Zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej na ścianach naszych budynków pojawiają się klimatyzatory. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania rozbujało rynek, przez co producenci postawili na wzbogacanie tych urządzeń o coraz to ciekawsze funkcje, poprawiające komfort użytkowania. Jakie rozwiązania obecne są na rynku?

Większość producentów klimatyzatorów oferuje układy składające się z dwóch odrębnych części – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są to klimatyzatory typu split, które mogą pracować w trybie chłodzenia, ogrzewania lub filtracji pomieszczeń. W pomieszczeniu montuje się tylko jednostkę wewnętrzną (a w niej parownik, filtry i wentylator). Druga jednostka, z głośną sprężarką, oddającym ciepło skraplaczem i zaworem rozprężnym, instalowana jest na zewnątrz. Dzięki temu hałas generowany przez klimatyzator nie jest uciążliwy dla domowników.
Połączenie chłodzenia i grzania

Ta funkcja nazywana jest także „zoptymalizowaniem klimatyzatora do grzania”. Najczęściej tego typu rozwiązanie połączone jest z kominkiem. W pomieszczeniach, w których znajduje się kominek, jest najczęściej ciepło. W sytuacji, w której w pomieszczeniu występuje różnica temperatur pomiędzy tą zadaną, a tą uzyskaną dzięki kominkowi, klimatyzator przełącza się do trybu “tylko wentylator” i rozprowadza ciepło z kominka do innych pomieszczeń. Oczywiście, w miarę jak temperatura w pomieszczeniu zbliża się do tej ustawionej, przepływ powietrza ulega zmniejszaniu, a kiedy temperatura spadnie poniżej nastawy, sprężarka w jednostce uruchomi się ponownie.
Systemy filtracji powietrza
Klimatyzatory z zasady filtrują powietrze, ale producenci poszli o krok dalej i zaproponowali szereg dodatkowych, „tematycznych” filtrów. Na rynku znaleźć możemy zatem m.in. filtr katechninowy, fotokatalityczny, antybakteryjny, z jonami srebra oraz aktywnym węglem. Filtry te wspomagają usuwanie zanieczyszczeń stałych jak pyły, czy kurz oraz mikroorganizmów i alergenów, a także neutralizują nieprzyjemnie zapachy. Klimatyzator może również jonizować powietrze, nawilżać je, albo osuszać.
Ciekawym rozwiązaniem jest użycie nanocząsteczek wody do oczyszczania powietrza wewnętrznego. Pozwala to wyeliminować bakterie, wirusy i alergeny w miejscu pracy urządzenia wyposażonego w taką technologię. Nowością jest możliwość aplikacji witaminy C razem z powietrzem z klimatyzatora. Zadanie to spełniają specjalne filtry, które uwalniają substancję chroniącą nas przed wolnymi rodnikami w trakcie obróbki powietrza. W niektórych modelach montowane są lampy UV do sterylizacji powietrza, dzięki czemu nadmuchiwany strumień pozbawiony jest wirusów i bakterii.
Lepsza efektywność energetyczna

To kolejny element klimatyzatorów, nad którym pracują producenci. Obecnie dobrze przyjmowaną technologią jest układ sterowania inwerterowego, który efektywnie steruje prędkością silników elektrycznych i redukuje zużycie energii aż do 30%. Działa to tak, że zamiast zużywać dodatkową energię poprzez uruchamianie i zatrzymywanie silnika, układ inwertera tak dostosowuje prędkość silnika, że pracuje on bez przerwy i bardziej efektywny w długiej perspektywie czasowej.
Niektóre modele mają tryb cichej pracy nocnej, opcję programowania temperatury w zależności np. od pory dnia, automatycznie załączają się po zaniku napięcia.
Sterowanie i systemy SMART
Niektóre modele klimatyzatorów (coraz większa ich część) posiadają wbudowaną funkcję komunikacji przez sieć WiFi, która pozwala na sterowanie urządzeniem przy pomocy tabletu lub telefonu, a także podłączenie do pełnych systemów inteligentnego zarządzania domem, typu SMART. Dzięki temu komunikacja może odbywać się również z dala od domu, wystarczy dostęp do Internetu. Każde urządzenie współpracujące z WiFi pozwala na zmianę ustawień pracy, w tym także opcję wyłączenia klimatyzatora lub jego uruchomienie. W domu z kolei system posłuży nam za sterownik bezprzewodowy, lub zamieszczony na ścianie panel sterowania.
Nowoczesny design

To element, który poprawia komfort użytkowania w zakresie wizualnym. Jednostka wewnętrzna jest stale na widoku — musi zatem pasować do wnętrza. Obok tradycyjnych modeli klimatyzatorów, coraz częściej znaleźć można linie o bardzo nowoczesnym kształcie, np. z delikatnie obłą pokrywą, przywodzącą na myśl luksusową lampę. Bez wątpienia minimalistów ucieszy także, że poza kolorem białym, w ofercie znajdują się także zawsze elegancka czerń i błyszczące aluminium.
Hybrydowa klimatyzacja
– to ostatnia z proponowanych dzisiaj przez nas nowości. Bazuje na współpracy klimatyzatora z energią solarną i naturalnym wykorzystaniu nadwyżek energii słonecznej latem, kiedy zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest największe, a podaż energii słonecznej największa. Rozwiązanie to znacznie obniża koszty użytkowania, jednocześnie dbając o gospodarowanie zasobami. Technologia ta ma bardzo duży potencjał, ponieważ idzie w parze z oczekiwaniami rynku pod kątem oszczędzania energii.
Damian Żabicki