W czasach, w których zawodowa precyzja posiada coraz częściej większą wartość aniżeli sama szybkość w działaniu – Fachowcy we wszelkich pracach muszą zwracać szczególną uwagę na dobór odpowiednich narzędzi pomiarowych do swojego warsztatu. Obecna oferta rynkowa dostępnych narzędzi pomiarowych jest co prawda niezwykle szeroka, często także atrakcyjna cenowo – jednakże równie często pełna pułapek jakimi są słabej jakości „imitacje” narzędzi służących Profesjonalistom. W większości prac budowlanych czy dekoratorskich dokładny pomiar może mieć decydujące znaczenie dla efektu końcowego. Montaż nowych okien lub drzwi bez użycia precyzyjnej poziomnicy to niezbyt fortunny pomysł. Do tego dochodzą proste prace domowe jak choćby poziomowanie urządzeń AGD czy np. montaż karniszy.

Oszczędność a ryzyko
Czy ryzyko związane z tańszym i niezbyt precyzyjnym narzędziem przekłada się na zysk dla Instalatora ? Niestety najczęściej nie. Instalator godny polecenia to taki, o którego warsztacie wiemy dokładnie wszystko. Swoją codzienną pracą buduje on pochlebne opinie, dzięki którym zdobywa kolejne zlecenia. Ludzie, którzy decydują się na wydatek wolą więc współpracować z usługodawcami „wiadomego” pochodzenia.
Podobnie sprawa wygląda z narzędziami, których używa on do wykonania określonych prac. Niestety łatwo dziś nabyć narzędzie niewiadomego pochodzenia, złożone ze słabej jakości komponentów, nastawiane ręcznie na tzw. „wprawne oko” montera – bez współudziału jakiegokolwiek Działu Kontroli Jakości. Narzędzia te często produkowane są masowymi seriami, które nie posiadają podstawowej powtarzalności w wykonaniu. Niska cena kusi, niestety skrócony okres żywotności przyboru powoduje kolejne wydatki – ryzyko utraty precyzji natomiast pozostaje niezmienne. Poszukując narzędzi pomiarowych należy więc zastanowić się czy ewentualna oszczędność opłaca się w perspektywie ryzyka z nimi związanymi? Instalatorzy godni polecenia z pewnością nie powinni mieć problemów z odpowiedzią na powyższe pytanie.
REKLAMA

Jakość = precyzja
Ważnym elementem przy wyborze narzędzi pomiarowych jest dokładność libelli oraz grubość i materiał z jakiego wykonany jest korpus. Najlepszym wyborem są oczywiście narzędzia wyposażone w najdokładniejsze i wstrząsoodporne libelle – tj. w przypadku poziomnic i kątownic o precyzji wskazań 0,029º = 0,5 mm/m, zaś w przypadku łat aluminiowych ze względu na ich długość 0,057º = 1 mm/m. Powyższe parametry są istotne zważając na fakt, iż standardowa dokładność libelli stosowanych w poziomnicach niskiej jakości wynosi tylko1 mm/m.
Profesjonalne libelle, zachowują najwyższą dokładność pomiaru w temperaturach pracy od -20ºC do nawet +50ºC; zawierają ciecz nie ulegającą odbarwieniom i odporną na działanie promieniowania UV. Istotna jest metoda, przy pomocy której libelle zostały osadzone w korpusie narzędzia. Najtrwalszą metodą jest osadzanie libelli z wykorzystaniem specjalistycznego, elastycznego kleju, który amortyzuje upadek poziomnicy, a co za tym idzie eliminuje przesunięcie się libelli. Korpus narzędzia powinien być oczyszczony chemicznie, odpowiednio sztywny oraz odporny na ścieranie i uginanie. Wykonany najlepiej z aluminium, dzięki czemu wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych, jak również wszelkiego rodzaju uszkodzenia związanego z mechanicznym uderzeniem, upadkiem czy obiciem.
W zależności od zaplanowanego wykorzystania pomocne mogą okazać się także te narzędzia, które dodatkowo posiadają wygodne uchwyty z tworzywa sztucznego, ułatwiające operowanie narzędziem czy silne magnesy tworzące pole magnetyczne na płaszczyźnie korpusu.

Powyższe czynniki decydują o klasie używanego narzędzia, co nie pozostaje z kolei bez wpływu na jakość wykonywanej pracy.
Dobór odpowiedniego narzędzia do konkretnego zadania
Na każdej budowie wykorzystywane są omawiane narzędzia, z pewnością doświadczony murarz wie, iż w zależności od wykonywanej pracy potrzebne będą przybory o różnych długościach. Na pewno wykorzystane będzie jedno narzędzie długie, najczęściej o długości 2,5 metra, za pomocą którego użytkownik złapie poziom na większej odległości. Jednak jest ono nieporęczne, więc w czasie murowania ściany, również przyda się krótsze narzędzie, o długości np. jednego metra.
Murarzom najprzydatniejsze będą poziomnice w zakresie długości 100-120 cm o wzmocnionej konstrukcji i szerokiej podstawie, najlepiej z uchwytami. W pracach budowlanych i brukarskich potrzebne będą kątownice o wzmocnionej konstrukcji, szerokiej podstawie z uchwytem i wskaźnikami pion/poziom. Do zaciągania posadzek najlepiej wykorzystywać łaty aluminiowe o zwiększonej żywotności z uchwytami ułatwiającymi zaciąganie i wskaźnikami pion/poziom, w zakresie długości 200-400 cm. Do podstawowych czynności takich jak remonty czy prace wykończeniowe wystarczy poziomnica o długościach z zakresu 40- 80 cm malowana lub anodowana; łata murarska o szerokim zastosowaniu z libellami i uchwytami w zakresie długości między 150-200 cm oraz kątownica podstawowa o długościach 40 do 80 cm. Hydraulicy i osoby pracujące przy konstrukcjach stalowych cenią sobie poziomnice z magnesami oraz libellami pionu/poziomu i kąta 45º. Z kolei dla tynkarzy do nakładania tynków piaskowych i cementowych oraz zaciągania tynków maszynowych najlepsze będą łaty tynkarskie trapezowe lub tynkarskie typu „h”. Do zawodowego wyrównywania gładzi tynkowych zaleca się używanie profesjonalnych łat aluminiowych tynkarskich typu „h” zamkniętego, są to najbardziej sztywne, odporne na ścieranie i wyginanie narzędzia do tego celu. Ten rodzaj łaty jest najwygodniejszy w zastosowaniu dzięki wygodnemu uchwytowi i eliminacji możliwości wchodzenia zaprawy pomiędzy profile.
Niezastąpionym narzędziem każdego tynkarza jest także kątownica tynkarska trapezowa. Wygodne uchwyty ułatwiają i przyspieszają wyrównywanie i nakładanie gładzi w narożnikach ścian i sufitów.
Piotr Fuhrmann SCHEDPOL
Dodaj komentarz