Nowoczesne rozwiązania w jednostkach wewnętrznych poprawiające komfort użytkowania klimatyzatorów split

Zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej na ścianach naszych budynków pojawiają się klimatyzatory. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania rozbujało rynek, przez co producenci postawili na wzbogacanie tych urządzeń o coraz to ciekawsze funkcje, poprawiające komfort użytkowania. Jakie rozwiązania obecne są na rynku?

Fot 1. Ciekawym rozwiązaniem są modele, które posiadają wbudowaną funkcję oczyszczacza powietrza. W pierwszym kroku automatyczny czujnik PM diagnozuje rzeczywistą wartości powietrza, a w kolejnym etapie klimatyzator rozprasza 5 milionów jonów, które zabijają nanocząsteczki unoszące się w powietrzu. Ostatnim etapem jest filtracja w magnetycznym filtrze przeciwpyłowym. Fot. LG

Większość producentów klimatyzatorów oferuje układy składające się z dwóch odrębnych części – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są to klimatyzatory typu split, które mogą pracować w trybie chłodzenia, ogrzewania lub filtracji pomieszczeń. W pomieszczeniu montuje się tylko jednostkę wewnętrzną (a w niej parownik, filtry i wentylator). Druga jednostka, z głośną sprężarką, oddającym ciepło skraplaczem i zaworem rozprężnym, instalowana jest na zewnątrz. Dzięki temu hałas generowany przez klimatyzator nie jest uciążliwy dla domowników.

Połączenie chłodzenia i grzania

Nowoczesne rozwiązania w jednostkach wewnętrznych poprawiające komfort użytkowania klimatyzatorów split
Fot 2. W urządzeniach renomowanych producentów, komfortowe sterowanie WIFI staje się obecnie standardem. Fot. HAIER

Ta funkcja nazywana jest także „zoptymalizowaniem klimatyzatora do grzania”. Najczęściej tego typu rozwiązanie połączone jest z kominkiem. W pomieszczeniach, w których znajduje się kominek, jest najczęściej ciepło. W sytuacji, w której w pomieszczeniu występuje różnica temperatur pomiędzy tą zadaną, a tą uzyskaną dzięki kominkowi, klimatyzator przełącza się do trybu “tylko wentylator” i rozprowadza ciepło z kominka do innych pomieszczeń. Oczywiście, w miarę jak temperatura w pomieszczeniu zbliża się do tej ustawionej, przepływ powietrza ulega zmniejszaniu, a kiedy temperatura spadnie poniżej nastawy, sprężarka w jednostce uruchomi się ponownie.

Systemy filtracji powietrza

Klimatyzatory z zasady filtrują powietrze, ale producenci poszli o krok dalej i zaproponowali szereg dodatkowych, „tematycznych” filtrów. Na rynku znaleźć możemy zatem m.in. filtr katechninowy, fotokatalityczny, antybakteryjny, z jonami srebra oraz aktywnym węglem. Filtry te wspomagają usuwanie zanieczyszczeń stałych jak pyły, czy kurz oraz mikroorganizmów i alergenów, a także neutralizują nieprzyjemnie zapachy. Klimatyzator może również jonizować powietrze, nawilżać je, albo osuszać.

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie nanocząsteczek wody do oczyszczania powietrza wewnętrznego. Pozwala to wyeliminować bakterie, wirusy i alergeny w miejscu pracy urządzenia wyposażonego w taką technologię. Nowością jest możliwość aplikacji witaminy C razem z powietrzem z klimatyzatora. Zadanie to spełniają specjalne filtry, które uwalniają substancję chroniącą nas przed wolnymi rodnikami w trakcie obróbki powietrza. W niektórych modelach montowane są lampy UV do sterylizacji powietrza, dzięki czemu nadmuchiwany strumień pozbawiony jest wirusów i bakterii.

Lepsza efektywność energetyczna

Nowoczesne rozwiązania w jednostkach wewnętrznych poprawiające komfort użytkowania klimatyzatorów split
Fot 3. Jednym z ciekawszych rozwiązań, wprowadzonym do jednostek wewnętrznych w ostatnich miesiącach, jest dezynfekcja powietrza światłem UV. Lampy LED, emitujące światło UV, zabudowane są wewnątrz klimatyzatora i działają bezpośrednio na przepływające powietrze niszcząc znajdujące się w nim patogeny. Fot. GREE

To kolejny element klimatyzatorów, nad którym pracują producenci. Obecnie dobrze przyjmowaną technologią jest układ sterowania inwerterowego, który efektywnie steruje prędkością silników elektrycznych i redukuje zużycie energii aż do 30%. Działa to tak, że zamiast zużywać dodatkową energię poprzez uruchamianie i zatrzymywanie silnika, układ inwertera tak dostosowuje prędkość silnika, że pracuje on bez przerwy i bardziej efektywny w długiej perspektywie czasowej.

Niektóre modele mają tryb cichej pracy nocnej, opcję programowania temperatury w zależności np. od pory dnia, automatycznie załączają się po zaniku napięcia.

Sterowanie i systemy SMART

Niektóre modele klimatyzatorów (coraz większa ich część) posiadają wbudowaną funkcję komunikacji przez sieć WiFi, która pozwala na sterowanie urządzeniem przy pomocy tabletu lub telefonu, a także podłączenie do pełnych systemów inteligentnego zarządzania domem, typu SMART. Dzięki temu komunikacja może odbywać się również z dala od domu, wystarczy dostęp do Internetu. Każde urządzenie współpracujące z WiFi pozwala na zmianę ustawień pracy, w tym także opcję wyłączenia klimatyzatora lub jego uruchomienie. W domu z kolei system posłuży nam za sterownik bezprzewodowy, lub zamieszczony na ścianie panel sterowania.

Nowoczesny design

Nowoczesne rozwiązania w jednostkach wewnętrznych poprawiające komfort użytkowania klimatyzatorów split
Fot 4 Fot. GREE

To element, który poprawia komfort użytkowania w zakresie wizualnym. Jednostka wewnętrzna jest stale na widoku — musi zatem pasować do wnętrza. Obok tradycyjnych modeli klimatyzatorów, coraz częściej znaleźć można linie o bardzo nowoczesnym kształcie, np. z delikatnie obłą pokrywą, przywodzącą na myśl luksusową lampę. Bez wątpienia minimalistów ucieszy także, że poza kolorem białym, w ofercie znajdują się także zawsze elegancka czerń i błyszczące aluminium.

Hybrydowa klimatyzacja

– to ostatnia z proponowanych dzisiaj przez nas nowości. Bazuje na współpracy klimatyzatora z energią solarną i naturalnym wykorzystaniu nadwyżek energii słonecznej latem, kiedy zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest największe, a podaż energii słonecznej największa. Rozwiązanie to znacznie obniża koszty użytkowania, jednocześnie dbając o gospodarowanie zasobami. Technologia ta ma bardzo duży potencjał, ponieważ idzie w parze z oczekiwaniami rynku pod kątem oszczędzania energii.

Damian Żabicki

Poprzedni artykułJak urządzić przydomowy warsztat majsterkowicza?
Następny artykułBaterie umywalkowe SCHELL MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj