Porównanie pomp ciepła z innymi systemami ogrzewania

Ceny ogrzewania znacząco rosną. Dotyczy to zarówno cen węgla, gazu, jak i prądu. Z tego powodu coraz częściej szuka się rozwiązań, które dążą do zeroemisyjności, a jednocześnie pozwalają także ograniczyć koszty. Dziś porównamy pompy ciepła z innymi systemami ogrzewania.

Porównanie pomp ciepła z innymi systemami ogrzewania

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Zacznijmy od tego, że pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, co jest w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny oraz ekologiczny.
Jednocześnie Unia Europejska nakłada ma kraje członkowskie konieczność zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Od 2028 r. do użytku mają być wprowadzane tylko i wyłącznie pompy ciepła. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest naprawdę efektywne.
Właśnie od tego roku nowo powstające budynki powinny być zeroemisyjne.
Pomijając fakt nakazów Komisji Europejskiej, należy zauważyć, że wykorzystanie pompy ciepła ma wiele zalet. Przede wszystkim pompa pracuje w czystości i nie generuje żadnego popiołu czy też innych zanieczyszczeń. Aby ją zamontować, nie trzeba dysponować żadnym dodatkowym pomieszczeniem. Pracuje cicho, a ponadto pompa ciepła obniża emisję CO2 o 20% w porównaniu do kotłów gazowych.
Jednocześnie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych nawet o 65%.
Nie emituje szkodliwych spalin. Wiele osób obawia się, że gdy zamontują pompę ciepła, rachunki za prąd znacząco wzrosną. W rzeczywistości może się tak stać, dlatego też poza pompą ciepła należy zdecydować się na fotowoltaikę. 

Pompa ciepła a inne systemy grzewcze 

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię naturalną, np. pochodzącą z ziemi, wody czy powietrza. Działanie tego urządzenia opiera się na przemianach fizycznych. Dzięki wykorzystaniu skraplania, sprężenia czy rozprężenia eksploatacja jest naprawdę tania, zaś to urządzenie jest przyjazne dla środowiska. Kolejnym systemem grzewczym cieszącym się popularnością jest ogrzewanie gazowe. Na pewno jego zaletą jest fakt, że gdy wybiera się wysokiej jakości piec, koszty nie są bardzo wysokie, natomiast są one znacznie wyższe niż w przypadku ogrzewania węglowego. Z drugiej strony ogrzewanie gazowe w przeciwieństwie do węglowego jest czyste i generują mniejszą ilość zanieczyszczeń. Ogrzewanie pelletem także nie należy do tanich. Jednocześnie trzeba znaleźć produkt o wysokiej kaloryczności, gdyż tylko ten dobrze się spala. Musimy wspomnieć jeszcze o ogrzewaniu olejem opałowym czy też propanem. Każde z tych rozwiązań rzeczywiście ma zalety. Olej opałowy jest tani, natomiast kupując butlę z propanem, użytkownik nie jest zależny od rosnących cen gazu, które w sezonie szybko wzrastają. Musimy jeszcze wspomnieć o ogrzewaniu kominkowym, które do tej pory było wykorzystywane głównie jako dodatkowe źródło ciepła. Coraz częściej jednak traktowane jest jako główne źródło ogrzewania, co wynika z faktu, że cena drewna opałowego nie jest wysoka. Można zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, które wydaje się tanie przynajmniej jeśli chodzi o podłączenie. Jednak biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej, trzeba zauważyć, że ogólne koszty mogą być bardzo wysokie. 

REKLAMA

Jak więc zauważyliście dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie pompą ciepła.
Do największych zalet należy ekologia, ale też nie można zapominać, że w połączeniu z odpowiednio dobranymi panelami fotowoltaicznymi miesięczne koszty ogrzewania i zużycia energii elektrycznej będą bardzo niskie.    

Dowiedz się więcej o tematyce ogrzewania oraz o klimatyzacjach na naszych blogu montazklimatyzacji.waw.pl

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *