Lustro weneckie – wady i zalety

Lustro weneckie to specjalny typ szkła z jednostronnym efektem lustra, które powszechnie wykorzystuje się w roli szyb okiennych chroniących prywatność. Ze względu na swoje właściwości znajduje także zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz i budynkach użyteczności publicznej.

lustro weneckie wady i zalety 1024x682 - Lustro weneckie – wady i zalety

Za pomocą lustra weneckiego można w ciekawy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Zależnie od oświetlenia w różnych miejscach mieszkania można osiągnąć zupełnie inne efekty wizualne.

Na jakiej zasadzie działa lustro weneckie?

Lustro weneckie, nazywane także fenickim, to rodzaj szkła, którego wygląd zależy od efektów oświetleniowych. Przykładem takiego materiału jest szkło Mirastar produkowane przez Saint-Gobain. Powierzchnię przeziernej tafli pokrywa się cienką warstwą czystego chromu, który w znacznym stopniu odbija światło – podobnie jak lustro. W ten sposób z jednej strony szyby można uzyskać efekt lustra, a z drugiej mieć podgląd na inne pomieszczenie lub na zewnątrz budynku. Szyba tego typu sprawdza się w pokojach przesłuchań, sklepach, bankach i innych miejscach, w których pożądana jest funkcja swobodnej obserwacji pomieszczenia bez ryzyka bycia zauważonym.

Lustro weneckie – zalety

Lustro weneckie to idealny sposób na zwiększenie prywatności przy jednoczesnym zachowaniu dopływu dziennego światła. W prywatnych budynkach dość często stosuje się je w miejscach, gdzie występuje gęsta zabudowa. Aby uniknąć spojrzeń wścibskich sąsiadów, można wstawić szyby z efektem lustra, które skutecznie uniemożliwią zaglądanie do wnętrza mieszkania. Lustro weneckie sprawdza się także jako przeszklenie w drzwiach wejściowych, a w budynkach biurowych stosowane jest do fasad budynków. Z zewnątrz widoczne jest lustro odbijające obraz otoczenia, zaś z drugiej strony można bez problemu wyjrzeć na zewnątrz. Szyba pokryta czystym chromem sprawdzi się także do tworzenia oryginalnych aranżacji w nowoczesnych mieszkaniach – za jej pomocą można wydzielić strefę kąpielową w łazience bądź optycznie oddzielić domowe biuro od salonu lub sypialni. Panele ścienne z lustra weneckiego optycznie powiększą przestrzeń. Mogą być zastosowane także do wykonania drzwi szaf przesuwnych, kredensów czy szafek, co gwarantuje ciekawą grę światłem.

reklama

Lustro weneckie – wady

Lustro weneckie ma także pewne wady. Aby zachować właściwości tego materiału, trzeba pamiętać o różnicy w oświetleniu pomieszczeń. Przestrzeń obserwowana musi być oświetlona mocniej – w przeciwnym razie pomieszczenie, które miało zostać ukryte przed spojrzeniami, zostanie wyeksponowane. W praktyce oznacza to, że jeśli nocą zaświecimy światła w domu z szybami z lustra weneckiego, wnętrze będzie doskonale widoczne dla sąsiadów. Trzeba więc zadbać o inny rodzaj ochrony przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów – na przykład zasłony lub rolety. Wadą lustra weneckiego jest obniżenie przepuszczalności światła – wnętrze za taką szybą może stać się nieco zbyt ciemne i nieprzyjazne.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKotłownie na pellet – schemat pomieszczenia
Następny artykułCzystsze powietrze od GREE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here