Praca z obróbką metalu lub drewna, prowadzenie różnorodnych napraw, budowa oraz instalacja wymaga stosowania specjalnych narzędzi. Do każdego z tych zadań możemy wykorzystać coraz nowsze technologie, w tym elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne. Co prawda do najpopularniejszych narzędzi należą elektryczne, jednak w wielu przypadkach lepiej się sprawdza stosowanie narzędzi pneumatycznych.

Narzędzia pneumatyczne do warsztatu
Narzędzia pneumatyczne sprawdzają się w każdej dziedzinie. Koszt ich serwisowania jest niewielki, a same narzędzia są lekkie i solidnie zbudowane. Ich zaletą jest stosunkowo cicha praca. Do narzędzi pneumatycznych należą klucze udarowe, wiertarki, pistolety do malowania i piaskowania, szlifierki itp. Aby zasilić narzędzia pneumatyczne niezbędny jest wydajny kompresor o optymalnych parametrach.
Jak działają narzędzia pneumatyczne?
Narzędzia pneumatyczne działają dzięki dostarczanemu do nich sprężonemu strumieniowi powietrza. Aby powietrze było sprężone, niezbędny jest kompresor, który je dostarcza. W specjalnych pompach zwiększa się ciśnienie powietrza, które jest tłoczone do specjalnych zbiorników. To z nich, dzięki odpowiedniej instalacji, sprężone powietrze jest rozprowadzane do stanowiska roboczego, gdzie będzie wykorzystane odpowiednie narzędzie pneumatyczne.
Przewody pneumatyczne są podstawowym elementem budowy każdego narzędzia pneumatycznego. To one odpowiadają za odpowiednie funkcjonowanie pneumatyki w urządzeniu, czyli przepuszczają sprężone powietrze. Każde narzędzie pneumatyczne musi być podłączone do instalacji dostarczającej powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Powietrze zostaje wtłoczone przewodem do wnętrza dwuczęściowego cylindra i wprawia silnik w ruch. Zachodzi różnica ciśnień, która wyrównuje się pomiędzy obiema częściami cylindra, po drodze wpadając do wirnika, który wprawiony w ruch napędza urządzenie.

Klucz udarowy – niezbędny w warsztacie
Klucz pneumatyczny (udarowy) to narzędzie niezbędne w warsztacie samochodowym. Służą do łatwego i szybkiego dokręcania lub odkręcania najróżniejszych śrub – głównie tych przy kołach samochodów lub śrub zapłonowych. Dzięki specjalnemu mechanizmowi możemy wykonać te czynności bez użycia siły – nawet w sytuacji, gdy śruba jest zapieczona i niemożliwa do odkręcenia ręcznego.
Pistolet piaskowy
Piaskowanie to proces stosowany najczęściej do przygotowania powierzchni do malowana. Ta metoda słynie z najbardziej efektywnego czyszczenia różnego rodzaju murów, konstrukcji stalowych a także do malowania na szkle. Najczęściej jednak pistolety piaskowe wykorzystywane są w warsztatach samochodowych, gdzie za pomocą ścierniwa pod sprężonym powietrzem są w stanie dostać się w najtrudniejsze zakamarki i pozbyć się z powierzchni rdzy.
Szlifierki pneumatyczne
Szlifierki pneumatyczne służą przede wszystkim do precyzyjnej obróbki drewna i ścierania powłok malarskich z metalu. Wyróżnia się szlifierki pneumatyczne kątowe, oscylacyjne, trzpieniowe, mimośrodkowe i taśmowe. Wybór konkretnego modelu zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju szlifowanej powierzchni. Dzięki możliwości szlifu z użyciem technologii sprzężonego powietrza szlifierki pneumatyczne słyną z precyzyjnej dokładności i wydajności. Na stronie sklepu z narzędziami JP-Tech – https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-pneumatyczne – możemy zapoznać się z ofertą szlifierek pneumatycznych od renomowanego producenta.

Wkrętarki i wiertarki pneumatyczne
Wkrętarki pneumatyczne najczęściej wykorzystywane są w przemyśle metalowym lub stolarskim. Są niewielkie, w porównaniu do narzędzi elektrycznych, oraz wydajniejsze. Umożliwiają pracę z wieloma twardymi materiałami, dzięki czemu są wykorzystywane również na budowie. Wiertarki pneumatyczne są chętnie kupowane ze względu na regulowane sprzęgła przeciążeniowe, dzięki którym możliwe jest ograniczenie momentu dokręcania wkrętów do określonego poziomu.
Na rynku mamy mnóstwo wiertarek do wyboru, jednak pneumatyczne wiertarki działają na zasadzie udaru, czyli regularnych uderzeń wiertła o przewiercaną powierzchnię. Mechanizm sprężania powietrza wzmacnia udar, co sprawia, że wiertarka efektywniej wierci i miejscowo jest w stanie osłabić materiał. Z jej pomocą można miażdżyć generowanym przez udar naciskiem włókna drewna czy kruszywo bądź spoiwo w betonie, dlatego jest ona wykorzystywana zwłaszcza na budowie.