Planujesz wyspę kuchenną? Najpierw zadaj sobie tych 5 pytań

  planujesz wyspe kuchenna najpierw zadaj sobie tych 5 pytan - Planujesz wyspę kuchenną? Najpierw zadaj sobie tych 5 pytań

  Marzysz o wyspie kuchennej? Czasami marzenia powinny pozostać marzeniami. Wyspa w kuchni, choć bez wątpienia elegancka i modna, nie jest niestety rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Oto 5 bardzo ważnych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie wyspy kuchennej.

  Wyspa kuchenna posiada bez wątpienia wiele zalet: jest funkcjonalna, atrakcyjna wizualnie i stanowi naturalny łącznik pomiędzy kuchnią a salonem. Problem w tym, że nie zawsze wyspa w kuchni jest wskazana. Dlatego zanim zdecydujemy się na budowę wyspy kuchennej, koniecznie powinniśmy zadać sobie pięć poniższych pytań.

  planujesz wyspe kuchenna najpierw zadaj sobie tych 5 pytan1 - Planujesz wyspę kuchenną? Najpierw zadaj sobie tych 5 pytań

  Czy mam wystarczającą dużą kuchnię?

  – Wyspa kuchenna jest rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla właścicieli kuchni o dużym metrażu lub posiadaczy mieszkań, w których kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnię – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Jeżeli nasza kuchnia nie liczy sobie przynajmniej 15-20 metrów kwadratowych, to najlepiej zrobimy, jeżeli po prostu zrezygnujemy z wyspy, bo będzie nam ona zwyczajnie utrudniać codzienne korzystanie z kuchni.

  Czy lubię towarzystwo?

  Wyspa kuchenna idealnie sprawdza się w przypadku osób, które lubią udzielać się towarzysko, bo sprzyja integracji w gronie rodziny lub przyjaciół – w czasie gotowania nic nie oddziela nas od naszych gości lub reszty domowników. Wyspa sprzyja również wspólnemu gotowaniu, bo zapewnia dostęp z każdej strony, a poza tym mieści się przy niej zdecydowanie więcej osób niż w tradycyjnym układzie kuchennym.

  planujesz wyspe kuchenna najpierw zadaj sobie tych 5 pytan2 - Planujesz wyspę kuchenną? Najpierw zadaj sobie tych 5 pytań

  Czy chcę przeszkadzać ludziom w salonie?

  Nie ma róży bez kolców – wyspa kuchenna posiada też pewne wady. Przede wszystkim zapachy towarzyszące gotowaniu bardzo łatwo przechodzą do strefy dziennej. O ile nikt raczej nie będzie narzekał na aromat pieczonego ciasta, tak już zapach smażonej ryby czy cebuli może powodować u niektórych pewien dyskomfort. A na tym przecież nie koniec: odpoczynek w salonie będę utrudniać też wszelkie hałasy związane z gotowaniem czy sprzętami AGD.

  Czy mam czas na długi remont?

  Maciej Balcerek ostrzega: – Wyspa kuchenna jest rozwiązaniem, które najlepiej zaplanować już na bardzo wczesnym etapie budowy, bo wiąże się z koniecznością doprowadzenia na środek kuchni niezbędnych instalacji: elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Zwykle oznacza to konieczność wymiany podłogi. Jeżeli nie mamy na to chęci, czasu lub środków finansowych, to możemy po prostu zrezygnować z umieszczania na wyspie urządzeń. W takim przypadku wyspa posłuży nam jedynie za dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz wygodny blat roboczy.

  Czy będzie pasować stylistycznie?

  Tak jak już wspominaliśmy na początku, wyspa kuchenna stanowi rolę łącznika między kuchnią a salonem, powinna zatem współgrać stylistycznie z każdym z tych pomieszczeń. Problem pojawia się w sytuacji, gdy w części kuchennej i wypoczynkowej zastosowaliśmy dwa zupełnie odmienne style aranżacyjne – wówczas powinniśmy nawiązać do obu z nich, np. za pomocą koloru ścian, sprzętów lub mebli. W ten sposób uzyskamy estetyczny i spójny efekt końcowy.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułWyjazd na Kubę dla Klientów Iglotech!
  Następny artykułWynajem koparki na budowę

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here