Nasada to obowiązkowy element komina na północy i na południu Polski. Nawet jeżeli mieszkasz poza tym obszarem, warto zastanowić się nad ich montażem. Dzięki nasadzie możesz szybko poprawić ciąg kominowy i wyeliminować wszelkie zakłócenia. Sprawdź jak działa nasada kominowa i jakie modele są dostępne na rynku.

Wpływ nasady kominowej na wentylację budynku
Nasada to niepozorny element systemu kominowego, który pełni jednak bardzo ważną funkcję – może zniwelować zakłócenia ciągu i znacznie go poprawić. Podczas szczególnie wietrznych dni mogą występować tzw. wiatry opadające, które utrudniają odprowadzanie spalin, dymu i zanieczyszczonego powietrza. Zakłócenia są wywoływane również przez opady atmosferyczne i przez ptaki, które czasami zakładają w kominie swoje gniazda. Montaż nasady zapobiega występowaniu tego rodzaju problemów. W zależności od wybranego modelu nasady mogą osłaniać wylot komina albo pełnić podwójną funkcję tzn. dodatkowo wspomagać pracę sytemu kominowego. Różnego rodzaju nasady dostępne są online: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/nasady-kominowe.
Zakończenie komina dymowego
Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę nie tylko typ nasady, ale również materiał, z którego została wykonana. Do wyboru mam trzy możliwości: stal kwasoodporną, żaroodporną i nasady malowane czarną farbą. Ten pierwszy rodzaj nadaje się do urządzeń opalanych gazem lub olejem opałowym. Podczas spalania tych substancji w kominie mogą skraplać się kwaśne kondensaty, które szybko uszkodziłyby tradycyjny komin. Z kolei w urządzeniach na węgiel, drewno i paliwa stałe, wytwarzają się wysokie temperatury. W tym przypadku należy stosować nasady wykonane z blachy żaroodpornej lub malowanej czerwoną farbą. Ten pierwszy typ może odprowadzać spaliny o temperaturze 600 stopni Celsjusza, a ten drugi – nawet o temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Przy zakupie trzeba zapoznać się ze specyfikacją produktu i upewnić się ile stopni wynosi maksymalna temperatura pracy. Nasada na komin dymowy może być owalna lub kulista: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/nasady-obrotowe-kuliste. Owalne stosuje się, jeśli między wylotami kominów jest mało miejsca.
REKLAMA
Kiedy warto montować nasady
W większości przypadków montaż nasady jest dobrowolny, ale na niektórych terenach obowiązuje nakaz ich instalowania, co zostało uregulowane w odpowiednim Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Taki obowiązek mają mieszkańcy północnej i południowej Polski, a zatem terenów nadmorskich i górzystych. Montaż jest konieczny również, gdy budynek usytuowany został pośród wysokich drzew lub innych wysokich budynków. Nasada musi znaleźć się na kominie także, gdy jego wlot znajduje się poniżej kalenicy dachowej lub sam system kominowy został skonstruowany nieprawidłowo. Nasady sprawdzą się również na wszystkich szczególnie wietrznych terenach. Warto zatem obserwować pracę systemu kominowego i w razie problemów z jego wydajnością, zdecydować się na zakup nasady.
Jaka nasada na komin będzie odpowiednia
Producenci oferują kilka rodzajów nasad kominowych. Podstawowy model to nasada stała. Pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Osłania wylot komina przed deszczem, śniegiem i wiatrami opadającymi, dzięki czemu ogranicza możliwość powstawania ciągu wstecznego. Można wybrać nasady stałe typu Szenard, Woolper, typu-H. Dostępne są również daszki np. typu Napoleon lub Kopertowe. Kolejny rodzaj nasad to strażaki, czyli nasady samonastawne. Oznacza to, że ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru, dzięki czemu po zawietrznej stronie wytwarza się podciśnienie wspomagające ciąg. Kolejna możliwość to zakup nasady obrotowej. Tego rodzaju nasady działają dzięki sile wiatru. Obracające się łopatki zwiększają podciśnienie i poprawiają wymianę powietrza.
Gdzie kupić nasadę na komin dymowy?
Wszystkie rodzaje nasad można zamówić przez Internet na stronie producentów części systemowych do kominów. Niektórzy producenci oferują nawet produkcję nasad na zamówienie, dzięki czemu ich rozmiar jest perfekcyjnie dostosowany do wymiarów komina. Nie trzeba szukać odpowiedniego modelu w wielu sklepach, wystarczy kilka kliknięć, żeby złożyć zamówienie. W przypadku trudności z wyborem odpowiedniej nasady, można skonsultować się ze sprzedawcą przez infolinię. Montaż nasady kominowej to skuteczny sposób na poprawę wydajności całego systemu odprowadzania spalin. Nasady chronią komin przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, a niektóre z nich wytwarzają dodatkowe podciśnienie, dzięki czemu zwiększają ciąg. Warto zamówić je wygodnie online.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.