Pexfit Pro – wyjątkowo ekonomiczny i odporny system rur i złączek firmy Viega

Viega, czołowy producent systemów instalacji sanitarnych i grzewczych przedstawia program Pexfit Pro – nowy system rur z tworzywa sztucznego, przeznaczonych zarówno do instalacji wody użytkowej, jak i instalacji grzewczych. Elastyczne rury o stabilnym kształcie są wykonane z tworzywa PE-Xc, co zapewnia im niezwykłą odporność. System Pexfit Pro jest także bardzo ekonomiczny w montażu, gdyż nie ma potrzeby kalibracji przed zaprasowywaniem połączeń . Dzięki nowym złączkom z SC-Contur nie zaciśnięte połączenia wykrywane są już w chwili napełniania instalacji. Po zaprasowaniu złączki pozostają trwale szczelne.

Nowy system rur i złączek PexFit Pro przeznaczony jest zarówno do wszystkich instalacji wody użytkowej i instalacji grzewczych Nowy system rur i złączek PexFit Pro przeznaczony jest zarówno do wszystkich instalacji wody użytkowej i instalacji grzewczych

Systemy rur z tworzywa sztucznego, przeznaczone do stosowania w budynkach, charakteryzują się różną jakością, zależną przede wszystkim od surowca, z którego są wykonane. W przeciwieństwie do tanich produktów nowy system rur Pexfit Pro wykonany jest z fizycznie usieciowanego polietylenu (PE-Xc). Ten materiał jest szczególnie odporny na temperaturę i ciśnienie oraz niewrażliwy na korozję i osad. Rury Pexfit Pro Plus o średnicach 16 i 20 mm, wykonane z PE-Xc, są przeznaczone do stosowania jako przewody podłączeniowe grzejników oraz jako przewody w instalacjach wody użytkowej, gdyż są one wyposażone w powłokę antydyfuzyjną. Rury Pexfit Pro Fosta, dostępne w zakresie średnic od 14 do 63 mm, nadają się do stosowania zarówno w instalacjach wody użytkowej, jak i w instalacjach grzewczych. Odporne na wysokie obciążenia złączki zaprasowywane z polisulfonu fenylu (PPSU) lub z brązu gwarantują niezawodność całej instalacji.

Wielowarstwowa struktura rury

Wielowarstwowe rury z programu Pexfit Pro firmy Viega posiadają oprócz usieciowanej rury wewnętrznej z PE-Xc dodatkową warstwę z aluminium i płaszcz zewnętrzny z tworzywa sztucznego. Dzięki temu są one bardzo odporne na wysokie ciśnienie i temperatury. Zgrzewany doczołowo płaszcz aluminiowy zapewnia ponadto szczelność dyfuzyjną rury i – co ważne – stabilny kształt. Możliwe jest łatwe zginanie z małym promieniem i zachowanie pożądanego kształtu. Ułatwia to przykładowo instalację przewodów podczas renowacji między innymi w przypadku montażu zestawów podtynkowych.

Nowe złączki PPSU

Złączki Pexfit Pro o wymiarach od 14 do 25 mm są wykonane z bardzo wytrzymałego tworzywa PPSU, natomiast przy wymiarach od 32 do 63 mm są one wykonane z równie wytrzymałego brązu. (Zdjęcie: Viega) Złączki Pexfit Pro o wymiarach od 14 do 25 mm są wykonane z bardzo wytrzymałego tworzywa PPSU, natomiast przy wymiarach od 32 do 63 mm są one wykonane z równie wytrzymałego brązu. (Zdjęcie: Viega)

Szybkie i tym samym ekonomiczne łączenie rur gwarantują nowe złączki z PPSU o rozmiarach od 14 do 25 mm. Ten materiał z tworzywa sztucznego jest bardzo odporny na obciążenia mechaniczne i chemiczne. Nawet w ekstremalnych warunkach instalacyjnych lub eksploatacyjnych zniszczenie złączek jest praktycznie niemożliwe.

Nowe złączki są seryjnie wyposażone we wstępnie zamontowaną tuleję zaciskową ze stali nierdzewnej. Dlatego po przycięciu rury można od razu, jednym ruchem ręki założyć złączkę Pexfit Pro, bez konieczności kalibracji. Prawidłową głębokość nasunięcia złączki można ocenić na pierwszy rzut oka dzięki otworowi kontrolnemu, zanim nastąpi trwałe zaprasowanie przy pomocy zaciskarki firmy Viega. Po zaprasowaniu tuleja zaciskowa gwarantuje trwałe mocowanie złączki na rurze i uniemożliwia obracanie się.

Do instalacji Pexfit Pro dostępne są złączki z brązu o wymiarach od 32 do 63 mm. Ten wyjątkowo trwały materiał jest także bardzo higieniczny i dzięki temu nadaje się do wszystkich instalacji wody użytkowej.

Maksimum bezpieczeństwa dzięki SC-Contur

Zielony punkt na złączkach Pexfit Pro sygnalizuje profil SC-Contur, typowy dla Viega: pozwala on na wykrywanie zapomnianych połączeń już przy napełnianiu instalacji albo podczas przeprowadzania centralnej próby szczelności. (Zdjęcie: Viega) Zielony punkt na złączkach Pexfit Pro sygnalizuje profil SC-Contur, typowy dla Viega: pozwala on na wykrywanie zapomnianych połączeń już przy napełnianiu instalacji albo podczas przeprowadzania centralnej próby szczelności. (Zdjęcie: Viega)

Zarówno złączki z PPSU, jak i z brązu posiadają typowy dla firmy Viega profil SC-Contur. Ta celowa nieszczelność nie zaprasowanych złączek pozwala na wykrycie nie zaciśniętych połączeń już podczas próby szczelności lub napełniania instalacji. W ten sposób zapobiega się późniejszym, ewentualnym uszkodzeniom i problemom. Po zaprasowaniu złączki pozostają trwale szczelne.

Viega jest pierwszą firmą na rynku, dzięki której produktom możliwa jest centralna kontrola szczelności całej instalacji na manometrze, jeżeli wszystkie elementy instalacji, jak złączki, armatura i kołnierze, są wyposażone w złączki z SC-Contur. Jedynie złączki gwintowane muszą być wcześniej skontrolowane indywidualnie. Centralna kontrola szczelności zapewnia większe bezpieczeństwo i wyższy komfort, gdyż pozwala uniknąć koniecznego w innym przypadku sprawdzania każdego połączenia zaprasowywanego. Jeżeli przez przeoczenie połączenie nie zostało zaprasowane, z instalacji wycieka medium, a manometr wskazuje spadek ciśnienia.

W dopuszczonych zakresach ciśnienia system SC-Contur działa ze sprężonym powietrzem i wodą. Przeprowadzenie suchej próby szczelności i obciążenia zamiast próby mokrej pozytywnie wpływa na higienę w instalacji. Unikamy w ten sposób negatywnych efektów związanych z wodą stojącą w przewodach od momentu pierwszego napełnienia do uruchomienia.

Bogaty i kompletny asortyment

Nowe złączki PPSU systemu instalacyjnego Pexfit Pro są bardzo odporne, a dzięki wstępnie zamontowanym tulejom zaciskowym można je bardzo szybko montować. (Zdjęcie: Viega) Nowe złączki PPSU systemu instalacyjnego Pexfit Pro są bardzo odporne, a dzięki wstępnie zamontowanym tulejom zaciskowym można je bardzo szybko montować. (Zdjęcie: Viega)

Elastyczność programu Pexfit Pro podkreśla szereg dodatkowych elementów konstrukcyjnych spełniających różne zadania. Dostępne są zarówno zestawy montażowe do podłączania baterii z możliwością płynnej regulacji, jak i szyny mocujące do konstrukcji szybów, tarcze ścienne, zawory kulowe czy podtynkowe puszki przyłączeniowe. Łączenie z metalowymi systemami instalacyjnymi firmy Viega ułatwiają specjalne kształtki przejściowe. Nie ogranicza to więc w żaden sposób swobody doboru materiału rur, najlepiej nadającego się do danego zastosowania i otoczenia.

Dotyczy to także odpowiednio dopasowanych zaciskarek Viega. Dzięki odpowiednim szczękom zaciskowym można je stosować zarówno do instalacji z rur metalowych, jak i do zaciskania połączeń w programie Pexfit Pro. Do zaprasowywania rur o małych wymiarach do 25 mm wystarcza w zupełności zaciskarka ręczna Viega. Przy większych średnicach znamionowych należy używać akumulatorowych lub sieciowych zaciskarek Pressgun.

Źródło: Viega

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *