Młot udarowy dla profesjonalisty. Jak wybrać model dla siebie?

Jeśli przymierzasz się do szeroko pojętych robót, w tym chociażby skuwania nawierzchni, młot udarowy będzie kluczowy dla ich przebiegu. Jak zatem wybrać odpowiedni model dla siebie?

Młot udarowy dla profesjonalisty. Jak wybrać model dla siebie?

Młot udarowy jest niemal zawsze obecny na placach budowy czy w czasie remontu. Zależnie jednak od tego, w jaki sposób będzie wykorzystywany, stosuje się nieco inne nazewnictwo. Choć młotowiertarki i młoty udarowe łączy teoretycznie wszystko, w praktyce dzieli je moc graniczna, jaką jest 600 W. Powyżej tej wartości mówimy o młotach udarowych, które sprawdzą się w nawet najtrudniejszych warunkach i przy najtwardszych materiałach.

Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze tego typu sprzętu?

Siła udaru

Im większa siła udaru, tym łatwiej wykonamy trudniejsze prace, takie jak wyburzenia czy dłutowanie betonu. W tańszych młotach udarowych spotkamy się z mocą w granicach 2-4 J, co nie jest przesadnie dużą wartością. Moc powyżej 5 J zarezerwowana jest dla bardziej zaawansowanych sprzętów, ponieważ za dużą mocą idzie konieczność wprowadzenia systemów, które tę moc ułatwiają kontrolować. Przykładowo, młot Bosch GBH 18V-34 CF Professional charakteryzuje się mocą aż 5,8 J co oznacza największą wydajność w swojej klasie. Jest to też najmocniejszy tego typu sprzęt akumulatorowy na rynku.

Młot udarowy dla profesjonalisty. Jak wybrać model dla siebie?

Ilość udarów

W większości sprzętów ilość udarów można regulować. Największe wartości sięgają powyżej 4000 drgań na minutę, ale w większości przypadków wystarczające powinny być wartości rzędu 2000-3000 drgań/min.

Prędkość obrotowa

W młotach udarowych istotna jest też prędkość obrotowa. Jeśli zwrócimy uwagę, okaże się, że ich prędkość jest mniejsza niż w młotowiertarkach odznaczających się mniejszą mocą. Wszystko rozbija się o nieco inne zastosowanie, gdyż młoty udarowe wykorzystujemy głównie tam, gdzie konieczne jest pokonywanie oporów niszczonego materiału, a wtedy to właśnie wolniejsze urządzenia mogą niszczyć twardszy materiał. Wspomniany Bosch GBH 18V-34 CF Professional charakteryzuje się nominalną prędkością obrotową na poziomie maksymalnym 500 obrotów/min, co jest wystarczającą wartością.

Zawartość zestawu

W przypadku tańszych urządzeń nie ma za bardzo liczyć na rozbudowany zestaw, natomiast przy droższych urządzeniach powinniśmy liczyć na elementy dodatkowe. Mowa chociażby o takich dodatkach jak ogranicznik głębokości, dodatkowa rękojeść, smar w tubie czy nawet wymienny uchwyt.

Łagodny rozruch

Młoty udarowe to ciężkie urządzenia, które są trudne do opanowania bez odpowiedniej wprawy. Łagodny rozruch umożliwia zwiększenie kontroli nad urządzeniem, zwiększa też pewność chwytu, a to z kolei przekłada się na precyzję pracy.

Młot udarowy dla profesjonalisty. Jak wybrać model dla siebie?

Są to najważniejsze czynniki, na które powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze młota udarowego. Co jeszcze jest istotne?

  • Typ uchwytu – W sklepach spotkamy się z uchwytami typu SDS plus oraz SDS max, które decydują o rodzaju końcówek roboczych (25 mm lub 40 mm). Wybierzmy odpowiedni dla siebie
  • Możliwość regulacji obrotów i drgań – To istotny czynnik wpływający na większą kontrolę prac. Jednakże oznacza też wyższą cenę
  • Dodatkowe nowoczesne technologie – Młot młotowi nierówny, nowe urządzenie, które kupimy w 2021 r. będzie bez wątpienia bardziej rozwinięte technologicznie od urządzeń sprzed lat. Ważne są funkcje bezpieczeństwa takie jak kontrola odrzutu w przypadku zakleszczenia wiertła czy uchwyt antywibracyjny. Miłośnicy nowych technologii powinni sprawdzić, czy sprzęt oferuje też funkcje dodatkowe, takie jak łączność z Bluetooth. Przykładowo, Bosch oferuje aplikację Toolbox, dzięki której można szybko i wygodnie konfigurować oraz zapisywać parametry pracy z poziomu naszego smartfona.
Młot udarowy dla profesjonalisty. Jak wybrać model dla siebie?

Podsumowując, młoty udarowe najlepiej nadadzą się do ciężkich i inwazyjnych prac. Wykorzystując je, zwiększymy efektywność i szybkość postawionych przed sobą zadań – o ile wybierzemy właściwe urządzenie. Pamiętajmy, że jest to zakup na długie lata, co ma znaczenie, jeśli planujemy w przyszłości więcej prac z jego użyciem. W takim przypadku nie powinniśmy przesadnie oszczędzać, a zdecydować się na najbardziej dopasowany dla nas sprzęt. Warto też wybrać ofertę producenta z możliwością wydłużenia gwarancji do 3 lat – nie tylko na elektronarzędzie, ale także na będące często w zestawie akumulatory i ładowarki.

Więcej informacji na stronie
https://www.bosch-professional.com/pl/pl/products/gdx-18v-200-c-06019G4201

Poprzedni artykułBaterie umywalkowe SCHELL MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne
Następny artykułUrządzenia do cięcia metali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj