Ogrzewanie ekogroszkiem a wybór odpowiedniego systemu kominowego

W ostatnich latach zainteresowanie ekogroszkiem jest bardzo duże i nie ma w tym nic dziwnego: paliwo to jest znacznie tańsze od gazu, ale równie efektywne  energetycznie. Aby jednak proces jego spalania przebiegał poprawnie, oprócz wysokiej klasy kotła i odpowiedniej jakości paliwa, konieczny będzie wybór właściwego komina. Na co należy zwrócić uwagę w tym aspekcie?

Ogrzewanie ekogroszkiem a wybór odpowiedniego systemu kominowego

Decydując się na ogrzewanie ekogroszkiem, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią infrastrukturę, a konkretniej o to, aby przewód kominowy miał odpowiednie parametry i właściwości użytkowe. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: system jednościenny w formie wkładu kominowego oraz system dwuścienny, montowany na zewnątrz budynku. W obu przypadkach ogromne znaczenie ma materiał, z jakich instalacja została wykonana.

Komin do ekogroszku – na co zwrócić uwagę?

Do produkcji kominów do ekogroszku wykorzystuje się tzw. kwasówkę, czyli stal odporną na działanie m.in. kwasu siarkowego fosforowego czy octowego. Komin z kwasówki do ekogroszku doskonale radzą sobie w wysokich temperaturach. W przeciwieństwie do wariantów ceramicznych czy też murowanych szachtów, komin stalowy jest odporny na pożar sadzy.

REKLAMA

Lepsza ochrona nie oznacza jednak stuprocentowego bezpieczeństwa. Zgodnie z polskim prawem, jak również zaleceniami samych producentów, komin z kwasówki do ekogroszku powinien być czyszczony cztery razy do roku, co kwartał i musi pracować na sucho. Taki zapis bardzo często możemy również znaleźć w warunkach gwarancyjnych. Tylko przestrzegając tych zaleceń, będziemy mieć pewność, że wewnątrz instalacji nie nastąpi pożar i ogień nie przeniesie się na pobliskie, łatwopalne materiały.

Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, szukając właściwego systemu kominowego, jest przekrój samego komina. W zależności od mocy kotła, stosuje się przewody o średnicy różnych średnicach.

Komin stalowy do ekogroszku w formie wkładu

Jeśli w użytkowanym przez nas budynku znajduje się szacht kominowy, wówczas możemy zdecydować się na zastosowanie wkładu wykonanego z kwasoodpornej stali nierdzewnej, o odpowiedniej średnicy, pasującej do przekroju murowanego przewodu kominowego.

System dwuścienny do ekogroszku

Jeśli jednak szacht jest w złym stanie technicznym, albo zostało podpięte pod niego inne urządzenie grzewcze, warto wybrać system izolowany dwuścienny. To nic innego jak konstrukcja zewnętrzna, montowana na elewacji, wyprowadzająca spaliny na zewnątrz budynku. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w takiej sytuacji kocioł na ekogroszek może znajdować się w dowolnym miejscu w budynku, nie tylko obok murowanego szachtu kominowego.

Wysokiej klasy komin z kwasówki do ekogroszku sprawdzi się zarówno w budynkach murowanych, jak i drewnianych, zapewniając wysoką efektywność cieplną i skuteczne odprowadzenie spalin na zewnątrz. Osoby zainteresowane modernizacją starego komina i przystosowaniem go do nowych warunków pracy lub też montażem komina zewnętrznego.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz