Kurki kulowe Herz

Kurki kulowe, zwane też zaworami kulowymi, służą przede wszystkim do odcinania przepływu czynnika. Mogą jednak służyć także do regulacji przepływu. W takiej sytuacji są to specjalnie przystosowane urządzenia, z odpowiednio ukształtowanym elementem regulacyjnym (odpowiednio wyciętą kulą i/lub gniazdem) oraz podziałką regulacyjną.

Regulacyjny kurek kulowy
Regulacyjny kurek kulowy
Regulacyjny kurek kulowy
Regulacyjny kurek kulowy

Urządzenia te są powszechnie stosowane w instalacjach wodnych i gazowych, w tym w instalacjach ogrzewczych, ciepłej wody użytkowej i wody zimnej. Rozpiętość średnic nominalnych wersji seryjnie produkowanych jest bardzo szeroka, bo od DN8 do DN800 i więcej. Szeroka jest również oferta w zakresie rodzaju przyłączy, materiałów, z jakich są wykonane, ciśnień i temperatur pracy, rodzaju i kształtu rączek, itp. Kurki kulowe mogą być napędzane ręcznie, lub przez specjalne napędy, np. elektryczne. Konstrukcja takiego kurka jest dość prosta. Wewnątrz korpusu znajduje się wydrążona kula (stąd też nazwa tego typu zaworu). Kanałem tym przepływa czynnik, więc w zależności od ustawienia tego kanału (obrotu kuli) względem gniazda, ustawić można przepływ czynnika. Jednak dla kurków nieprzystosowanych do regulacji przepływu, zaleca się ustawienia w skrajnych pozycjach – albo jako zamknięte, prostopadle do korpusu, albo jako całkowicie otwarte, równolegle do korpusu. Zmiana tego ustawienia realizowana jest przez obrót kuli o ok. 90 stopni. Między innymi z tego powodu oraz z uwagi na prostotę prostotę budowy, zawory te bardzo rozpowszechniły się i są najczęściej stosowanymi urządzeniami do odcinania przepływu czynnika.

Kurek kulowy z wyniesioną dźwignią i termometrem
Kurek kulowy z wyniesioną dźwignią i termometrem
kurek kulowy z przyłączem zaprasowywanym
Kurek kulowy z przyłączem zaprasowywanym

W ofercie firmy Herz znaleźć można kurki kulowe dedykowane do instalacji przesyłających czynnik/wodę nieprzeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz serie dedykowane do takich zastosowań. Wśród ogromnej różnorodności i wśród wielu dostawców tego typu produktów, Herz wyróżnia się m.in. modelami z przedłużonym trzpieniem rączki, pozwalającym w całości zaizolować cieplnie zawór. Dostępne są również modele z wbudowanymi termometrami, co również nie jest powszechnie spotykanym rozwiązaniem na rynku. Oprócz tego wybierać można spośród modeli z przyłączami zaprasowywanymi, gwintowanymi wewnętrznymi i zewnętrznymi w różnych kombinacjach, z dodatkowymi, zintegrowanymi zaworami spustowymi, z przyłączami do ciepłomierza, z dodatkowymi, zintegrowanymi zaworami zwrotnymi, z półśrubunkiem do pompy, itp. Przy wyborze tego typu produktu warto zwrócić się w stronę wyrobów markowych i o wysokiej jakości. Od nich bowiem często zależy bezawaryjność i długowieczność instalacji. Na zdjęciach pokazano wybrane modele kurków kulowych z oferty firmy Herz.

REKLAMA

Herz Armatura i Systemy Grzewcze Sp. z o.o.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *