Coraz więcej konsumentów w Polsce decyduje się na wybór pompy ciepła szukając najlepszego rozwiązania dla zapewnienia niskich kosztów ogrzewania i komfortu cieplnego w swoim domu.
Świadczyć o tym mogą wyniki badań rynku pomp ciepła przeprowadzone niedawno przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
W 2012 roku rynek pomp ciepła wzrósł o 20% (w stosunku do 2011 roku). Co więcej, rynek i zainteresowanie technologią systematycznie rośnie, mimo braku wsparcia finansowego, które zapewniane jest innym rozwiązaniom OZE. Aby ułatwić zainteresowanym znalezienie informacji o możliwościach wsparcia finansowego dla osób decydujących się na zakup pompy ciepła, PORTPC rozbudowała swoją stronę internetową o nowy dział „Dofinansowania”. Na stronie stowarzyszenia znajdują się wskazówki gdzie należy szukać wsparcia – regionalne programy operacyjne, WFOŚiGW oraz NFOŚiGW. Informacje o dofinansowaniu pomp ciepła będą aktualizowana na bieżąco.
Pompy ciepła, które według Dyrektywy 2009/28/WE uznane zostały za urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, to doskonałe rozwiązanie dla zastąpienia systemu grzewczego budynku opartego na paliwach konwencjonalnych. Warto wspomnieć, że uchwalona na początku marca przez Komisję Europejską decyzja 2013/114/ UE o sposobie obliczania energii ze źródeł odnawialnych, przekazywanej przez pompy ciepła, pokazuje, że znaczna część energii, przekazywana przez pompy ciepła, których współczynnik SPF wynosi przynajmniej 2,5, jest energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.
Porównując pompy ciepła z jakąkolwiek technologią korzystającą z OZE (np. termicznymi kolektorami słonecznymi, panelami fotowoltaicznymi) statystyczne ilości energii z OZE dla pomp ciepła są od 2 do 5 razy większe niż ilości OZE pochodzące z innych, mocno wspieranych obecnie technologii. (odnosząc to do nakładów inwestycyjnych).
Źródło: PORT PC
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.