Pompa ciepła jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii

Pompy ciepła w ostatnich latach zyskują na popularności stanowiąc alternatywę dla urządzeń pozyskujących energię z konwencjonalnych źródeł. Wielkim atutem tych innowacyjnych urządzeń, jest fakt, że można je stosować zarówno w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych jak i innych obiektach. 

Pompa ciepła jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii
Fot. hap.pl

Czym się charakteryzują pompy ciepła? 

Pompy ciepła stanowią grupę urządzeń czerpiących energię z zasobów naturalnych, czyli odnawialnych źródeł energii, wśród których wyróżnić można ciepła geotermalne, ciepła wód gruntowych i powierzchniowych oraz ciepła powietrza. Pompa ciepła wykorzystując naturalne zjawiska fizyczne potrafi przekształcić ciepło ze źródeł naturalnych w ciepło potrzebne do ogrzania wody użytkowej. Warto tu podkreślić, że pompy ciepła są nie tylko ekologiczne ale również bardzo ekonomiczne. 

Jak działają pompy ciepła? 

Wyjaśniając jak działają pompy ciepła trzeba wspomnieć o dwóch rodzajach źródeł, które są kluczowe dla poprawnego funkcjonowania pompy. Są to źródło dolne i górne. Urządzenie odbiera energię z zewnątrz właśnie poprzez dolne źródło, a następnie przekształca je w ciepło użytkowe zasilając instalację grzewczą budynku poprzez źródło górne. 

Opisując szczegółowo działanie pomp ciepła należy zacząć od poboru energii przez dolne źródło i przekazanie jej do obiegu wewnętrznego urządzenia. Przekazywanie energii cieplnej jest możliwe dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego. Następnie ciepło poddane jest sprężaniu i skraplaniu, po czym trafia do górnego źródła energii, czyli systemu grzewczego. Niewykorzystane ciepło przechodzi drogę powrotną wracając do parownika, gdzie rozpoczyna swoją wędrówkę od nowa. 

Podstawowe elementy systemu ogrzewania z pompą ciepła:

  • dolne źródło – miejsce poboru energii odnawialnej,
  • parownik – odbiera ciepło ze źródła i dostarcza do obiegu pompy,
  • sprężarka i zawór rozprężny – tłoczy energię cieplną poprzez obwód, 
  • skraplacz – odpowiada za transport ciepła do źródła górnego,
  • źródło górne – jest nim na przykład instalacja centralnego ogrzewania. 

Zakup pompy ciepła w hurtowni hydraulicznej – zalety  

Inwestycja w pompę ciepła jest większym wydatkiem, który z pewnością zwróci się w postaci niższych rachunków. Należy jednak mieć na uwadze, że tylko sprawdzony sprzęt będzie działał efektywnie przez bardzo długi czas. Dlatego też warto dokonać zakupu pompy ciepła w profesjonalnej hurtowni hydraulicznej posiadającej szeroki wybór urządzeń od cenionych producentów. 

Zalety stosowania oryginalnych pomp ciepła: 

  • niska emisyjność CO2,
  • możliwość podłączenia urządzenia do instalacji fotowoltaicznej,
  • niewielkie koszty eksploatacyjne, 
  • niska awaryjność i rzadkie prace konserwowe,
  • możliwość pracy w trybie chłodzenia, która jest przydatna szczególnie latem.

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułKlimatyzacja do domu i biura
Następny artykułDlaczego warto stosować baterie bezdotykowe Schell MODUS E?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj