Prosta w instalacji pompa ciepła Aquarea All-in-One

Aquarea All-in-One to nowa generacja pomp ciepła firmy Panasonic przeznaczonych do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Są odpowiednie zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków, a dzięki zintegrowanej konstrukcji mogą być zainstalowane w ograniczonej przestrzeni.

prosta w instalacji pompa ciepla aquarea all in one1 - Prosta w instalacji pompa ciepła Aquarea All-in-One
Fot. 1. Jednostka zewnętrzna Panasonic Aquarea All-in-One.

Jednostka Aquarea All-in-One w jednej obudowie integruje moduł hydrauliczny z podgrzewaczem wody o pojemności 185 l. Dzięki temu urządzenie zajmuje znacznie mniej miejsca niż układ stworzony z oddzielnych komponentów. Konstrukcja została ograniczona do możliwie najmniejszych rozmiarów i zaprojektowana na wzór urządzeń AGD, dzięki czemu urządzenie z powodzeniem można zainstalować nie tylko w garażu, ale również w kuchni czy łazience.
Pompy All-in-One dostępne są w ramach serii High Performance oraz T-CAP. Te pierwsze charakteryzują się najwyższymi wskaźnikami efektywności energetycznej, o czym świadczy między innymi współczynnik COP równy 5 (w przypadku modelu o mocy 3 kW). Oferowane w ramach linii High Performance jednostki o małej wydajności sprawdzą się zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych. Modele 3 i 5 kW charakteryzują się klasą energetyczną A+++ (czyli najwyższą według rozporządzenia, które wejdzie w życie w sierpniu 2019 r.). Stanowią również bardzo dobre rozwiązanie dla domu wyposażonego w grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie podłogowe.

prosta w instalacji pompa ciepla aquarea all in one2 - Prosta w instalacji pompa ciepła Aquarea All-in-One
Fot. 2. Do jednostki Aquarea All-in-One można podłączyć zarówno ogrzewanie grzejnikowe, jak i podłogowe.

Nowością w przypadku pomp Aquarea All-in-One High Performance jest wbudowany zestaw dwustrefowy. Chociaż ich obudowa zachowała dotychczasowy rozmiar, to mieści w sobie dwie pompy wody i dwa fi ltry obsługujące dwa niezależne obwody grzewcze. Dzięki temu można podłączyć do niej ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe jednocześnie, przy czym dla obu obwodów możliwe są dwie różne nastawy temperatury wody. To rozwiązanie, w odróżnieniu od podstawowej wersji pompy, eliminuje konieczność zastosowania zbiornika buforowego czy dodatkowego zestawu dwustrefowego, a jednocześnie nie zwiększa powierzchni, które trzeba poświęcić na jego instalację.
Z kolei urządzenia T-CAP zostały zaprojektowane do samodzielnej pracy w skrajnie niskich temperaturach. T-CAP, czyli Total Capacity oznacza, że jednostki są zdolne utrzymać wydajność nominalną nawet w temperaturze -20°C bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną. Ponadto mogą pracować z bardzo wysoką sprawnością w temperaturach do -28°C, dostarczając ciepłą wodę o temperaturze 55°C. Zakres mocy od 9 do 16 kW pozwala zaspokoić potrzeby cieplne domów o większej powierzchni lub wyposażonych w grzejniki.

Jednostki T-CAP stanowią doskonały wybór w przypadku modernizacji. Mogą całkowicie zastąpić stare kotły gazowe lub olejowe. Z kolei w nowych instalacjach z ogrzewaniem podłogowym – grzejniki niskotemperaturowe czy nawet klimakonwektory. Można je także podłączyć do instalacji ogrzewania solarnego lub fotowoltaicznej, co podnosi sprawność układu i redukuje wpływ na środowisko.
Wszystkie jednostki typu All-in-One są fabrycznie wyposażone w podstawowe elementy instalacji hydraulicznej takie jak manometr, zawór bezpieczeństwa, automatyczny odpowietrznik, naczynie wzbiorcze, grzałkę przepływową, pompę obiegową elektroniczną klasy A, filtr z zaworami odcinającymi oraz zawór trójdrogowy. Dzięki temu montaż jednostki jest stosunkowo szybki i prosty, co jest atutem z punktu widzenia instalatora, jak również właściciela budynku, dla którego krótszy czas instalacji oznacza niższy koszt. Jedną z kluczowych zalet pomp ciepła Aquarea, w tym All-in-One, jest zaawansowana możliwość sterowania. Jednostka wewnętrzna posiada indywidualny sterownik z pełnopunktowym, podświetlanym wyświetlaczem o przekątnej 3,5 cala. Co ważne, panel ten ma wbudowany czujnik temperatury i można odłączyć go w całości od urządzenia, a następnie zamontować w dowolnym miejscu w odległości do 50 m od jednostki, dzięki czemu instalacja termostatu nie jest konieczna.

prosta w instalacji pompa ciepla aquarea all in one3 - Prosta w instalacji pompa ciepła Aquarea All-in-One
Fot. 3. Jednostka wewnętrzna Aquarea All-in-One jest zaprojektowana na wzór urządzeń AGD, dzięki czemu z powodzeniem można ją zainstalować w kuchni czy łazience.

Panel sterujący oprócz informacji o aktualnej temperaturze pomieszczenia, ciepłej wody i temperaturze panującej na zewnątrz zapewnia dostęp do takich parametrów, jak współczynnik COP, zużycie energii oraz generowana moc grzewcza. Dane te są pokazywane w czasie rzeczywistym oraz zbierane w skali dnia, tygodnia i roku. Wśród jego podstawowych funkcji znajduje się również program czasowy, funkcja QUIET umożliwiająca okresową pracę z obniżeniem hałasu, automatyczne przełączanie trybów ogrzewania i chłodzenia, automatyczna regulacja wydajności w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu, a także możliwość konfiguracji trybu wakacyjnego czy też suszenia betonu.

Dodatkowo sterownik może być zintegrowany z funkcją Aquarea Smart Cloud, która umożliwia kontrolowanie pracy jednostki z dowolnego miejsca za pomocą smartfonu, tabletu bądź komputera. Narzędzie pozwala zdalnie zarządzać wszystkimi parametrami związanymi z ogrzewaniem i CWU. Oferuje między innymi monitoring zużycia energii, powiadomienia o usterkach oraz ostrzeżenia o możliwej awarii. Jednocześnie Aquarea Smart Cloud umożliwia pełną zdalną konserwację systemu Aquarea. Dzięki temu specjaliści ds. serwisu mogą prowadzić działania z zakresu konserwacji zapobiegawczej i precyzyjnie regulować ustawienia systemu.

www.aircon.panasonic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here