Ogrzewanie i chłodzenie sufitowe od Zehnder

Najnowocześniejsza, dostępna na rynku technologia pozwala zapomnieć o kompromisie między komfortem a energooszczędnością. Ogrzewanie i chłodzenie promiennikowe firmy Zehnder gwarantuje optymalny klimat w pomieszczeniach, przy jednoczesnej oszczędności energii.

Ogrzewanie i chłodzenie sufitowe od Zehnder

Promienniki sufitowe z funkcją ogrzewania lub ogrzewania i chłodzenia, umożliwiają utrzymanie wyjątkowo przyjemnego klimatu w pomieszczeniu, które dodatkowo pozbawione jest przeciągów. Nie bez znaczenia pozostaje tu fakt, iż mówimy o urządzeniu, które pozwala na zaoszczędzenie ponad 40% energii, w porównaniu do innych systemów.

Skąd bierze się oszczędność?

W przypadku ogrzewania promiennikami sufitowymi temperatura źródła zasilania systemu może być niższa, ale zachowana zostaje optymalna temperatura odczuwania ciepła w pomieszczeniu i tym samym podwyższony komfort. Dodatkowo przy mniejszej różnicy, jaka występuje pomiędzy temperaturami wewnątrz budynku i na zewnątrz (odczuwalna temperatura w pomieszczeniu) osiągamy większą energooszczędność systemu.

REKLAMA


– Istotną informacją będzie tu także fakt, iż dzięki ogrzewaniu promiennikami sufitowymi otrzymujemy równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, na jego całej wysokości. Dodatkowo możemy tu mówić o krótkich okresach nagrzewania i schładzania, a także o bardzo wysokiej wydajności grzewczej (zmierzonej wg. EN 14037) i chłodniczej (zmierzonej wg. EN 14204) – wyjaśnia Jerzy Stosiek dyrektor generalny Zehnder Polska.

Decydując się na to rozwiązanie nie jesteśmy zmuszeni do wyboru konkretnego nośnika energii, ponieważ możemy dowolnie wybierać nawet pomiędzy alternatywnymi źródłami energii, pompami ciepła, techniką kondensacyjną czy ciepłem odpadowym z procesów technologicznych.

Naturalny efekt

Zasada działania promienników sufitowych jest niezwykle prosta i jednocześnie niebywale efektywna. Można porównać ją do ciepła, jakie odczuwamy w zimowy dzień, gdy świeci słońce.

– Promienniki są nagrzewane ciepłą wodą, a następnie emitują energię do pomieszczeń, które ogrzewają. Jednakże, co tu najistotniejsze, energia realizuje swój grzewczy potencjał dopiero w momencie zetknięcia się z ludzkim ciałem, bądź przedmiotami – tłumaczy Jerzy Stosiek.

W identyczny sposób uzyskuje się tu efekt chłodzenia. Mamy tu tylko odwrócenie sposobu działania, ponieważ to zimna, a nie ciepła woda przepływa przez sufit chłodzący. Osoby, a także przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, emitują ze względu na wyższą temperaturę ciepło m. in. w kierunku sufitu. Dodatkowo system promiennikowy wspomaga efekt konwekcji: ciepłe powietrze unosi się do sufitu i oddaje ciepło. Z kolei schłodzone powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia.

Ogrzewanie i chłodzenie komfortowe

O komforcie mówimy wówczas, gdy doskonale czujemy się np. w danym pomieszczeniu. Komfort cieplny uzyskuje się poprzez m. in. odpowiedni dobór sposobu emisji ciepła. W przypadku systemów ogrzewania i chłodzenia poprzez promieniowanie, wykorzystuje się podobną zasadę, jak przy odczuwaniu ciepła starego, kaflowego pieca. Jest ono odbierane jako miłe i przyjemne, ponieważ jest naturalne. Tak samo jest w przypadku naszego promieniowania. Dodatkowo i jakby w opozycji dla tradycyjnych systemów ogrzewania powietrzem, promienniki są zdecydowanie bardziej higienicznym rozwiązaniem.

Gdzie polecane?

Ogrzewanie i chłodzenie przez promieniowanie można uznać za rozwiązanie na tyle elastyczne oraz uniwersalne, że poleca się je stosować zarówno w różnorodnych pomieszczeniach, jak i obiektach, niezależnie od ich kubatury, czy przeznaczenia.

– Warto podkreślić, że systemy produkowane przez Zehnder są z powodzeniem wykorzystywane od kilkudziesięciu lat w pomieszczeniach o wysokości nawet 30 metrów – dodaje Jerzy Stosiek.

Promienniki sufitowe Zehnder sprawdziły się, jako idealne rozwiązanie w tysiącach inwestycji. Doskonale ogrzewają i chłodzą hale produkcyjne, a także sportowe i rekreacyjne, pomieszczenia sklepowe oraz biura i obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoły, przedszkola czy szpitale. Dlatego dziś myśląc o nowoczesnym projekcie architektonicznym od razu powinniśmy skojarzyć go z systemami promiennikowego ogrzewania i chłodzenia. Jest to bowiem rozwiązanie nie tylko innowacyjne, oszczędne i ekologiczne, ale przede wszystkim funkcjonalne oraz niezawodne.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *