ liniowy, pozwalający korzystać z całej strefy natrysku bez żadnych ograniczeń. W tym przypadku zastosowano model Advantix Vario firmy Viega.

Indywidualny projekt z systemem podtynkowym Prevista

Nowoczesne systemy podtynkowe ułatwiają funkcjonalną aranżację wnętrza łazienki oraz przystosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Stelaż do WC z serii Prevista Dry pozwala na prostą regulację wysokości zawieszenia miski ustępowej podczas montażu w zakresie od 41 do 47 cm.
Warto pamiętać, że seniorom zdecydowanie wygodniej korzysta się z toalety umieszczonej wyżej.

Dużym ułatwieniem dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową są uchwyty na zawiasach po obu stronach WC. Powinny one być bezpiecznie przymocowane, najlepiej do drewnianych paneli zamontowanych za płytkami ściennymi.
Dlatego szeroka oferta stelaży Viega Prevista Dry obejmuje również specjalny model ze zintegrowanymi drewnianymi elementami do instalacji uchwytów dla niepełnosprawnych.

Na rynku dostępne są także przyciski uruchamiające do WC, wyposażone w rozwiązania zapewniające większy komfort starszym użytkownikom. Model Visign for More 200 do zdalnego spłukiwania firmy Viega  przekonuje unikalnym designem, małymi wymiarami i wysoką jakością wykonania. Aby zagwarantować maksymalną wygodę, instalujemy go na przykład na ścianie obok WC. Dla uzyskania najlepszego efektu można zastosować w łazience również klasyczny przycisk Visign for More 200 (widoczny na zdjęciu), za którym znajduje się otwór rewizyjny do spłuczki. Istnieje też możliwość zastosowania przycisków sterowanych sygnałem radiowym, montowanych bezpośrednio na uchwytach dla niepełnosprawnych.

Łatwy dostęp do umywalki

Swobodne korzystanie z umywalki to jeden z kluczowych warunków, umożliwiających osobie starszej samodzielne funkcjonowanie we własnym domu.
Wysokość umywalki montowanej na stelażu Prevista Dry regulujemy w kilku prostych krokach. Firma Viega opracowała w tym celu specjalne zaciski z szybką blokadą, które pozwalają na precyzyjne ustawienie przyłącza wody i odpływu.
Dzięki temu możemy łatwo dopasować odpowiednią wysokość umywalki dla osoby poruszającej się na wózku. W połączeniu z uchylnym lustrem, baterią z wydłużonym uchwytem i praktyczną szyną na akcesoria, takie jak mydło czy ręcznik, zapewnia to komfortowe warunki do samodzielnego utrzymywania higieny osobistej.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *