Prawidłowa instalacja pomp ciepła

Zainstalowanie pompy ciepła to sposób na zaoszczędzenie sporych pieniędzy. Aby jednak prace zakończyły się sukcesem, należy zgrać w czasie kilka elementów, co wymaga wczesnego zaplanowania działań.

Prawidłowa instalacja pomp ciepła

Pompy ciepła powinny być umiejscawiane w budynkach energooszczędnych, o czym trzeba pomyśleć już na etapie projektu. Dom musi być wyposażony w odpowiednie instalacje grzewcze, dlatego od początku warto współpracować z fachowcami. Dokonają oni niezbędnych obliczeń, dzięki czemu uzyska się wiedzę o tym, jakie urządzenie najlepiej zapewni komfortową temperaturę w pomieszczeniach.

Obliczenia i formalności

Po dokonaniu obliczeń i próbnych odwiertów czeka nas załatwianie formalności. W urzędzie miasta lub starostwie należy złożyć projekt robót geologicznych, a gdy zostanie zaakceptowany, powiadomić władze o rozpoczęciu jego realizacji. Do urzędu musimy się udać także po zakończeniu prac, przedstawiając odpowiednią dokumentację potwierdzającą ich planowe wykonanie.

Wiercenie otworów pod sondy i ich montaż

Do wykonania otworów wiertniczych używa się najczęściej ekologicznej metody płuczkowej. Ich głębokość zależy od projektu i rodzaju pomp. Pompy poddaje się próbom ciśnieniowym, a po ich przejściu i zainstalowaniu elementów rozdzielających rury są wypełniane glikolem propylenowym (źródło: www.eeca.govt.nz/sites/all/files/heat-pump-installation-guide-2013.pdf). Pompy cieplne montuje się w uprzednio wybranym pomieszczeniu, łącząc je z takimi elementami jak zasobnik gorącej wody do łazienek (im jest ich więcej, tym musi być większy) i z buforem wody służącej do ogrzewania. Ilość aparatury zależy od wielkości budynku, liczby pomieszczeń i łazienek, dlatego w pomieszczeniu na pompę należy zostawić sporo wolnego miejsca. Instalacja jest bardzo skomplikowana, dlatego prawie zawsze zajmują się nią fachowcy.

Włączenie ogrzewania

Prace związane z montażem pompy ciepła to nie jedyna sprawa, której musi dopilnować właściciel domu. W tym samym czasie montuje się instalacje odpowiedzialne za ogrzewanie podłogowe, chłodzenie i podłącza się krany do zbiornika wody użytkowej. Po wykonaniu wszystkich tych czynności urządzenia są uruchamiane, co pozwala na sprawdzenie ich sprawności. W wielu przypadkach wymagana jest wstępna regulacja poszczególnych urządzeń. Ostateczną przeprowadzają już mieszkańcy, gdyż polega ona na dopasowaniu temperatury do indywidualnych potrzeb.

Aby pompa ciepła działała w odpowiedni sposób, potrzebny jest odpowiednio wyszkolony fachowiec, który ją montuje. Pracownicy firmy gwarantującej wykonywanie takich usług muszą się doskonale znać na oferowanej technologii i zapewnić wsparcie projektu aż do czasu wprowadzenia się mieszkańców. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.muovitech.pl.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWprost ze ściany – stelaże podtynkowe
Następny artykułWentylacja w domu: mechaniczna czy grawitacyjna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here