Pompa Wilo Star-Z NOVA

NOWOŚĆ! Pompa do c.w.u. Wilo-Star-Z NOVA jako jedyna dostosowana do pracy z wodą o zacznej twardości – 20°dH Wysoka twardość wody stanowi poważny techniczny problem, gdyż w trakcie podgrzewania wody następuje odkładanie się węglanów. Kamień kotłowy pogarsza przewodnictwo cieplne, a osadzając się w rurach zmniejsza ich średnicę. Kamień może blokować części ruchome pompy, uniemożliwiając jej rozruch lub doprowadzając do awarii. Powoduje także znaczące straty energetyczne w pracy tych urządzeń.

Pompa Wilo-Star-Z NOVA

Popularna skala, która obowiązywała w Niemczech, to skala twardości wyrażona w stopniach twardości niemieckiej (w skrócie °n dH). Skala ta bierze za podstawę oznaczenia twardość całkowitą, a więc sumę jonów wapnia i magnezu, przeliczonych na ich tlenki. 1°n odpowiada zawartości 10 g tlenku wapnia lub 7,14 g tlenku magnezu w 1 m3 wody. Jednostką międzynarodową jest milimol (mmol) na 1 litr – skala obowiązująca teraz w EU. Nadal jednak w wielu krajach są stosowane różne jednostki!

Popularnie rozpoznajemy wodę twardą, gdy:
na powierzchni kawy lub herbaty tworzy się osad;
sama woda ma nieprzyjemny, metaliczny posmak;
mydło mniej się pieni i łatwiej spłukuje;
w garnkach, naczyniach i wyposażeniu sanitarnym woda pozostawia białe osady;
powstaje kamień w przewodach ciepłej wody, grzałkach i na innych urządzeniach.

Dokładniej możemy określić twardość wody, dokonując próby testerem lub kontaktując się z lokalną firmą wodociągową. Dobra woda pitna nie powinna przekraczać 15°dH lub 2,5 mmola na litr. Ale ze względów zdrowotnych woda powinna zawierać dostateczne ilości związków wapnia i magnezu. Wody o niższej twardości niż 90 mg CaCO3/dm3 działają korodująco na przewody wodociągowe, natomiast z wód o twardości ponad 500 mg CaCO3/dm3 wytrącają się osady stopniowo zmniejszające przepustowość przewodów. Szczególnie w tych regionach bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pompy Wilo-Star-Z NOVA. Jest to jedyna na rynku pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z wodą o znacznej twardości – do 20°dH. Wykonanie wirnika ze stali nierdzewnej sprawia, że kamień nie przylega do powierzchni, a sposób podwójnego łożyskowania zapewnia rozruch przy twardej wodzie. Pompa ta w wielu regionach Polski będzie dłużej pracowała bezawaryjnie.

Wirnik ze stali nierdzewnej zapewnia także najwyższy standard higieny oraz niezawodną ochronę przed korozją. Dodatkowo praca pompy Wilo-Star-Z NOVA jest bardzo cicha. Dzięki małym rozmiarom pompa Wilo-Star-Z NOVA pasuje do każdej sytuacji montażowej. Stosuje się tu „sprytne” podłączenie zasilania. O ile przedtem trzeba było uciążliwie podłączać poszczególne końcówki kabla zasilającego bezpośrednio wskrzynce zaciskowej, o tyle teraz podłączenie wykonuje się bardzo łatwo za pomocą wtyczki – Wilo Konektora. Kabel podłącza się najpierw do zacisków połączenia wtykowego, a następnie wtyka się do odpowiedniego podłączenia na pompie – prosto i szybko. Silnik jest kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp do c.w.u.

Dzięki technologii ECM z silnikiem synchronicznym udało się osiągnąć niebywałe oszczędności energii elektrycznej. Pompa Wilo-Star-Z NOVA zużywa od 2 – 4,5 Wat. Zakładając nocne wyłączenie pompy na 6 godzin, daje to koszt energii elektrycznej dla użytkownika na poziomie 7 zł rocznie. Taka konstrukcja zapewnia oszczędności energii do 80% w stosunku do stosowanych wcześniej pomp standardowych do c.w.u.

Na oszczędności zużycia energii także wpływają małe straty ciepła, które są zachowane dzięki izolacji cieplnej korpusu będącej w standardowym wyposażeniu pompy Wilo-Star-Z NOVA. Zalety pompy Wilo-Star-Z NOVA doceniło niezależne grono naukowców, powołane przez wydawnictwo „Rynek Instalacyjny”, przyznając tej pompie wyróżnienie „Lider Instalacji 2010” w dziedzinie „Technologia”.

Cyrkulacyjna, bezdławnicowa pompa z przyłączem gwintowanym i odpornym na prąd przyz zablokowaniu z silnikiem synchronicznym do zastosowań w systemach cyrkulacyjnych ciepłej wody użytkowej i podobnych, stosowana w instalacjach budynków i technologiach przemysłowych.

Dane techniczne

Temperatura przetłaczanej cieczy:
– woda użytkowa do 20°dH: max. 65°C
– krótkotrwale (2h) do 70°C
Przyłącze sieciowe 1-230 V
Przyłącze nominalne RP1
Maksymalne ciśnienie pracy 10 barów
łatwy serwis silnika – silnik kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp

Opcje:

Star-Z NOVA A z zaworem zwrotnym i kulowym z zaworem odcinającym
Star-Z NOVA C z zaworem zwrotnym i kulowym z zaworem odcinającym oraz dodatkowo z kablem 1,8 m, wtyczką i zegarem sterowania czasowego

Pompa Wilo-Star-Z NOVA

Do pobrania

Opis serii Wilo-Star-Z NOVA

Katalog produktów Wilo

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *